Yazı Detayı
12 Şubat 2016 - Cuma 10:44 Bu yazı 1860 kez okundu
 
EMEVİ DÖNEMİNİN İÇİNDEN ÇIKAN MÜMTAZ SULTAN
Zeynep GÜRSAÇTI
 
 

Emevi Döneminin unutulmaz ismi olan Ömer b. Abdulaziz’i vefat yıldönümü sebebiyle anmak istedik. Gönlümüze işleyen bu halifenin unutulmaz olduğunu ve hasret ile onun gibileri beklediğimizi âcizane  kalemimizden akıtmak istedik.

 Emevi saltanatından çıkan, Emevilerin yüz akı raşid Halife, Zulmü söndürerek,adalet meşalesini taşıyan büyük şahsiyet, Dünyanın makam ve menfaatlerini elinin tersiyle iten büyük zat, Hocalarının bile kendisine talebe olduğu yüce âlim,Sadece Allah’a itaat eden takva sahibi II.Ömer.

Ömer b. Abdulaziz, H.63 (M.682) senesinde Medine’de doğmuş, Ömer b. Hattab’ın ardından Ömer isimli ilk halife olduğundan dolayı II. Ömer şeklinde şeklinde anılmıştır. Ömer b. Abdulaziz, adaleti ile bilinen Hulefa-i Raşidinin 2. Halifesi olan hz. Ömer b. Hattab’ın torunudur. Hz. Ömer(r.a) bir gün Medine’de geceleyin sokakları denetlerken bir evden bir ses duyar. Bir anne ile kız arasında şöyle bir diyalog geçmektedir. Anne kızına; ‘’kızım süte biraz su koyuver.’’ Deyince, kızı: ‘’Anneciğim, bilmez misin Halife Ömer süte su koymayı yasakladı?’’der. Bunu duyan anne, ‘’ kızım, şuanda  gördüğün gibi gece. Halife nereden bilecek senin süte su koyduğunu? ‘’ deyince kızı, ‘’ anneciğim, doğru söylersin bu saatte halife benim süte su koyduğumu bilemez; fakat ya kendisine her şey her an ayan beyan olan Müheymin Allahı işin içinden nasıl çıkaracağız.’’ Der. Ve bu olay üzerine  hz. Ömer, oğlu Asım’a bu kızı nikahlar. Hz. Ömer’in bu kızdan bir kız torunu olur. Ve işte bu kız torun da Ömer b. Abdulaziz’in annesi olacaktır.İşte,  Asım’ın nesli diyordu ya M. Akif, nesilmiş gerçek.

İslam  tarihinde hz. Ömerden sonra adaleti ile ün salan bir şahsiyet varsa  o da Ömer b. Abdulazizdir. İslam ümmetinin Ömer ibnü’l Hattab’a hasret ve özlem duyduğu bir zamanda, canlılığını yitirmiş olan islamı yeniden ihya etmek üzere geldi. Ve böylece Ömer b. Abdulaziz’in hilafeti İslam tarihindeki ilk ihya ve tecdid hareketi oldu.

Süleyman b. Abdulmelik vefat ettikten sonra yerine Ömer b. Abdulaziz geçmiştir. Onun, hayatta iken Ömer b. Abdulaziz’i kendinden sonraki halife olarak tayin etmesi Emevi saltanatının sistemini kısa bir müddet sekteye uğratmıştır. Ömer b. Abdulaziz’in 2 yıl 5 ay olarak kısa bir halifelik dönemi olmasına rağmen bu dönem parlak bir dönem olmuştur. Çünkü o menfaatperest, zevk ve eğlenceye düşkün kimselere hitap eden bir sultan değildi. O islamdan hiçbir zaman taviz vermeyen ve Emevi hanedanının kurmuş olduğu devlet terörünü, baskısını, sömürüsünü, despotizmini  ayaklar altına alan bir halife idi. Ömer b. Abdulaziz hilafete geldiğinde tebasına; ‘’Ey insanlar, kim Allah’a itaat ederse ona itaat etmek vacip olur. Kim de Allah’a isyan ederse ona itaat yoktur. Dolayısıyla, ben Allah’a itaat ettiğim müddetçe bana itaat edin. Ona isyan edersem, artık bana itaat etme mecburiyeti yoktur.’ Der.   Halifelik budur, Hulefa-i raşidinin izinden gitmek budur.!

Ömer b. Abdulaziz’e hilafet görevi verilince, İslam alimlerini toplayarak onlardan tavsiyelerde bulunmalarını istemiştir. Zira ağır bir yük yüklenmişti omuzlarına. O, aslında sadece bu konuda değil, günlük-içtimai hayatta bile küçükten büyüğe herkesin tavsiyesine kulak vermiştir. Tarih sayfalarını karıştırdığımız zaman 10 yaşındaki çocuğa bile ‘’çocuğum bize öğütler ver  de dinleyelim.’’ Dediğine şahit oluruz. Tekebbür sahibi yöneticiler içerisinde, böylesine mütevazi yöneticilere ne kadar da özlem duyduğunun farkına varıyor insan.

Yazımıza başlarken Ömer b. Abdulaziz’in makam ve menfaatleri elinin tersiyle ittiğini ifade etmiştik. Onun dünyaya perestiş etmediğini, onun siyasi ve sosyal yaşamındaki fiillerine baktığımızda çok iyi anlayabiliriz. Zira o; gücün, iktidarın, malın elinde olduğu bir dönemde mütevazi bir yaşam sürdü. Hilafete gelir gelmez, fiyatının yüksek oluşundan dolayı müşterisi bulunmayan arabalar –en iyi cins ve en pahallı atlar- kullanmadı. Saraylar ve köşkler yaptırıp sefa sürmedi. Lüks giysiler, son derece mükemmel yataklar onu cezbetmedi. O devletin haksız olarak el koyduğu malları, Müslümanlara geri verdi. Hatta eşi Fatıma’nın, daha önce halife olan babasının hediye ettiği  mücevherlerini beytülmala koydu. Eşi Fatıma: ‘’Biz, onun vali olduğu dönemde zengin, halife olduğu dönemde ise fakirdik.’’ Der.

Ömer b. Abdulaziz dertlilerin derdiyle dertendiği gibi ölümü ve hesap vereceği günü de sıkça düşünüp ağlardı. Eşi Fatıma ondan şöyle bahseder: O yatağına girerdi, ahretten bahsedecek olursak sudan çıkmış serçenin çırpındığı gibi birden fırlar, çırpınır, hıçkıra hıçkıra ağlardı. Ve bende o zaman keşke şu hilafetle aramızda doğu ile batı arasındaki uzaklık kadar bir mesafe olsaydı diye temenni ederdim. Zira,  Ömer halife olduğu günden itibaren bir tek rahat gün geçirmedik.

İşte böyle bir halifeydi. Yaşantısıyla düşmanlarını bile kendisine hayran bıraktı. Hiçbir beşeri gücü menfaati uğruna tercih etmedi. Toplumu ve devleti kendi arzularına göre yöneten ve arzu ettiği gibi yaşayan bir sultan değil, İslam ümmetini tekrar Allah’ın emirlerine bağlı bir hale getiren Emirü’l mü’minin oldu. Ve böylece 90 yıllık Emevi döneminin en parlak yüzü, en mümtaz halifesi olarak tarihte yer edindi. Şahsi menfaatlere hitap etmediği için öldürüldüğüne de inanılan bu bahtiyar insan h.101 (M.710) senesinde vefat etti. 

Dünyanın bütün nimetlerine öyle bir oruç tuttu ki iftarı ölüm oldu.

 
Etiketler: EMEVİ, DÖNEMİNİN, İÇİNDEN, ÇIKAN, MÜMTAZ, SULTAN, ,
Yorumlar
BİNGÖL Egazete
Yazarlar
Önemli Haberler
Anketler
Belediye'ye devredilen askeri alana ne yapılsın ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
38
0
2
5
11
18
2
Galatasaray
32
0
4
5
9
18
3
Yeni Malatyaspor
32
0
4
5
9
18
4
Kasımpaşa
29
0
6
2
9
17
5
Trabzonspor
29
0
5
5
8
18
6
Beşiktaş
29
0
5
5
8
18
7
Atiker Konyaspor
28
0
4
7
7
18
8
Antalyaspor
28
0
6
4
8
18
9
Sivasspor
24
0
6
6
6
18
10
Göztepe
22
0
10
1
7
18
11
Bursaspor
21
0
4
9
4
17
12
Alanyaspor
21
0
9
3
6
18
13
Kayserispor
20
0
8
5
5
18
14
MKE Ankaragücü
20
0
10
2
6
18
15
Akhisarspor
17
0
9
5
4
18
16
BB Erzurumspor
16
0
8
7
3
18
17
Fenerbahçe
16
0
7
7
3
17
18
Çaykur Rizespor
12
0
7
9
1
17
Arşiv