Öğrenciler uçak yaptı
Radyo kontrollü uçaklar Bingöl semalarında uçuruldu.
1732 defa okunmuş - 28 Nisan 2016 - Perşembe 11:07

Bingöl Üniversitesi Dağcılık Havacılık Kulübü ile Türk Hava Kurumu’nun ortaklaşa düzenlediği radyo kontrollü model uçak eğitiminden sonra yapılan model uçaklar, Bingöl semalarında uçuruldu.  Üniversite Rektörü İbrahim Çapak da eğitim alanına giderek uçuşları izledi.

Üniversitede düzenlenen radyo kontrollü model uçak imalat kursuna katılan öğrenciler, başladıkları model uçak imalatının meyvelerini almaya başladı. Simülasyon çalışmaları, aerodinamik dersleri ve teorik dersler sonrası başlayan uçuş eğitimleri, Ilıcalar yolunda gerçekleştirildi. Ilıcalar yolunda oluşturulan pistte uçuş eğitimi gören kursiyerler, 13. kilometredeki geçici uçuş pistinde uçakları havalandırdı. Gerçekleştirilen uçuşa  Rektör  İbrahim Çapak, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı İbrahim Türkoğlu, Genç MYO Müdürü Alaaddin Yüksel, Üniversite Genel Sekreteri Saim Aydın, Türk Hava Kurumu Bingöl Şube Başkanı Ahmet Kıtay, Model Uçak Öğretmeni Aydın Aydeniz ve kursiyerler katıldı.

Çalışmaları yerinde izlemek ve kursiyerlerin motivasyonunu arttırmak amacı ile çalışmaların yapıldığı alana giden  Rektör Çapak, “Üniversitenin Dağcılık Havacılık Kulübü ile Türk Hava Kurumu’nun ortaklaşa düzenlediği kurs ve uçuş eğitimlerinden sonra gerçekleştirilen uçuşlar çok güzeldi. Keyif vericiydi. Buna benzer etkinliklerin Bingöl’de gerçekleştirilmesi ve sürekli hale getirilmesi gerekir. Bingöl Üniversitesi olarak bizler de bunun öncülüğünü yapıp her zaman destek vereceğiz” dedi.

Eğitim için Bingöl’e gelen Model Uçak Öğretmeni Aydın Aydeniz ve THK Bingöl Şube Başkanı Ahmet Kıtay, beklenenin üzerinde gerçekleşen katılımla uçuş eğitimlerinin bir hayli neşeli geçtiğini ifade etti. Yaptıkları açıklamada THK tarafından yıllardır amatör sportif havacılık faaliyetleri ile ilgili yoğun eğitimler verildiğini ve bu eğitimlerin ücretsiz olarak devam ettiğini belirten Kıtay ve Aydeniz, “Model uçağın yanı sıra paraşüt, yamaç paraşütü, planör, yelken, kanat planör eğitimlerinin de verildiğini söyledi. Kısa süre içinde üniversite yerleşkesinde yapımının bitirilmesi planlanan model uçak pisti ise bu eğitimleri alan ya da alacak vatandaşlar için ayrı bir mutluluk. Birçok şehirde başlayıp popüler hale gelen model uçakçılık yakın zamanda Bingöl’de de drone,  fpv ya da havadan görsel çekim yapabilecek meslek alanı anlamı dışında hobi faaliyeti olarak da ilgi göreceğe benziyor” şeklinde görüşlerini dile getirdi.

THK olarak Bingöl’e yamaç paraşütü kurslarını açmak için de çalışma yürüttüklerini belirten THK Şube Başkanı Ahmet Kıtay, “Yamaç paraşütüne uygun arazi bulabilirsek ilimizde bunun için kurs açmayı düşünüyoruz. Amacımız gençlerimizi kötü ortamlardan soyutlayarak, ülkemize kazandırmak ve onlara havacılığı sevdirmektir. Söz konusu projeye büyük desteklerinden dolayı başta Bingöl Üniversitesi Rektörü İbrahim Çapak olmak üzere Proje Danışmanı ve Genç MYO Müdürümüz Alaaddin Yüksel ile Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Dekanı İbrahim Türkoğlu’na teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...