Yeni sınav sistemi ne kadar doğru?
“Bildiğimiz üzere geçtiğimiz günlerde TEOG'un ardından Üniversite sınavında da değişikliğe gidildi.
810 defa okunmuş - 24 Ekim 2017 - Salı 07:45

 YGS ve LYS olmak üzere 3  ay aralıkla iki sınav yapılıyordu. Yerine gelecek sınav tamamen bir haftasonunda yapılacak. Sınav iki oturumdan oluşacak. İlk gün yapılacak sınavda temel yeterlilikler ölçülecek. Bu sınavda Türkçe ve Matematik testleri bulunacak. İkinci oturumda adaylara Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 Testinde 40, Sosyal Bilimler-2 Testinde 40, Matematik Testinde 40 ve Fen Bilimleri Testinde 40 olmak üzere toplam 160 soru sorulacak. Temel yeterlilik testinin etkisi yüzde 40 olacak. Ortaöğretim puan hesabında değişiklik yok. Sınavın adının da değiştiğini belirten YÖK Başkanı Yekta Saraç, "Sınavın adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı olacak. Sınavda 80 soru sorulacak.

Temel yeterlilik testi puanını en az 150 olması gereklidir. Temel yeterlilik puanı 180 ve üzerinde olan ise lisans bölümlerine yerleşebilecek. 200 ve üzeri olan puanlar, adaylar istedikleri takdirde bir sonraki yıl da geçerli olacak" diye 
konuştu.
TYT(Temel Yeterlilik Testi)'den geçebildiği kanaatine varan öğrenciler ikinci sınava girebilecek.
Peki bu sistem ne kadar doğru oldu?
18 puan türü 4'e düşürüldü. Örneğin Otomotiv mühendisi olmak isteyen bir öğrenci için kimyanın katsayısı da fizik kadar değerli oldu. Fakat söz konusu alanda Kimya dersini kapsayan hiçbir konu yok. Şu an sınava hazırlanmakta olan son sınıf bir sayısal öğrencisi 4 sene boyunca Türk edebiyatı ve Tarih dersi, 2 sene boyunca coğrafya ve felsefe dersi gördü. Türkçe sosyal yapacak öğrenciler alan seçimi yapmadan önce iki sene kimya fizik biyoloji gördü. En azından bu sistem ders programları düzenlenerek liseye yeni başlayacak olan öğrenciler için hazırlanabilirdi.” 

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...