Yerli esnafı bitiriyor
Ulusal Marketler köy gibi beldelerde bile şube açıyor.
2585 defa okunmuş - 05 Mayıs 2017 - Cuma 11:55

BİM, A101, ŞOK gibi ulusal markalar Sancak, Adaklı ve Ilıcalar’da şube açmaya başladı.

Yerli üretim olmadığı için küçük esnaflar ve marketler ulusal markalarla yarışamıyor.

Et ve sebze satamayan küçük marketler zarar ettikleri için kapanmaya başladı.

Son olarak Bingöl’de marketler zinciri Katılım kapanmış, Zergros’a dönüşmüştü.

Zergros’ta geçen hafta şubelerini kapatmaya başladı.

Tüketici uygun bulduğu için ulusal markaları tercih ediyor ancak ulusal Marketlere verilen paranın Bingöl’e hiçbir katkısı yok.

Ulusal marketler aylık ciro olarak çalışıyor ve ciro altında kaldığı an şubesini kapatıyor. Ayrıca hiçbir ürününü yerel üreticilerden almıyor. Nakliyesi bile dışarıdan yapıyor.

Ulusal Marketler sadece çalıştırdığı elemanlarla şehre katkı sağlıyor.

Bingöl’de market işleten vatandaşlar, oluşun durumun küçük esnafı bitirme aşamasına getirdiğini belirterek vatandaşların, kamu kurumlarının ve şirketlerin alışveriş yaparken yerli esnafı tercih etmeleri gerektiğini ve Devletin vergi indirimi gibi teşviklerle destek vermesini istiyor.

Günlük satışlarımız yetmiyor

Büyük markalarla yarışamadığını söyleyen bakkal esnafı Necmettin Kaya, “ Ulusal markaları ayakta tutun kadın müşteriler olduğuna inanıyorum. Özellikle kredi kartı alışverişi de vatandaşların tercihinde etkili oluyor. Büyük marketlerin reyon fiyatları ile kasa fiyatları farklı oluyor. Milleti, devleti ayakta tutan küçük esnaftır. Bizim de tabi sabit müşterilerimiz var ancak ulusal marka marketlerde indirim olduğunda rekabet edemiyoruz ve müşterilerimizi kaybediyoruz. Kalitesi düşük, bilinmeyen bir marka ucuz olduğu için vatandaşlar tercih ediyor. Bunun yerel ticarete hiçbir katkısı yok. Resmen şehrin parası dışarıya ihraç ediliyor. Devletimizden küçük esnaflara yönelik vergi indirimi, borç erteleme ve uzun vadeli faizsiz kredi gibi destek paketleri istiyoruz. Günlük kazançlarımız, giderlerimizi karşılamıyor” dedi.

Büfe Esnafı Şaban Palet, “ Biz büfe olduğumuz için satışlarımız genellikle günlük ihtiyaçlar üzerine oluyor. Sigara ve içecek gibi. Gıda gibi büyük kalemlerde tüketiciler büyük markaları tercih ediyor. Büyük marketlerin küçük beldelerde ve ilçelerde şube açması köylünün şehirde alışveriş yapmasını engelliyor. Yerel küçük esnaf bunlarla rekabet edecek düzeyde olmadığı için zamanla işyerlerini kapatmak zorunda kalabiliyor. Devletimizin bu konularda araştırma yapması ve önlemler alması gerekiyor” dedi.

Köy durağı yakınında market işleten Alaattin Boğatekin, “ Büyük markalar bizi kapatma derecesine getirdi. Daha önce evimize ekmek götürebiliyorduk. Şimdi gelirlerimiz giderimizi karşılamıyor. Köyden gelenler alışverişini bizden yaparken şimdi büyük marketlerde yapıyorlar. Kaliteye bakılmıyor, kendileri üretip satıyor. Eşit şartlar olsa ben onunla rekabet edebilirim ama benim maliyetimle marketin maliyeti bir değil. Ticari hayatı bozduklarını söyleyebiliriz. Buradan para toplayıp dışarı götürüyorlar. Şehre hiçbir katkısı yok. Zamanla hepimiz kapatmak zorunda kalacağız” dedi.

 

 

 

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...