Sabiha Gökçen’den uçak bekleniyor
Bingöl’den Sabiha Gökçen’e uçak kalkmayınca çevre iller tercih ediliyor
1072 defa okunmuş - 30 Ekim 2015 - Cuma 10:39

İstanbul'da yaşayan 250 bin Bingöllünün yüzde 70 oranının Anadolu yakasında ikamet ettiği biliniyor. Buna rağmen Sabiha Gökçen Havaalanından Bingöl’e direk uçuşlar başlanmıyor. Ayrıca, THY diğer firmalara göre daha yüksek bilet fiyatı uyguluyor.

 

Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz BİNYAD tarafından 2014 Ocak ayında düzenlenen Bingöllüler gecesinde konuşmuş Sabiha Gökçe’nden Bingöl’e direkt uçuş yapılacağının müjdesini vermişti. İstanbul’da özellikte Anadolu yakasında yaşayan Bingöllülerin Bingöl Havalimanından Sabiha Gökçen Havaalanına direkt uçuş taleplerini dikkate alan Bakan Yılmaz, Haziran ayı itibariyle karşılıklı olarak Sabiha Gökçen-Bingöl Havalimanı uçuşlarının başlayacağını müjdelemişti.

 

Havayolu taşımacılığına ilginin her geçen gün arttığı Bingöl’de, iki yıldır sürekli gündeme gelen ve 2014 Haziran ayında başlaması planlanan Bingöl-İstanbul Sabiha Gökçen uçuşları, açıklanmayan sebepten ötürü bir türlü başlayamadı. Antalya, İzmir ve İstanbul Anadolu yakasında ikamet eden yolcular Elazığ, Diyarbakır, Muş ve Erzurum havalimanı yollarını kullanmak zorunda kalıp, havayolunda da dışa bağımlılığını sürdürüyor.

THY’nin yan kuruluşu olan Anadolu Jet Haziran 2014 yılı itibariyle uçuşlara başlayacağını duyurmuş; ancak planlanan Bingöl-İstanbul Sabiha Gökçen uçuşları THY’nin tasarruf tedbirleri gerekçesine takılmıştı. Akabinde Bingöl Ticaret ve sanayi odası Başkanı tarafından başlatılan girişim yine sonuç vermedi. Kısa süre önce THY tarafından açıklanan İstanbul Sabiha Gökçen'den Denizli, Malatya, Şanlıurfa ve Nevşehir (Kapadokya) hatlarını açan Anadolu Jet, Haziran ayında da Bingöl’ü rotasına eklemedi.

100 bin yolcu sayısı talebin olduğunu gösteriyor

Her ay ortalama 30 bin yolcunun kullandığı Bingöl Havalimanı’ndan açıldığı günden beri 100 Bin kişi tercih etti. Bir o kadar yolcu da İstanbul – Sabiha Gökçen, İzmir ve Antalya uçuşları gerçekleşmeyince Elazığ, Diyarbakır ve Erzurum’u tercih etmek zorunda kaldı.

 

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...