Siyaset genişleyecek
Yılmaz, “En az yüzde 50'yi hedeflemek zorunda olan adaylar değişik toplumsal kesimlere açılmak zorunda. Böyle kendi mahallelerine kapanıp siyaset yapmayacaklar.”
1014 defa okunmuş - 28 Mart 2017 - Salı 11:03

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, bir düğün salonunda İzmir’de yaşayan Bingöllülerle buluştu.

Yılmaz burada yaptığı konuşmada, halk oylamasına sunulacak cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin getireceği istikrarın ekonomide belirsizlikleri azaltacağını, daha hızlı karar alınmasının sağlanacağını ve ülkenin 2023 hedeflerine daha hızlı yürüyeceğini belirtti.
Türkiye'nin son 15 yılda alt orta gelirden üst orta gelire yükseldiğini şimdi ise hedeflerinin yüksek gelir ligi olduğunu anlatan Yılmaz, bu geçiş için çok önemli hamleler yapılması gerektiğini söyledi.
Yılmaz, 16 Nisan'da gerçekleştirilecek halk oylamasında herhangi bir partinin ve adayın yarışmadığını, bir sistem değişikliğinin oylanacağını, yeni sistemle vesayet yapılarının ortadan kaldırılmasının hedeflendiğini kaydetti.
Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin özü itibarıyla istikrarı getireceğine işaret eden Yılmaz, şöyle konuştu: "Artık sistemden kaynaklanan bir istikrar olacağı için ekonomide belirsizlikler azalacak, bürokrasi daha hızlı hareket edecek, daha hızlı karar alınıp uygulanacak, refahımız artacak, 2023 hedeflerine daha hızlı yürüyeceğiz. En az yüzde 50'yi hedeflemek zorunda olan adaylar değişik toplumsal kesimlere açılmak zorunda hissedecekler kendilerini. Böyle kendi mahallelerine kapanıp siyaset yapmayacaklar.

Bugün ana muhalefeti biz öyle eleştiriyoruz kendi içerisine kapanıp hiçbir zaman yüzde 50'yi hedefleyen bir politika yapmıyor, yeni sistemde ise bunu yapmak zorunda kalacak, bunu yapamayan idareciler de yerinde kalamayacaklar. 'Küçük olsun benim olsun' diyenler kaybedecek. Çeşitli toplumsal kesimlere bütün partiler açılacağı için siyaset merkeze gelecek, daha fazla birlik ve beraberlik yaşanacak, politikalar yakınlaşacak." dedi.

Dünyada güç çatışmalarının yaşandığını ve Türkiye'nin güçlü bir yönetime sahip olmasının büyük önem taşıdığını anlatan Yılmaz, bazı kesimlerin öngörülen sistemi bugünkü şartlar ilelebet devam edecekmiş gibi senaryo kurarak yorumladığını kaydetti.

Siyasetin dinamik bir süreç olduğuna dikkati çeken Yılmaz, "7 Haziran seçimleriyle 1 Kasım seçimleri arasında siyasetin ne kadar değişebildiğini yaşayarak hepimiz gördük. Önümüzdeki süreçte halkın tercihleri nasıl şekillenir, kimi cumhurbaşkanı seçer, Meclis'te nasıl bir çoğunluk oluşturur, bunu hep birlikte 2019 yılında yeni sistemden sonra göreceğiz."

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...