Zelenda katliamı kınandı!
Yeni Zelanda’nın Chirist Churc kentinde iki camiye yapılan silahlı saldırılarda yaşamını kaybedenler için Bingöl’de gıyabi cenaze namazı kılındı
407 defa okunmuş - 18 Mart 2019 - Pazartesi 09:06

Geçtiğimiz hafta Cuma namazı sonrası Yeni Zelanda’nın Chirist Churc kentinde bulunan iki camiye Brenton Tarrant isimli kişi tarafından ağır makineli silahlarla saldırı düzenlenmişti. Saldırı bütün dünyada geniş yankı uyandırırken, Pazar günü Bingöl’de öğle namazının ardından hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı. Kılınan cenaze namazının ardından STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş saldırıyı kınadı. Bingöl İslami Kardeşlik ve Dayanışma Platformunun çağrısıyla düzenlenen gıyabi cenaze namazı sonrası, saldırının kınandığı açıklamayı İbrahim Dağılma okudu.
Dağılma, ‘‘Batıdaki İslam düşmanlığı hiç kimseye zarar vermeyen masum sivil Müslümanları katledecek noktaya varmıştır. Öyle ki bu gözü dönmüş İslam düşmanları ibadethanelerde katliam yapacak ve bunu canlı yayında bütün dünyaya seyrettirecek kadar alçalabilmektedir. Yeni Zelanda’daki Camii katliamları bu açıdan son derece üzücü ve ibretlik olaylar olarak karşımızdadır.” dedi.

‘‘DİJATAL ORTAMDA İSLAM DÜŞMANLIĞI EMPOZE EDİLİYOR’’
‘‘Bugün ise gördük ki, bu düşmanlık sistematik terör saldırıları şeklinde profesyonelce kurgulanarak ‘görsel bir play station oyunu formatında’ gerçekleştirilmiştir. Bununla verilmek istenen mesaj elbette gözlerden kaçmamaktadır. Sivil insanları katletmenin ve İslam düşmanı terörizmin gerçeklikten kopartılarak dijital ortamlarda zihinlere empoze edilerek yerleşik kılmanın hesapları yapılmaktadır. Kuşkusuz bu yeni bir stratejidir ve İslam düşmanları için yeni bir motivasyon aracıdır.” 


‘‘BM VE AB’NİN TEPKİSİNİ MERAK EDİYORUZ’’
Bu da olayın sadece anlık bir öfkeden ibaret olarak gerçekleştirilmediğinin göstergesidir. Diyen Dağılma, ‘‘Daha önce Müslüman olmayanların maruz kaldığı saldırılarla dünyayı ayağa kaldıran sözüm ona BM’nin ve AB’nin Yeni Zelanda’daki bu terör saldırıları karşısında da aynı tepkiyi verip vermeyeceğini çok merak ediyoruz.” Dedi.

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...