Kale Göletine su tutulacak
20 bin dönüm arazinin sulanmasında kullanılacak olan Kale Göleti’nde baraj kapaklarının kapanmasıyla birlikte su tutulmasına başlanacak.
799 defa okunmuş - 05 Kasım 2015 - Perşembe 10:09

Karlıova merkezinde Kale Mahallesinde yapımına 2 yıl önce başlanan sulama göletinde sona yaklaşıldı.

Kale Göleti şantiye şefi Veysel Bilgin’den alınan bilgilere göre gelecek haftadan itibaren baraj kapaklarının kapanmasıyla birlikte su tutulmasına başlanacağıNI söyledi.

Kış ayı boyunca su seviyesinin maksimum düzeye ulaşacağını ifade eden Bilgin, “Göletimizin baraj kısmının yüzde yüzü bitmiş durumda. 46 kilometrelik sulama kanalının döşenme işlemine başladık ve bu kanalların 15 kilometresi bitti. Hava şartlarının durumuna göre sulama borularımızı döşemeye devam edeceğiz. Şartlar elverişsiz duruma geldiğinde çalışmalarımıza son vereceğiz. Bu hafta sonu suyumuzun önünü keserek su toplamaya başlayacağız şimdiden Karlıovalılara hayırlı olsun.” dedi. 

Yaklaşık bin 200 dönüm arazinin sular altında kalacağı gölet için Karlıova Kaymakamı Levent Yetgin “Yaklaşık 11 milyon metreküpün dolacağı kale göletimiz, ilçemizin tarımda kullanacağı en büyük yatırımlardan biri olarak görüyoruz.” diyerek göletin ilçe halkının tarım sulamasında büyük bir görev üstleneceğini ifade etti.

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...