Bize lazım olan fikirdir
Rektör Çapak, “İlimizi ve üniversitemizi ileriye taşımak için yeni fikirlere ihtiyaç var” dedi.
1377 defa okunmuş - 17 Aralık 2016 - Cumartesi 10:48

 

Rektör İbrahim Çapak, dönem değerlendirmesi, 2017’de yapılacak çalışmalar ve Tarım-Havza Bazlı Kalkınma alanında projelerin destekleneceği Pilot Üniversite ile ilgili fikir alışverişi yapmak için gazetecilerle toplantı düzenledi.

Birçok akademisyenin katılımıyla Üniversite Sosyal Tesisler Binasında yapılan toplantıda konuşan Rektör Çapak dönem değerlendirmesi ve 2017’de yapılacaklarla ilgili şunları söyledi:  “Bahar aylarında Nisan Mayıs gibi Pilot Üniversite seçilmemizden kaynaklı Tarımsal ve Havza bazlı bir sempozyum yapmayı düşünüyoruz. Sonbahara doğru Sosyal Bilimler ile ilgili sempozyum yapacağız.

Öğrencilerimiz internete ücretsiz bağlanıyor

Milli Eğitim, Belediye ve diğer kurumlarla birlikte kültürel çalışmalar yaptık. Önümüzdeki dönem daha fazla çalışmalar yapacağız. İnsan Hakları ile ilgili değişik okullarda çalışmalar olacak. Milli Eğitim ile beraber Liselerimizi gezeceğiz. Üniversitemizi tanıtacağız. Fiziki anlamda kampüs içerisinde öğrencilerimiz ücretsiz internete bağlanabiliyor. Çok amaçlı spor merkezinin ihalesi yapıldı. Önümüzdeki zamanlarda temeli atılacak. Kütüphane ile ilgili proje aşaması bitti, ihale süreci tamamlanacak. İleri zamanlarda Hayvan Hastanesi binası, İlahiyat Fakültesi binası, Sağlık Bilimleri kompleksi yapılacak. Önümüzdeki yıl Beden Eğitimi ile ilgili öğrenci talebinde bulunacağız. Yeni Meslek Yüksekokulu’nda yeni bölümler açılacak” dedi.

Tarım ve Havza Bazlı Kalkınma alanında ne yapılacak?

“Üniversitenin yapacağı Araştırma ve Geliştirme çalışmaları, fikir vermek, ürün elde ederken kaliteli ve fazla üretim konusunda fikir vermek olacak. Bütün ürünlerde birden ilerlemek mümkün değil. Bizim üniversitede araştırma laboratuvarımız var. Çokta güçlü bir laboratuvar. Toprak ve bitki analizleri ve araştırmaları yapılabiliyor.

Projenin Üniversiteye ekonomik ve akademik katkısı ne olacak?

“Proje ekipleri oluşacak. Elde edilecek sonuca bağlı olarak adımlar atılacak. Bu noktada üniversitemiz destek alıyor. Hem akademik destek hem de ekonomik destek alacağız. Önümüzdeki hafta bu işlerde çalışacak 10 akademik kadro üniversitemize tahsis edilecek. Önümüzdeki günlerde ilana çıkacak. Üniversitemize 10 asistan verilecek. Pilot Üniversitesi koordinatörlüğü birimi kurmaya çalışıyoruz. Üniversite bilimsel boyutunu yerine getirecek ve yer yer uygulamalar yapacak. Bizim yapmamız gereken halka ve ilgililere ulaşmak ve ikna etmek. Bilimsel çalışmayı üretmemiz lazım. Bunun için kollektif bir çalışma gerekli. Akademik desteğin yanında ekonomik destek var ve performansa göre rakam artacak. Bu yıl için Üniversiteye önerilen rakam 8 milyondur. Performansa göre artacağı Kalkınma Bakanı tarafından ifade edildi. Bingöl için çok önemli. Bize yüklenen sorumluluk var ve sizlerin de katkısıyla bugün atacağımız adım 5-10 yıl sonra kendini gösterecektir. Bu tür faaliyetler kendini hemen göstermez. Altyapının oluşması gelecek vaat eder.”

Üniversite’nin vatandaşa katkısı ne olacak?

“Birazda Bingöllülerin çalışması lazım. Elazığ-Bingöl yoluna bakın yöresel Bingöl’e dair hiçbir şey yok. Yol kenarlarına estetik, güzel yerler yapılsa, Bingöl’e dair ceviz, pekmez, bal vs satılsa yoldan geçenlerin büyük ilgisini çeker. Müteşebbis buna yaparsa kazanır. Bu çok sıradan bir şey. Önümüzdeki günlerde Belediye Başkanı ile görüşerek bir yer talep edeceğiz ve Üniversite balı, propolis, bal ürünleri pazarlayacağız. Üniversite bu işin bilimsel kaynağı. Sizlerde bu bilimsel kaynağı, sizlerde bunları vatandaşlara ulaştıracak kaynaklarsınız. Ümitliyiz, Üniversitemiz Bingöl’e ve bölgeye önemli katkılar sağlayacak. Kararlı adımlarla yürüyeceğiz. Gelecekte çok somut sonuçlar elde etmiş olacağız. Üniversitemiz bölge üniversiteleri arasında çok yeni, genç ve dinamik. Bu noktada çok şey yapabilecek potansiyeli var. Üniversitemizi ve ilimizi bölgede çok canlı ve güçlü hale getirebiliriz” dedi.

Ar-Ge alanları ne olmalı?

Gazetecilerden barajlardan alabalık üretilmesi, güneşte kurutularak organik yapısı bozulmadan dut üretilip ihraç edilmesi, kekik, yeşil elma, pekmez, bal,peynir, ışkın, ceviz, fasulye, safa, kantaron yetiştiriciliği alanında çalışmalar yapılarak üretim yapılması önerildi.

Öneriler üzerine Rektör Çapak, “Esas olan var olandan güzel şeyler üretmek. Bizde var ama yapmıyoruz. Pekmezin Selvi Bölgesinde çok iyi olduğunu bende duydum. Belli yerlerde yetişiyor. Bazı şehirler üretilen ürünleri birleştiriyor. Bizde birleştirelim, başka bir ürün çıkaralım. Var olanın dışında ne çıkarabiliriz bunu yapmamız lazım. Üniversitemizi ve ilimizi bu noktada öne çıkarabiliriz. Bal, dut, pekmezi sayıyoruz. Bunların hangilerini farklı bileşim ile bir araya getirebilirsek, bu tabi araştırma geliştirme çalışmaları ile ortaya çıkacak bir şey” dedi.

Termal su nasıl değerlendirilir?

“Ilıcalar ile ilgili önümüzdeki günlerde restoran kısmını ihaleye çıkaracağız. Otel tarzı açık ve kapalı havuz tarzı bir takım projelerimiz var. Oradan akan su boşa gidiyor bu su kireçli sudur. Oradaki su daha sıcak hale getirilip binalara dağıtılabilir. Bu yapıldığı zaman hem binalarda hem de seracılıkta kullanılabilir. Ayrıca Ilıcalar Pilot Üniversite kapsamında mikrohavza olarak düşünebiliriz.”

Eczacılık Fakültesi kurulabilir mi?

Şuan üniversitemizde yayla muzunun (ışkın) sağlıkta ve ilaçlarda kullanılmasıyla ilgili yeni başlayan ve devam eden bir proje var. Bingöl bölgesindeki bahsettiğiniz diğer çeşit bitkilerin analizi yapılırsa bize güzel projeler gelir. Bingöl bitkisel anlamda zengin bir il. Bitkileri ilaç üretiminde kullanabiliriz. Bunun için biz Üniversite olarak Eczacılık Fakültesi de kurabiliriz”

Bize lazım olan fikirdir

Aslında potansiyelimiz çok elimizde ürünümüzde çok ama sıkıntımız biz bunu pratik bir hale getiremiyoruz. Öyle umuyorum ki bu pilot üniversite seçilmemizden dolayı o tıkandığımız nokta bir şekilde teoride olan pratikte de az olan ve karşılığı bulunmayan şeyleri  biz daha canlı bir hale getirerek somut bir şekilde ilgililerin hizmetine sunabiliriz. Bu süreçte üniversitenin atacağı bütün adımları yapacağı her şeyi sizlerle paylaşacağız. Bu işin taşıyıcıları sizlersiniz. Normalde siz haber için gelirsiniz ama biz şimdi sizin fikirlerinizi alıyoruz. Çünkü üniversitenin buna ihtiyacı var. Pilot üniversite olduğu için Bingöl için adım atacak fikir lazım bize” şeklinde konuştu.

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...