Vehbi KORKUTATA EMLEKET YANARKEN, SAÇINIZI TARAMAYIN!
Yazı Detayı
13 Ekim 2020 - Salı 12:30 Bu yazı 243 kez okundu
 
EMLEKET YANARKEN, SAÇINIZI TARAMAYIN!
Vehbi KORKUTATA
 
 

Skorcular ve Rehberler, Salgına davetiye çıkarmayın!

“COVİD 19” Ülke gündemimizi meşgul etmeye devam ettiği günden bu yana Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz bölgesini gezerek salgın hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışmıştım.
Bu günlerde Batı Akdeniz bölgesinde bulunan Burdur, Antalya ve büyük ilçeleri salgın olarak tedbirler nasıl işliyor diye gözlemlemek adına yollara sizler için düşüp dilimizin döndüğünce anlatmaya çalışacağım.
Batı Akdeniz’in Turizm cenneti Antalya ve ilçelerinin yanı sıra Burdur’un Salda gölünden başlayalım gezi gözlemlerime.
İlk önce Antalya’dan başlayacağım oradan dönüp hayretler içerisinde kaldığım Burdur Salda gölüne uzanacağım.
Antalya’da sahil bandını ve tarihi mekânları gezerken, Rus Turist kafileleri ile karşılaştım.
Rus kafilelerini gezdiren rehberler ile İç içe girmiş turistler heyhat yavrum heyhat.
Türkiye’de uygulanan “COVİD 19” tedbirleri rafa kaldırılmış sanki salgından bir haberdiler.
Milli gelirimizi düşündüğüm için turistleri rahatsız etmeden kafilenin oymak beyi rehbere usulca yaklaşıp gördüğüm tablo hakkında birkaç soru sordum.
Virüs tedbirleri bunlara uygulanmadığını görüyorum, virüsten korkmuyorlar mı?
Sizlerin tedbirler konusunda uyarılarınız oluyor mu? Dediğimde, Oymak beyi Rehber’den amalı mamalı bir cevap beklerken.
Rehberin söyledikleri gerçekten şaşkınlık verici bir durumdan ibaretti. Ne mesafe, ne maske, öğle bir şey yok, sözlerini saffetti.
Tabi biz o soruyu sorduğumuzda yetkili olmadığımız için kafamı sallayıp, tebessümle oradan uzaklaştım.
Daha sonra Burdur’a bağlı Yeşilova ilçe sınırlarında bulunan Dünya harikalarından Salda gölüne doğru yola çıktım.
Harika bir atmosfer içinde bulunan Salsa gölünde gezintime devam ederken, başka bir Rus Turist kafilesi ile karşılaştım.
Rehber onlara Salda ile ilgili bilgi verdikten sonra yanına yaklaşıp kolay gelsin deyip sohbet etmeye çalıştım.
Sonrada daha önce gördüğüm manzaranın aynısına tanık olduğum için Başlarında bulunan rehbere, bunlar kimdir” dedim. “Rehber, Rusya”dan gelen Rus kafilesidir ve bende onlara rehberlik görevini yapıp ülkemizin değişik bölgelerine götürüyorum ve özelliklede Rus kafilesi Burdur da bulunan “Salda gölünü merak ediyorlar ve Salda gölüne gidip gölün içindeki milli bedenlerine sürerek şifa aradıklarını söylüyorlar.” Dedi.
Salgın hastalıkla ilgili tedbirler alınmadığına tanık oluyorum. Sizin bununla ilgili ikazlarınız oluyor mu? Soruma verilen cevap hayret vericiydi.
Rehberin cevabı “Ne mesafesi, Ne maske, öğle bir şey yoktur. Turistleri kaçıralım mı” diye söyledi.
Hadi bu Oymak beyleri Rehberler, ekmek meselesini salgından önce düşünüyorlar diyelim.
ABD’nin Superior gölü kıyısında araştırma yapan Mınnesota Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırmacıları yeni tip Coronavirüse rastladıklarını belirtirken araştırma ekibinde bulunan Dr. Richard Melvin, virüsü plaj suyuna yüzücülerin taşıdığını düşündüklerini, koronavirüs ile enfekte kişilerin, semptomları ortadan kalktıktan sonra bir aya kadar virüsü dışkılarıyla bulaştırabileceklerini açıkladı.
Bu gibi açıklamaları ciddiye almamız gerekiyor, bundan dolayı burada Burdur Yeşilova Kaymakamlığına görev düşüyor ve orada bu insanlara neden maske yok, neden sosyal mesafe kurallarına uyulmuyor gibi Turistleri rahatsız etmeden denetlemeleri sıklaştırıp, Rehberlere bu konuda uyarıda bulunulması gerekir diye fikrimi beyan edebilirim.
Akdeniz bölgesinde yaptığım araştırma neticesinde; kafama takılan ve üzgünlüğümü sizlerle paylaşmak ve araştırmak istedim. Yazdığım makale ile iletmek istedim. Bakalım! Burdur Yeşilova kaymakamlığı “Salda gölünde” ne gibi tedbirler alacaklar, inan bende merak içerisindeyim.
Yaklaşık 6 aydır ülkemizin her tarafını geziyorum ve pandemic virüsü ile onların hissiyatlarına tercüman oluyorum. Her şeyi devletten beklemek yanlış, bizler duyarlı olmamız lazım.
Duyarlı olmadığımız zaman salgının ilerlemesini durduramayız. Önemli olan ülke insanlarımızın duyarlılığıdır ve aksi asla düşünülmez.
Gelelim kısaca salgın hastalıklarda skor rakamlarla kendisini avutup toplumun kafasını karıştırmaya çalışan muhalefete.
Ben yorumumu katmadan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın size kısaca cevabını hatırlatacağım. Bakan Koca, “Ölüm sayıları hakkında ilginç iddialar var. Bu konudan bir tartışma galibiyeti bekleyenlere sesleniyorum. Sayısal bir galibiyet arıyorsanız, lütfen ruhaniyeti çiğnemeyin. Kayıplarımıza saygı gösterin. Ölüm sayılarıyla skor arayışında olanlar, sayıları gerçeğinden yüksek göstermeye çalışanlar nerede dayanak arıyor?” diye belirtti.
Başkan Recep Tayyip Erdoğan’nın sarfettiği sözler maalesef uçup gidiyor. Sağlık bakanı Fahretin Koca ve Başkan Recep Tayyip Erdoğan ise; avazları çıktığı kadar; lütfen sosyal mesafe ve maske takınız, takmayanları da uyarınız dedikleri halde, ülke insanımız her ne hikmetse bu çağrıya kulak asmıyor. Ülke insanımıza şunu her yazdığım makalelerde altını çizerek söylüyorum!
Lütfen “kul hakkını ihlal etmeğiniz” kurallara uyunuz, aksi halde siz ve ailenizde zarar görür, olan size ve çevrenize olur. Sağlık bakanlığının almış olduğu tedbirlerde heba oluyor. Covid virüsü almış başını gidiyor, vakıalar git gide çoğalıyor, “lütfen tedbiri elden bırakmayalım” sonra pişman olursunuz.
Skorcular gitsinler basketbol müsabakalarında pota’nın altında nöbet tutsunlar.
Sevgi ve Saygılarımla
Araştırmacı Gazeteci Yazar
Vehbi Korkutata

 
Etiketler: EMLEKET, YANARKEN,, SAÇINIZI, TARAMAYIN!,
Yorumlar
Haber Yazılımı