Yazı Detayı
23 Mayıs 2017 - Salı 17:16 Bu yazı 1414 kez okundu
 
Akif Emre ve 'Göstergeler'
Yusuf ALİOĞLU
 
 

‘Onur ve donanım’ kavramlarını şahsında meczeden ender münevverlerimizden Akif Emre vefat etti.

 

Hiç karşılaşmadığım ama düzenli olarak takip ettiğim, istifade ettiğim ve belirli konularla ilgili olarak ‘acaba o ne yazacak? şeklinde fikirlerini merak ettiğim biriydi.

 

Akif Emre’nin modern ilişkilerin yıpratıcılığı ve çeldiriciliği karşısında gerçek bir aydını oynadığını düşünüyorum.

 

Dış politika, kültür, sanat, din, tarih, düşünce gibi önemli konularda kalitesi yüksek yazılar yazdı, eserler bıraktı.

 

Sinema, seyahat, gazetecilik, yayıncılık, televizyonculuk gibi geniş bir yelpazede paylaşımlarda bulundu.

 

İlk önce Yeni Devir ile başladı gazetecilik hayatına. Sonra önemli bir proje olarak Yeni Şafak kurucuları arasında yer aldı. Bir ara gazetenin genel yayın yönetmenliğini yaptı. Halen köşe yazıları ile adı geçen gazetede okurlarıyla haftada üç defa buluşuyordu. Dünya Bülteni isimli haber sitesinde genel yayın yönetmenliği yapmış, Hece dergisinde edebiyat üzerine yazılar yazıyordu. Son olarak da ‘haberiyat’ sitesinde aynı görevi devam ettiriyordu.

 

Akif Emre yayıncılık hayatında da hayırlı işlere imza attı. İnsan, Akabe, Küre ve Klasik yayıncılıkta onun imzası ve emeği vardır.

 

Bir dönem belgesel çalışmalarına yoğunlaştığını hatırlıyorum. Mesela Endülüs ilgimin ardında kesinlikle Akif Emre emeği vardır. ‘Elveda Endülüs: Moriskolar’  adlı çalışması yüreklerimizi burkan, zihnimizi mahmur bir beste gibi silkeleyen aziz bir hatıra olarak yerini aldı. Bu silkeleyişe 21 Mayıs 2009 tarihli yazısında şöyle bir ek yapıyordu: ‘İslam medeniyetinde Endülüs''ün katkısını keşfetmek kadar yaşayan Endülüs''le de ilgilenmek yaşayan diriler için bir sorumluluk. Gırnata''nın karlı dağlarından akan suyun şırıltısıyla ışık ve ses bütünleşmeden bir medeniyet yeniden dirilmez’.

 

İtiraf etmeliyim ki Kafkaslar, Balkanlar, tarih ve şehir tarihçiliği ilgimin ardında duran figürlerden biri de yine Akif Emre’dir. Şehir, insan ve kimlik dolayımında nefis yapıtlar sundu. Osmanlı şehirleri Saraybosna, Mostar, Üsküp, Selanik bu vesile ile unutulmaz tatlar bırakan dahası bağımlılık yapan çalışmalardı.

 

Bu arada 1992-95 arasında devam eden Bosna savaşında yüklendiği sorumluluk onu farklı kılmıştı. Farklı bir bilinç ile gelişmeleri okuyan ait olduğum dünyanın insanları Akif Emre’den gelen haberlerle daha emin cümleler kuruyorlardı.

 

Kudüs’ü Akif Emre’den dinlemek ve Mimar Sinan kimliğini onun cümleleri ile almak bir ayrıcalıktı desem abartmış olmam. Ardında Kubbetu-s Sahra ile bütünleştiği resim Akif Emre estetik galerisinden bir nefes gibiydi.

 

Nuri Pakdil gibi o da hassastır Kudüs mevzusuna. Gündemin ne olduğuna bakmadan ve bir tüketim nesnesine indirgemeden, cesurca ve büyük harflerle KUDÜS diyebilen izzet sahibi bir kalemdir o. Bir yazısında, ‘Kudüs her zaman bu coğrafyanın insanı için hayati bir konudur. 'Kudüs düşüncesi' varoluşsal bir önemdedir’ diyerek amansız bir Kudüs savaşımı verdi.

 

Tarihsel hafızamızı koruma adına mekan ve maddi varlıklar olan tarihi eserlerle sahih diyaloglar kurma seansları yaptı. Zihnini ve bedensel mesaisini seyahatler ve şehir çalışmaları üzerinden bu konuya teksif etti.

 

Akif Emre’yi Atasoy Müftüoğlu’na benzetirdim. Ümmetin mağdur, mazlum, bir köşede kalmış melul ve tenha Müslümanlarını Türkiye Müslümanları ile tanıştırmayı bir vazife edinmişti sanki. Müslüman coğrafyayı inanç kaleydoskopu ile izler, izlenimlerini ibadet tadında servis ederdi. Filistin, Keşmir, Moro, Kırım gibi yerlerden, hamasetten uzak hasbi yoğunluklarla yazılmış haberler aktarırdı.

 

Myanmar üzerine sahici ilgiler yaratacak çabalar geliştirdi. Budist-Müslüman çatışmasında Bangladeş’in içimizi acıtan  tutumunu daha çok onunla öğrendik. Arakan kelimesinin ‘rükn’den geldiğini de o hatırlatmıştı.

 

Arakan üzerine yazdığı bir makalesinde sağcılık, milliyetçilik ve muhafazakarlık ile arasına net çizgiler koyarak İslami düşünüşün yeryüzünün tümüne ilgi gösteren hassasiyetini işler ve yeryüzü mazlumlarının vicdanı olmayı işaretler.

 

Aynı yazıda muhafazakar-İslamcı sentezin bu formatı kavrayamayacağını, iktidar ilişkilerinde tükenenlerin ümmetçi refleksler geliştiremeyeceğini tespit eder.

 

Medeniyet kavramını önemsedi ve bunun üzerine yazılar kaleme aldı. ‘Kapitalizm ile hesaplaşmayan bir Müslüman aklın medeniyet iddiası olamaz’ gibi keskin bir şuurun berrak cümlelerini kurdu.

 

Güçlü vurgular ve özgün kurgularla tüketim konusuna dikkat çekti. İnsanı ‘tüketen hayvan’a dönüştüren kapitalizm ve reklam ilişkisi üzerine yazdığı yazılarda ‘reklamın sahte gerçekler inşa ederken hakikati katletmesini asıl sorun’ olarak işledi.

 

‘Göz zevkini bozmak’ kavramsallaştırması üzerinden batılı toplumların islamofobia veya islam aleyhtarlığının fıtrata aykırı tahammülsüzlüklerini gözledi.

 

Aliya İzzet Begoviç’in Türkiye şubesi gibi görürdüm onu. Aliya ile yaptığı röportaj alanında örnek bir çalışma idi denilebilir.

 

Seyyid Hüseyin Nasr ile yaptığı ve Dergah dergisinde yayımlanan röportaj da bir o kadar önemli ve içeriği zengin idi.

 

Şiir konusunda mekânsal tarayıcılığı ve Maraş adresine kondurduğu itina aynı tespitlere sahip olma noktasında beni rahmetliye daha bir yakınlaştırmıştı.

 

Benim için Akif Emre’yi değerli kılan özelliklerinden bir tanesi de son zamanlarda iktidar imkanlarına teşne olan çevrelerin düştükleri çelişkilerden bir bilinç düzeyinde uzak durması idi. Muhafazakarlığın bile anlam kaybına ve pratik yoksunluğuna uğradığı bir zamanda böylesi duruşların hatırlatıcı şahitliği son derece önemlidir.

 

Kavramsal yüklemelere ait ince işçiliği de anılmaya değer göstergelerindendir. ‘Müslüman Dünya’ ve ‘İslam Dünyası’ ayrımı bunlardan bir tanesidir. Şahsiyetleri yeniden yorumlama yeteneği ve örnek olarak Aliya, Mehmet Akif ve ‘Bir Medeniyetin Vicdanı’ dediği Sezai Karakoç çalışmaları bu meyanda anılmalıdır.

 

İstikameti ve devamlılığı önemseyen bilge duruşu üzerinden onu ‘amellerin en hayırlısı, az da olsa devamlı olanıdır’ rivayeti ile özdeşleştirirdim.

 

Akif Emre velüd bir yazar idi. Eserleri arasında Müslümanların modern dünyaya kendi özgün göstergelerini sunmaları gerektiğini işleyen ‘Göstergeler’ vardır. Bu arada Foucault’yu hatırlatan bir tebessüm ile not düşmeliyim ki, ‘göstergeler’ kelimesine,  Akif Emre gibi derinlik ve çok katmanlılık yükleyerek yeniden dolaşıma sunan başkası olmadı. Tarihe mal olmuş bir aklın tezahürleri olarak Aliya’dan Hasan Turabi’ye, Muhammed Esed’den Turan Koç’a, düşünsel, siyasal ve mekânsal göstergeler kitabın omurgasını oluşturur.

 

Arnavutçaya da çevrilen ve ‘geçmişi bugüne çağırmanın bugünü de geçmişle tanıştırmanın’ estetik dokunuşları olarak ‘İz'ler’ kitabı bir diğer ürünüdür.  Emre bu eserinde, ‘Yeryüzünün omuzlarında gezmek’ ayetini örnekleyen bir çaba ile takdiri hak eder.

 

Küreselleşme, modern algılar ve siyasal kulvarlar üzerinden tanımlamaya çalıştığı yeni dünya düzeni olarak  ‘Küreselliğin Fay Hattı’ çalışması ile; gözlem, üretkenlik, mekânsal bilinç ve zamana şahitlik düzleminde ‘Çizgisiz Defter’i de eserleri arasında anabiliriz.

 

Hayra dair çabaları ile tamamladığı hayatı onun en büyük ‘GÖSTERGELER'i ve ‘İZ'LER’i olacaktır.

 

Akif Emre’ye Allah’tan rahmet diliyorum. Mekanı cennet olsun…

 
Etiketler: Akif, Emre, ve, 'Göstergeler',
Yorumlar
Diğer Yazılar
ÖNCE BEDEN VARDI..!
BİRLİKTE İZLEDİK
UYMAK, UYUMAK, UYUŞMAK
'Yaklaşıyor Yaklaşmakta Olan...'
Asra Bedel Ömürler
“Görünmezsem Çıldırırım”
HESAPLAŞMA
FETTAN
'CUMHURİYET'İN DOĞUSU'
VİTRİN UYGARLIĞI
İbni Battuta: Bilge Seyyah
ŞİİRİN GÜNCESİ -9- “Paltosu Pembe Kadın”
Ölçüsüz, Kaba, Merhametsiz, Gösterişçi ve Tüketici Bir Topluma Doğru
Kariyer-izm Modern Mankurtlaşmadır
Nuri Pakdil'in Ardından
BENDEKİ NOTLAR -9-
Gorki Kozmolojisinden Kucağımıza Dökülenler
Gölgeler ve Gölgedekiler
ŞİİRİN GÜNCESİ -8- "Kaybola"
Sükut Üzere Bir İsyan Çağıltısı
Aydınlık ‘Aydın’ Yüzlerle Gelir
Zamanın Ruhuna Antik Çağlardan Bir Nefes Niyetine: ‘Ölüler Kitabı’
‘YENİ TÜRKİYE PARTİSİ’ ve BİNGÖL SERENCAMI
Oyunbozan değilim, oyun bozuk…
1960-70 YILLARINDA BİNGÖL’DE SİYASAL HAYAT
Sanatçı ve Toplum
“Bir İnsanın Kim Olduğunu Güçle İlişkisi Belirler”
'Yazı'yı Denemek
Şehir ve Kent Geriliminde İnsan
Nereden Nereye
Cehaletin Halleri
İLAHLAR ÇOCUKLARIMIZI TÜKETMESİN
GÖSTERİ TOPLUMU
ŞİİRİN GÜNCESİ -7- 'SULTAN'
BAUMAN’IN ‘AKIŞKAN DÜNYA’SI
Kaç Engerek soyundan, Sığın Aydınlığın Rabbine
ZAMANA DÜŞEN BİLİNÇ SAHNELERİ
FİKRETMENİN KARAKTERİ
ŞİİRİN GÜNCESİ -6- ‘SÜRGÜN ÜLKEDEN BAŞKENTLER BAŞKENTİNE’
BENDEKİ NOTLAR -8-
KARANLIĞIN KÜLTÜRÜ
MÜNACAT
KARTEZYEN BİLİMDEN SİSTEMLER YAKLAŞIMINA
YAŞAMIN ANLAMINA DAİR BİR GÜZELLEME
AKIL, DÜŞÜNME VE BİLGİ
NE YAPMALI?
Aytmatov’dan Bir Nefes: ‘Gün Olur Asra Bedel’
'İslam Deklarasyonu': Yeniden İman Çağrısı
Medya ve Yeni Bir Dil Sorumluluğu
ŞİİRİN GÜNCESİ -5- ‘SEMUD’
POST MODERN TÜKENİŞ
BAŞKALARININ AŞKIYLA BAŞLIYOR HAYATIMIZ
Kir Tortuları
YIKIN EFENDİLER YIKIN!..
1950-60 ARASINDA BİNGÖL’DE SİYASAL HAYAT
Şiirin Güncesi -4- 'ÇAĞDAŞLAR İÇİN'
BENDEKİ NOTLAR -7-
Çok Partili Hayat ve İlk Muhalefet: Milli Kalkınma Partisi
ŞİİRİN GÜNCESİ -3- ‘SUYU ANDIK VE ÇOCUKLAR SUYA GİRDİ’
İHTİLAF VE TEFRİKA KARŞISINDA BİLGELİK
İNSANA DAİR -1-
BENDEKİ NOTLAR -6-
ŞİİRİN GÜNCESİ -2- ‘KARDEŞİME MEKTUP’
BENDEKİ NOTLAR -5-
RUHUN ‘ÖZGÜR’ HALİ
ŞİİR’İN GÜNCESİ -1- ‘GECE’
BATI DÜŞÜNCESİNİN KIRILMA ANLARI
SCHOPENHAUER AYNASINDA FATMA ALİYE SURETİ
DÜŞÜNMEK KADAR ASİL
KARTEZYEN DİNDARLIK
BENDEKİ NOTLAR -4-
SEYYİD KUTUB YORGUNLUĞU (MU?)
YARGI DEĞİL İSTİKAMET
MUHATAPLARA BEYANIMDIR İNSAN KALBİYLE DÜŞÜNÜR
BENDEKİ NOTLAR -3-
SÖYLE MARGOS NERELİSEN?
SELAM OLSUN ÜÇÜNCÜ YOLA
SİSTEM VE UYGULAYICILAR
YERLERİN ÖĞRETMENİ, GÖKLERİN ÖĞRENCİSİ: ALİYA
EVRENSEL OLAN NEDİR/KİMDİR?
VARLIK, AKIL, ADALET, EYLEM, SÜKUN VE RÜCU
Hüznün Zaman Sarkacı: Eylül
BENDEKİ NOTLAR -2-
BENDEKİ NOTLAR -1-
HAYDİN FELAHA
Çocuk ve Merhamet
SÜKUT MAKAMINDAN KLAS MEKTUPLAR
YAŞAM BİLGELİĞİ YA DA MUTLULUK ÖĞRETİSİ
BAUDRİLLARD: RADİKAL DUYARLILIK
TARKOVSKY VE SİNEMA SANATI
TEO-POLİTİK NOTLAR
AKLIN MEKAN İLE İMTİHANI
.
BİNGÖL Egazete
Yazarlar
Önemli Haberler
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
6
0
0
0
2
2
2
Alanyaspor
6
0
0
0
2
2
3
Fenerbahçe
4
0
0
1
1
2
4
Hatayspor
4
0
0
1
1
2
5
Antalyaspor
4
0
0
1
1
2
6
Beşiktaş
4
0
0
1
1
2
7
Fatih Karagümrük
4
0
0
1
1
2
8
Göztepe
4
0
0
1
1
2
9
Kayserispor
3
0
1
0
1
2
10
Sivasspor
3
0
1
0
1
2
11
BB Erzurumspor
3
0
1
0
1
2
12
Kasımpaşa
3
0
1
0
1
2
13
Denizlispor
1
0
1
1
0
2
14
Yeni Malatyaspor
1
0
1
1
0
2
15
Gençlerbirliği
1
0
1
1
0
2
16
Trabzonspor
1
0
1
1
0
2
17
Gaziantep FK
1
0
1
1
0
2
18
Konyaspor
1
0
0
1
0
1
19
MKE Ankaragücü
0
0
1
0
0
1
20
Çaykur Rizespor
0
0
2
0
0
2
21
Başakşehir FK
0
0
2
0
0
2
Arşiv