19 Mayıs’ın 100. Yılı kutlandı
19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 100. yılı kutlama törenleri gerçekleştirildi. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Bingöl’de 19 Mayıs Atatürk’ü
334 defa okunmuş - 20 Mayıs 2019 - Pazartesi 11:20

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 100. yılı kutlama törenleri gerçekleştirildi. 
Tüm Türkiye’de olduğu gibi Bingöl’de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 100. Yılı coşkuyla kutlandı. Kutlama töreninde konuşan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdür V. Ali Rıza Akarca, ‘‘Milletimizin tüm onur ve asaletiyle Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde tarih sahnesindeki yerini alması 19 Mayıs 1919 tarihidir. 19 Mayıs sadece Türk Milli Kurtuluş hareketinin başlangıcı değil yeni Türk devletinin de çağdaş değerlerle milletler ailesi içinde yerini almasının adıdır. Türk Milletinin var olma mücadelesi açısından büyük önem taşıyan ve bugün 100. yıl dönümünü kutlayacağımız 19 Mayıs 1919 tarihi bağımsız Türkiye Cumhuriyetinin temellerini oluşturmuştur. Güçlü ve modern bir Türkiye idealini yaşatarak geleceğe taşıyacak olanlar Cumhuriyetimizin emanetçisi gençlerimizdir. Unutmamalıyız ki ancak gençlerine güvenen ve gençlerini en iyi yetiştiren milletler gelecekte var olabilirler. Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü ve bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum.’’ Dedi.
Program, şiir, kompozisyon, voleybol, masa tenisi, basketbol, atletizm, yüzme, dart ve bocce yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin Vali Ekinci ve il protokolünce takdim edilmesi ile devam etti. Daha sonra öğrencilerin Tekvando ve jimnastik gösterileri izleyicilerin beğenisini kazandı. Türkiye ikincisi Rekabet Kurumu Anadolu Lisesi öğrencilerinin Halk Oyunları gösterisi ile devam eden kutlamalar, sanatçı Avni Polat’ın sahne almasıyla sona erdi.
Programa Vali Kadir Ekinci’nin yanı sıra, 49. Komando Tugay Komutan V. T. Albay Ali Olcay Küçüktepe, Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Çoban, Vali Yardımcısı Yusuf Gemici, kurum müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...