Akengin, AK Parti İl Başkanlığına aday
Gazeteci Mustafa Galip Akengin, AK Parti Bingöl İl Başkanlığına aday olduğunu yaptığı basın toplantısıyla açıkladı.
1010 defa okunmuş - 13 Aralık 2017 - Çarşamba 10:23

Bingöl’de haftalık olan yayın yapan ilçe gazetesi HABERCİ12 gazetesi imtiyaz sahibi Mustafa Galip Akengin, AK Parti Bingöl İl Başkanlığına aday olduğunu açıkladı. Düzenlediği basın toplantısında siyasete girme kararı ve İl Başkanlığına seçilmesi takdirde nasıl bir yol izleyeceğini meslektaşları ile paylaşan Akengin, ‘Gazetecilik, siyasetle eş güdümlü süregelen bir meslek olduğu için bizler bu görevi yaparken her ne kadar tarafsız da olsak, yeri gelince tarafımızı gizleyemez duruma gelebiliyoruz. İslam coğrafyası üzerinde dönen entrikalar, işgaller, zulümler arttıkça tarafsız duramıyorsunuz. İşte ben de o yüzden tarafımı seçtim. Halkın tercümanlığı olan gazetecilik mesleğimizi icra ederken ilkeli duruşumu, eğriye eğri, doğruya doğru duruşumu aktif siyasetin içinde de halkımızın temsilcisi olarak sürdüreceğim. Rant, yandaş, bölgecilik, siyah – beyaz renk ayırımı yapmadan tüm Bingölümüzü meslekte olduğu gibi kucaklamaya ve hizmetkârı olmaya adayım. Adalet ve Kalkınma Partisi (Ak Parti), bir siyasi parti olmaktan öte ümmetin umudu olmuştur. Orta doğu üzerinde hesapları olan şer güçlerin en büyük engel olarak gördükleri ülkemizin ve İslam coğrafyasının lideri Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı devirme planları devam ediyor. Bizde yerelden başlayarak liderimizin yanında dik durarak, “dosta güven, düşmana korku” vermeye hazırız.’ Dedi.

AK Parti İl Başkanı Mustafa Galip Akengin vaatlerini 12 madde ile sıraladı;

1-     İlimizin teşkilat sorumluluğu şahsıma tevdi edilmesi halinde ilimizin menfaatine, toplumun menfaatlerini önceleyen“Halka hizmeti, Hakka hizmet” olarak gören enerjik, toplum içinde kariyerli, farklı meslek gruplarından dava şuuruna inanan tecrübeli ve gençlerden oluşan “biz” diyenlerin yönetimini kuracağız.

 2-     Bu kutlu hizmete birim teşkilatlarımız ve komisyonlarımızda Bingöl dışında basın ve medya sektöründe kariyerli hemşehrilerimiz ile beraber ilimizin batıdaki olumsuz imajını ilimizdeki güzellikleri ön plana çıkararak değiştireceğiz. 

3-Teşkilatımızın geçmişten bugüne emek veren, kurucu büyüklerimizi, küsmüş gençlik kollarımızı, kadın kollarımızı aylık düzenli olarak ilimizde sorumluluk hisseden STK’lar ile istişare toplantıları yapılacak.

4-     Basın medya temsilcilerimizle sorumlu gazetecilik bakışıyla eleştiri ve önerilerini dikkate alarak koordineli çalışacağız.

5-     İlimizde gazeteci olarak gitmedik köy mezra kalmadı, uzatılacak her eli samimi ve sıcaklıkla tuttuğumuz gibi miadı geçmiş klasik siyasetçi bakışı ile değil, güler yüzlü, güven veren, hizmetkarı, çözüm eli olarak tutacağız.

6-     Kamu yatırımlarını, yapılacak ve planlanan projeleri, ilimizi cazibe merkezi haline getirmek için STK’lar ve halkla istişare ederek karar vereceğiz.

7-     Kamu yatırımlarının yapılmasında denetim birimlerini takip ettireceğiz.

8-     İlimizdeki kamu kurumlarında birim çalışanları halkımıza daha iyi hizmet verilmesi için düzenli olarak seminerler ve organizasyonlar düzenlenecek.

9-     İlimizde seçilmiş muhtarlarla planlı şekilde toplantılar yapılacak; İl, İlçe ve Köy muhtarlarımızın sorumlu oldukları bölgede var olan sorunları önceleyerek halkımıza daha hızlı hizmet sunulacak.

10-  İlçe ve Belde Belediyelerimizin sorunlarını ve ihtiyaçlarını tedarik etmek için kamu kurumların dışında İstanbul’da partimizin farklı ilçe belediyelerinde yönetici konumunda yer alan hemşehrilerimizle işbirliği yaparak önemli katkılar sağlayacağız.

11-  İstanbul başta olmak üzere Avrupa'da kendilerini iş dünyasında ispatlamış Bingöllü hemşerilerimizi yatırım yapmaya teşvik edeceğiz.

12-  Gençlerimiz ve üniversite öğrencilerimize yönelik, üniversitemiz ile beraber ülke sathında örnek projelerle işbirliği içinde olacağız.

 

MUSTAFA GALİP AKENGİN KİMDİR?

1972 yılında Adaklı’ya bağlı Karaçubuk köyünde doğdu. İlkokulu köyde, ortaokulu Adaklı’da bitirdikten sonra bir yıl aynı ilçe­de Molla Said Arpacık’ın yanında medrese eğitimi gördü. Daha sonra bir yıl Sancak Sütgölü Köyünde Abdulsebur Durumlu hocanın yanında medrese eğitimine devam etti. 1986 yılında eğitimini devam ettirmek için gittiği İstanbul’da maddi imkânsızlıktan okuyamadı. 1993 yılında İstanbul’da Türki­ye Gazetesi’nde işe başladı. Bir yıl çalıştıktan sonra askere gitti. Askerlik dönüşü, İstanbul’da yine gazetede ve İhlas Ev aletleri Ofis sorumlusu olarak işinde yedi yıl devam etti.

Türkiye Çocuk Dergisine yazılar yazmaya başlayarak girdiği basın dünyasına, 2003 yılı sonunda İstanbul’da Bingöl Haberci 12 ga­zetesi çıkararak devam etti. Aralıksız 12 yıl, 15 günde bir yaptığı haberlerle İstanbul’da­ki Bingöllüler ile Bingöl arasında “Sıladan gurbete, gurbetten sılaya” memleketinin sesi oldu.

Gazete kurulduktan İstanbul’da faaliyet yürüten 20 derneğin her etkinliğini gazete­sinde gündeme getirerek İstanbul’da yerle­şik 80 köyün dernekleşmesine, önayak oldu. Yüzün üzerinde dernek ve vakıfla birlikte, çeşitli platform ve etkinliklerin öncülüğünü yürüttü.

 

SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ

Galip Akengin, gazetecilikle be­raber İstanbul’da ve Bingöl’deki insanların sesi oldu. Adaklı ilçesinde başarılı olan öğ­rencilerin Çanakkale’nin akabinde İstanbul gezilerini organize etti. Amaçları il ve ilçele­rinden kopan insanları yeniden coğrafya ile tanıştırmak, geri dönüşleri sağlamak, ata topraklarına sahip çıkıp istihdam üretmek olan Yayladere Sülbüs Doğa ve Kültür Festi­valinde 8 yıl yürütme kurulu görevlerinde bulundu. Adaklı ilçesinden ilk kez düzenlenen ve büyük ilgi gören birinci festivalin Yürütme Kurulu Başkanlığını üstlendi.

 

“BİLGİSAYARSIZ OKUL KALMASIN” KAMPANYASI

2005 yılında Bingöl Haberci 12 gazetesi ara­cılığı ile Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile “Bilgisayarsız Okul Kalmasın” kampanya­sı ile Bingöl genelinde bilgisayarsız okullara, İstanbul’daki işadamları ve hayırseverlerden bilgisayarlar alınarak Bingöl Valiliği ve Milli Eği­tim Müdürlüğü kontrolünde 42 adet bilgisayar, yazıcılar ve kitaplar ulaştırıldı.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE BURS KAMPANYASI

2006 Eğitim ve Öğretim yılında İstanbul’da öğrenimlerini devam ettiren üniversite öğren­cilerine yönelik “Burs Kampanyası” ile 100 öğrenciye burs sağlandı ve halen devam ettir­mektedir.

İŞ ADAMLARINI BİNGÖL’E YATIRIM YAPMAYA TEŞVİK ETTİ

5 Eylül 2009 tarihinde İstanbul’da faaliyet yürüten Bingöl Yardımlaşma Derneği (BİNYAD) yönetimi ile beraber dönemin Kalkınma Baka­nı Cevdet Yılmaz, Milletvekilleri Yusuf Coşkun, Kazım Ataoğlu, dönemin Belediye Başkanı, Bingöl Üniversitesi Rektörü ve Sanayi ve Tek­noloji Bakanlığı’ndan iki uzmanın katlımı ile İstanbul’daki işadamları ve dernek başkanları ile Bingöl’e yatırım yapılması için düzenlen programda koordinatörlük ve moderatörlük görevlerini üstlenerek iş adamlarını Bingöl’e yatırım yapmaya çağırmış, bu yöndeki faaliyet­lerin yürütülmesine katkıda bulunmuştur.

 

STK ÇALIŞMALARI

İstanbul’da faaliyet yürüten Bingöl İl Derneği (BİNYAD) yönetiminde iki dönem yönetici ola­rak görevlerde bulundu. Derneklerin çoğalma­sı, kendi içlerinde federasyonlaşması için aktif görevlerde bulundu. Kendi köy derneğinin yanı sıra teşvik olsun diye birçok dernekte kurucu üyeliği ve tüzüklerini hazırlamada öncülük etti. “12-12-2012 Dünya Bingöllüler Günü” fikrini ortaya koyarak bin yılda bir denk gelen plaka adıyla kaynaşmış ilin tanıtımı için Taksim’de Bingöl’ün yerel ürünleri olan bin bal, bin ceviz, bin börek, bin burma kadayıf ve bin gül dağıta­rak hiçbir ilin yapamadığını Taksim’de gerçekleş­tirmiştir.

Etkinliğin tanıtımının ulusal basında yer almasını sağlayarak kurduğu Bingöl Platformu başkanlığı ve koordinatörlüğünü üstlendi. Kanal 7 ‘de Bingöl yöresel yemekleri ve folklor ekibi ile canlı yayın programına katılarak ilin tanıtımına katkıda bulundu.

Çözüm sürecinde “İstanbul Marmara Grubu Akil İnsanlar heyetinden Yücel Sayman ve Levent Korkut’un iştirak ettiği toplan­tıya gazeteci yazarlar Ümit Fırat ve Ramazan Güntay’ın da katıldığı Bingöl STK’ların 12 mad­delik anayasa önerisi” programı Bingöl Dernek­ler Platformu organizatörlüğü ve moderatörlüğü görevlerini üstlenmiş, Ümraniye ve Üsküdar’da faaliyet yürüten tüm illerin STK temsilcileri da­vete katılım sağlanmıştır.

BİNGÖL’E GERİ DÖNÜŞÜ

2013 yılı Ekim ayında radikal bir karar alarak Bingöl merkeze yerleşme kararı verdi. Kiğı ilçe­sinde matbaasını kurduktan sonra haftalık gaze­te çıkarmaya başladı. Bingöl’de kurulan Bingöl Gazeteciler Derneği Başkan yardımcılığı görev­lerinin yanı sıra doğduğu ilin batıda olumsuz imajını düzelmek amacıyla tamamı gazeteciler­den oluşan ‘Bingöl, Doğa, Kültür, Tarih ve Tanıtım Derneği’nin kuruluşuna öncülük etti ve halen bu dernek başkanlığını devam ettirmektedir.

EĞİTİMİ

Gazete ve STK görevlerinin yanında açıktan liseyi bitirdi. Halen Samsun 19 Mayıs Üniver­sitesi Medya İletişim Bölümü 2. Sınıf öğrencisi olarak eğitimine devam etmektedir.

FİKİR VE PROJELERİ

1-İstanbul Anadolu yakasındaki yerleşik yerel gazetelerin baskı sorununu çözmek ve ulusal bazda bir gazete kurmak içim 300 işadamını bir araya getirerek çok ortaklı bir firma kurarak ba­sın dünyasına girmek istese de, Marmara Kal­kınma Ajansından destek alamadığı için hayali gerçekleşememiştir.

2- “Bir Fikir, Bin İnsan” projesiyle Fırat Kal­kınma Ajansı (FKA) bölgesinde örnek olarak başlatmak istediği proje henüz faaliyete geçire­memiştir.

3- Gençliğinde halk oyunları folklor merakın­dan dolayı televizyon projesi yapmış, birçok kanala verirken kopyalanmasın diye noterden tasdik ettirmiştir, projenin gerçekleşmesi için görüşmelerini sürdürmektedir.

4- Halen başkanı olduğu kısa adı “Bingöl Tanıtım Derneği” için gençlere yönelik SODES ile “Bingöl Kültürünü Yaşayıp Tarihini Öğreniyor” projesi Bingöl’de ön elemeyi geçmiş, Kalkınma Bakanlığı’ndan onay beklemektedir.

GAZETECİLİK BAKIŞI

Gazeteciliği halkın aynası-tercümanı olarak gören, evrensel hak, hukuk değerleri temel İslam bakışı ile harmanlayan, bütünleştirici yayın politikası ile ümmet bilincini yaymaya ve ya­şatmaya çabalamaktadır. Gazetenin web sitesi www.bingolhaberci.com sitesinde haberleri ve köşe yazılarıyla, sosyal medyada geniş hem­şeri sayfalarıyla yaygın bir potansiyele sahiptir. İstanbul Anadolu Yakası Gazeteciler Cemiyeti üyesi de olan Mustafa Galip Akengin sarı basın kartı sahibidir.

SİYASİ ÇALIŞMALARI

Aile olarak Milli Selamet Partisi tabanlı, ken­disi de Refah Partisi üyesi olmuştur. Partinin kapanmasının ardından siyasi partilerde aktif olarak yer almamış, Has Parti’nin kuruluşunda kurucu üye olarak İstanbul Sancaktepe İlçe Teşkilatı Başkan Yardımcısı olarak siyasete başladı. Bu görevi de partinin Genel Başkanı Numan Kurtulmuş'un Ak Parti’ye geçme­siyle son bulmuş­tur. 

 

 

 

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...