Vali Ekinci’nin ‘Ramazan Ayı’ Mesajı
Paylaşma ve dayanışmanın perçinlendiği Mübarek Ramazan-ı Şerif’e kavuşmanın sevinç ve heyecanını yaşıyoruz.
261 defa okunmuş - 06 Mayıs 2019 - Pazartesi 11:11

Ramazan ayı, varlık sebebimizi hatırlatan, ufkumuzu dirilten, kulluk bilincimizi yenileyen, gönülleri buluşturan, dostluk ve kardeşlikleri tazeleyen Kur’an ayıdır.

Çünkü, ‘muttakiler için bir hidayet rehberi olarak indirilen Kur’an’ı Kerim’ bu ayda indirilmiştir. Yüce Kitabımızın kendisinde indirildiği ve bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi bu aydadır, Oruç ibadeti bu aydadır.

İnsanlık tarihinde önemli bir kırılma noktası olan bu rahmet ve mağfiret yüklü zaman dilimini, ruhumuzu ve bedenimizi, aklımızı ve alışkanlıklarımızı terbiye etmek için bir fırsat olarak görmeliyiz.

Ramazan ayı münasebetiyle çevremizde yaşananlara daha duyarlı olmalı, unuttuğumuz değerlerimizi yeniden hatırlamalı, iyiliğin ve iyilerin gören gözü, tutan eli, işiten kulağı olmalıyız. Hakikatin sesi olarak güçsüzün yanında olmayı, imkanlarımızı muhtaçlarla paylaşmayı, tebessümle sadakalaşmayı, sabrı, şefkati ve yaradandan ötürü yaradılanı sevmeyi hatırlamalıyız.

Bu vesileyle, yetimleri, öksüzleri, yaşlı ve kimsesizleri, hastaları, unuttuğumuz komşuluğu ve komşularımızı, ihmal ettiğimiz akrabalığı ve akrabalarımızı daha fazla hatırlamalıyız. “İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır” hadis-i şerifi doğrultusunda kalplere dokunmaya, yaralara merhem olmaya, soframızı zengin fakir demeden herkesle paylaşmaya, kardeşlerimizle aynı safta durmaya ve hayır duaları almaya çalışmalıyız.

Ramazan ayının manevi iklimini en yakınımızdaki kardeşimizden en uzaktakine, İslam Dünyasının dört bir yanında yaşayan kardeşlerimize dua ve yakınlaşma vesilesi yapalım; aynı tarih ve medeniyetin mensupları olarak oruç ibadetini unuttuklarımızı hatırlama imkanı kılalım.

Bu duygu ve düşüncelerle; rahmet, bereket ve mağfiret ayı olan Ramazan ayının Bingöllü hemşehrilerime ve tüm İslam âlemine hayırlar getirmesini diliyorum.

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...