Mehmet Korkutata CENNET KOKULU ANNELER
Yazı Detayı
10 Mayıs 2021 - Pazartesi 14:12 Bu yazı 372 kez okundu
 
CENNET KOKULU ANNELER
Mehmet Korkutata
mkorkutata@hotmail.com
 
 

Cenab-ı Allah, insanlara dünya hayatlarını rahatlıkla devam ettirsinler ve gereği gibi kulluk görevlerini yerine getirsinler diye bir çok nimet vermiştir. Bu nimetlerin başında "Anne'lerimiz gelmektedir." Anne ve baba'larımız, "bizim dünya'ya gelmemize vesile olan çok değerli varlıklardır."
Bu durumu Yüce Allah Kur-an'ı-Kerim'de şöyle  ifade etmektedir! "Biz insana anne ve babasına iyi davranmayı emrettik. Annesi onu ne zahmetle karnında taşıdı ve ne zahmetle doğurdu."
           
Anne'nin evladı üzerinde pek çok hakkı vardır. Binbir zahmetle karnında taşır, çocuk doğunca onu emzirir, sağlıklı olarak büyümesine özen  gösterir.Bu konuda hiçbir fedakârlıktan kaçınmaz, gece yarısı uykusunun en tatlı anında kalkar, çocuğunun hizmetini her türlü fedakârlıkla karşılıksız seve seve, isteyerek büyük bir şevkle yapar.
Özellikle engelli çocukların annelerinin fedakârlıklarını kelimeler ile telafuz etmek imkânsızdır, kelimeler kifayetsiz kalır. Bunun içindir ki, anne hakkı çok önemlidir. Anne ve baba'ya karşı saygılı davranmak, Allah'ın kesin emridir, bu emre uymamak ise büyük günahtır.
           
Annelerimizi yılın bir gününde anmak vicdansızlıktır. Onlar her gün anılmalı ve  her zaman gereken saygı ve ilgi gösterilmelidir. "Cennet'e giden yollardan birinin de annelerimize iyi davranmaktan  saygı ve ilgiden geçtiğini ve onlara yapacağımız hizmetin, Allah'ın rızasını kazanmamıza vesile olacağını unutmamamız gerekir." Annelerimizi sık sık ziyaret etmeli, buna imkânımız yok ise, en azından telefonla arayıp hal hatır sorulmalı. Eğer onları kaybetmiş isek, hayırlı dualarla yâd edip, kabirlerini ziyaret etmeliyiz. Sevabını onlara bağışlamak için bir defa değil, sürekli hayır ve hasenatta bulunmamız gerekir. 
           
Baba'nın hakkı da küçümsenemez, zira evladının yetişmesi ve geleceğini teminat altına almak için her türlü fedakârlığı yapar. Onların mutluluğu ve huzuru için
elinden gelen her türlü gayreti ve çabayı sarf etmekten kaçınmaz, hayatının büyük bir kısmını onlara adar.
Dinimiz islam ise; bizden anne ve babalarımıza karşı iyilik ile muamelede bulunmamızı istemektedir.
          
Ayet'i Kerime'de; "Allah C.C. kendisinden başkasına asla ibadet etmemenizi anne ve babaya iyi davranmanızı kesin olarak emretmiştir. Eğer onlardan biri veya her ikisi senin yanında yaşlanırlarsa sakın onlara "ÖF" bile deme, onları azarlama onlara tatlı ve güzel söz söyle. Onlara merhamet ederek tevazu kanadını indir ve de ki; "Allah'ım Tıpkı beni küçükken koruyup yetiştirdikleri gibi sen de onlara acı."
           
Onların kalbini kırmaktan, onlara ağır gelebilecek her türlü söz ve davranışlardan kaçınalım. Unutmayalım ki, annelerimize nasıl davranırsak, çocuklarımızda bize aynı şekilde davranacaklardır.
Hadisi Şerif'de mealen; "Allah'ın rızası anne ve babanın rızasındadır.Allah'ın gazabıda anne ve babanın gazabındadır."
Allah'ın rahmeti ve mağfireti hakka tabi olanların üzerine olsun İnşallah!

Sevgiyle kalın
Mehmet Korkutata

 
Etiketler: CENNET, KOKULU, ANNELER, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı