1.167 kişiye 5 öğretmen
Zazaca seçmeli ders alan öğrenci sayısı 1167, öğretmen sayısı ise 5.
847 defa okunmuş - 21 Ekim 2015 - Çarşamba 10:36

Zaza Dil Kültür ve Tarih Derneği Başkanı İbrahim Bukan, Zazaca Seçmeli Ders konusuyla ilgili İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde ilgili yapmış olduğumuz görüşmeyi gazetemize anlattı.

Bukan şu bilgileri verdi:  ‘’ilimizin genelinde 2015 öğretim yıllında Zazacayı seçmeli ders olarak benimseyen öğrenci sayısı 1.167’ dir. Zazaca seçmeli ders veren öğretmen sayısı ise 5 kişidir. Bu öğretmenlerden biri Merkez Serkan Akyazı Ortaokulu okulu, biri Yüzüncü Yıl Ortaokulu okulu ve biri de Yeşilyurt İlk Öğretim Okulunda ders vermektedir.

 Solhan ilçesinde bir öğretmen istihdam edilmiş ve Solhan YİBO’ da Zazaca seçmeli ders vermektedir. Atanan beş öğretmenlerden biri ise Genç içesi Mevlana İlk Öğretim Okulunda Zazaca seçmeli ders vermektedir.

 

İlimizin %90’ı Zazaca konuşmaktadır. Ancak Zazaca dilinde seçmeli ders olarak öğrencilerin yapmış olduğu tercihe bakıldığında hem öğrenci sayısı hem de seçmeli Zazaca dersinin verildiği okul sayısının çok az olduğu gözükmektedir. Bu konuda; ailelerin ana dillerine sahiplik yapmaları için, birincisi evde mutlaka çocuklarıyla anadilleri olan Zazacayı konuşmaları ve çocuklarının okulda Zazacayı seçmeli dil olarak seçmeleri hususunda yönlendirici olmaları gerekir. “her biyayı kuıék xuıser ben zerguı” (her varlık kendi kökleri üzerinde yeşerir ) sözünden hareketle çocuklarımız kendi kökleri üzerinde yeşersinler ve yeşertelim. Allahın bizlere bahş ettiği bir değer olan dilimizi yitirmeyelim, bizimle birlikte yaşam bulsun’’ dedi.

Konuya ilişkin Zazaca seçmeli ders olarak okutulan materyallere ilişkin okul yöneticilerin verdiği bilgiyi aktaran Bukan; ‘’Zazaca seçmeli derslerde katılan öğrencilere Artuklu Üniversitesinin hazırlamış olduğu 5–6 sınıf ders kitapları okutulduğu söylendi. Bu ders kitaplarına ilişkin 21 Şubat dünya dil günü nedeniyle Bingöl Diyarbakır ve İstanbul Zaza Dil Dernekleri olarak Mili Eğitim Bakanlığına ve Başbakanlığa sunmuş olduğumuz talep dosyasında Artuklu Üniversitesinin hazırlamış olduğu ders kitabının yoğunluklu Kürtçe ve Farsça sözcükler içerdiği ve Zazaca dil yapısıyla uyuşmadığı, bunun kanımızca maksatlı hazırlandığı ve Zazaca dilinin bozdurulmaya yönelik bir girişim olduğuna düşüncelerimizi ilettik. Bingöl ve Tunceli üniversiteleri teğet geçerek ders kitapların Artuklu Üniversitesine Zazaca dili ve sözcük yapısıyla alakası olmaya ders kitabının hazırlatılması bizim açımızdan düşündürücü ve garipsediğimiz bir durumdur.

Oysaki bu ders kitaplarının Bingöl ve Tunceli Üniversiteleri tarafından hazırlanması daha doğru ve sağlıklı bir çalışma olacağı bir gerçektir.      Milli Eğitim Bakanlığın yaptığı bu yanlışlığı düzeltilmesi ve ihtiyaç olan 5–6. sınıf ders kitaplarıyla birlikte 7–8. sınıf ders kitaplarının hazırlatılması için Bingöl ve Tunceli üniversitesinin görevlendirilmesi ile birlikte Zaza derneklerinin görüşü de alınarak daha doğru ve sağlıklı bir ders kitabı hazırlanacağı inancındayız.

Bu konuda başta Başbakan Yardımcısı Sayın Cevdet Yılmaz ve diğer Zaza olan vekillerimizin bu konuda duyarlı olmalarını ve konuya ilişkin ders kitaplarının hazırlatılmasında Milli Eğitim Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunmalarını istiyoruz. Ne yazık ki Zaza dil ve kültürüne yönelik vekillerimiz çok pasif kalıyor. Halkımız, Zaza dil ve kültürü konusunda vekillere baskı yapmaları ve çocuklarına yanlış ve yanlı şeylerin öğretilmemesi hususunda baskı yapmalarını istiyoruz.

Bu hususta Bingöl Zaza Dil Kültür ve Tarih Derneği olarak bize düşen ne varsa yapmaya hazırız’’ dedi.

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...