DEAŞ operasyonu hakkında açıklama
Bİngöl Emniyet Müdürlüğünden DEAŞ operasyonu ile ilgili yapılan açıklamada, DEAŞ’a elaman temini konusunda çalışmalar yürüttükleri tespit edilen 5 şüpheliden birinin TEM’deki işlemlerin ardından, dördünün ise yurt dışı çıkış yasağı ve adli kontrol şartıyla serbest bırakıldıkları yer aldı.
297 defa okunmuş - 01 Kasım 2019 - Cuma 10:50

Emniyet Genel Müdürlüğü, 21 ilde eş zamanlı olarak 26 operasyon düzenledi. Operasyon düzenlenen iller arasında Bingöl’de yer aldı. 29 Ekim tarihinde düzenlenen operasyonlarda Bingöl’de 5 şüpheli gözaltına alındı. 
30 Ekim’de yapılan açıklamalarda 5 yıl önce Suriye’ye gidip DEAŞ saflarına katılan E.A’nın sahte kimlikle Bingöl’de yakalandığı bilgisi yer aldı. Malatya’nın Akçadağ ilçesinde DEAŞ’ın hücre evi olarak kullandığı çiftlikte kalan E.A’nın özel bir ekip tarafından korunduğu öğrenildi. ‘Barış Pınarı Harekâtı’nın başlamasıyla Suriye’den Türkiye’ye dönenen şüphelinin İstanbul ve İzmir’de bazı siyasi parti binalarının yakınlarındaki pansiyonlarda keşif yapmak amacıyla kaldığı ve ardından Bingöl’e ailesinin yanına döndüğü yer aldı.
29 Ekim tarihli operasyonların detaylarının Bingöl ayağı ile ilgili bilgi Bingöl Emniyet Müdürlüğü tarafından 30 Ekim tarihinde kamuoyuyla paylaşıldı. Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, illegal yollarla Suriye’ye giden ve DEAŞ içerisinde faaliyetlerde bulunan 5 şüphelinin örgüte eleman temini konusunda çalışmalar yürüttüklerinin tespit edildiğine yer verildi. Şüphelilerden birinin Terörle Mücadele Müdürlüğündeki (TEM) işlemelerin ardından serbest bırakıldığı, diğer dört kişinin ise çıkarıldıkları mahkeme sonrasında yurt dışı çıkış yasağı ve adli kontrol şartıyla serbest bırakıldıkları yer aldı.
Operasyon ile ilgili Bingöl Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
‘‘Geçmiş tarihlerde illegal yollarla çatışma bölgeleri olarak adlandırılan Suriye ülkesine geçiş yaparak DEAŞ Terör Örgütü içerisinde faaliyetlerde bulunan ve terör örgütüne eleman temininde görev aldıkları tespit edilen (5) şüpheli, 29/10/2019 günü gerçekleştirilen operasyonla gözaltına alınmıştır. Şüphelilerin emniyetteki işlemlerinin akabinde (1) şüpheli Tem Şube Müdürlüğünden serbest bırakılmış, (4) şüpheli hakkında ise yurt dışı çıkış yasağı ve adli kontrol kararı verilmiştir.’’

 

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...