Yazı Detayı
08 Temmuz 2020 - Çarşamba 11:11 Bu yazı 352 kez okundu
 
ETKİN BAROLAR, ŞİMDİYE KADAR HEP ANAYASA VE KANUNLARINDAKİ AMAÇLARIN DIŞINA ÇIKTILAR
Mehmet YAMAN
 
 

Anayasanın 135. maddesinin birinci fıkrasında, “mesleğe mensup olanların, müşterek ihtiyaçlarını karşılamak, mesleki faaliyetlerini kolaylaştırmak, mesleğin genel menfaatlere uygun olarak gelişmesini sağlamak, meslek mensuplarının birbirleri ile ve halk ile olan ilişkilerinde, dürüstlüğü ve güveni hakim kılmak üzere, meslek disiplini ve ahlakını korumak maksadı ile, kanunla kurulan ve organları kendi üyeleri tarafından kanunda gösterilen usullere göre yargı gözetimi altında, gizli oyla seçilen, kamu tüzelkişilikleridir,” denmektedir.

Üçüncü fıkrasında ise, “bu meslek kuruluşları, kuruluş amaçları dışında faaliyette bulunamazlar,” denmek suretiyle, bu meslek kuruluşlarının, yukarda belirtilen amaçlar dışında faaliyet gösteremeyeceklerini, açıkça belirtmiştir.

Altıncı ve yedinci fıkraları da, bu Anayasal ve yasal gereklere aykırı hareket edenler hakkında, yapılması gerekli bulunan yasal işlemler, anlatılmaktadır.

1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 76. maddesi de, Anayasanın yukardaki amaçla ilgili maddesini aynen tekrar ederek, “Barolar; avukatlık mesleğini geliştirmek, meslek mensuplarının birbirleri ve iş sahipleri ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni sağlamak; meslek düzenini, ahlâkını, saygınlığını, hukukun üstünlüğünü, insan haklarını savunmak ve korumak, avukatların ortak ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla, tüm çalışmaları yürüten, tüzel kişiliği bulunan, çalışmalarını demokratik ilkelere göre sürdüren, kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşlarıdır,” demek suretiyle, baroların asli görevlerinin, meslektaşlar ve halk nezdinde, dürüstlüğü, güveni, düzeni, mesleki ahlakını, mesleğin saygınlığını, hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını savunma ve koruma ile, meslektaşlarının ortak ihtiyaçlarını karşılamanın, baroların asli görevleri olduğunu ve bu amaçların dışına çıkmamaları gerektiğini, açıkça ifade etmektedir.

Ne acı ki, etkin barolar, uzunca yıllardan beri, bu amaçlarını taşarak, ülkenin siyasal atmosferinde önemli bir siyasal figür olma işlevini, sürekli devam ettirmekte, gerek baro seçimleri sırasında ve gerekse, seçim sonrası meslektaşlar arası ilişkilerde, hep ideolojik ve siyasal kutuplaşmalara, ön ayak olmaktadırlar.

Bu, ülkenin tüm aydınları ve halk tarafından birebir üzüntüyle müşahede edilegelen bir gerçek olup, kendilerini hiç ilgilendirmeyen ve yukardaki maddelerde de görüldüğü gibi, kuruluş amaçlarıyla hiç te bağdaşmayan bir biçimde, ülkenin yasal kuruluşu bulunan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yasal ve yetkili başkanı tarafından, yasasıyla belirtilen kuruluş amacına uygun bir biçimde, verdiği Cuma hutbesindeki konuyla ilgili olarak, hem yasal kuruluş başkanını ve hem de halkın dini inanç ve kültürünü rencide edici, yazılı ve sözlü beyanlarıyla, etkin ve lider baroların yönetimleri, Anayasa ve meslek kanunlarını ihlal etme suçunu işledikleri gibi, halkın dini inançlarını ve önemli bir kısmının değer ölçülerini hiçe sayıp, hakaret suçlarını işlemişlerdir.

Her ne kadar baroların, hukuki düzenlemeler hakkında kendi görev alanları içinde, görüş beyan etmeleri, en tabii hakları olsa da, bu sınırların dışına çıkılarak, toplumun inanç değerleri ile çatışan ve bu nedenle gerginliğe yol açan görüş beyanlarında bulunmaları, Anayasal ve yasal sınırlarının dışına taşmak anlamına gelmektedir.

Kısaca, kendi görev alanları içinde görüş beyanlarına evet, sınırları aşarak, gerginliklere yol açan beyanlarına ise, hayır diyoruz.

 

 

Onların Diyanet İşleri Başkanı hakkındaki bu tavırları, şimdiye kadar yapageldikleri, Anayasa ve meslek yasalarını ihlallerin üzerine tüy dikmiş, hem kahir meslektaşlarını ve hem de halkı rahatsız ve tedirgin etmekle, kendileri ve meslek kurumları hakkında, bazı yasal tedbirlerin alınmasına sebep olmuşlardır.

Barolar yıllardan beri, yönetimlerinin siyasal ve antiyasal davranışlarıyla, çoklu baro sistemine geçmenin zaruretini, bizzat kendileri işaret ederek sebep olmuşlar ve ortaya attıkları, “çoklu baroların, siyasal kutuplaşmalara sebep olacağı” iddiaları da, uzunca yıllardır kendileri siyasal ve ideolojik kutuplaşma ve guruplaşma ile, baroları adeta, siyasetin odağı haline getirmeleriyle, kendilerinin fiili davranışlarıyla çelişmektedir.

Esasen, uzunca yıllardır yaptıkları bu ideo-siyasal davranışlarının, bir gün ciddi sonuçlara sebep olunabileceği düşünülerek, yapılan ikazlar dikkate alınıp, yasal sınırlar içine çekilmeleri gerekirdi.

Yani etme bulma dünyasında, yıllardır, istedikleri gibi at koşturan insan ya da kuruluşların, olayların akışının tabii sonucu olarak, bir gün önlerinin kesilebileceğini idrak etmeleri, gerekmektedir.

Sonuç olarak ifade edelim ki, barolarla ilgili yapılmakta olan yasal düzenlemenin, olayların gelişiminin tabii ve yasal bir sonucu olup, çağdaş ülkelerdeki örneklerinin benzeri olduğunun kabulü, gelinen süreçte, tabii bir gerçektir.

Saygılarımla!..

                                                                                                                                                       6.7.2020

Mehmet Yaman

Araştırmacı-Hukukçu

 

 
Etiketler: ETKİN, BAROLAR,, ŞİMDİYE, KADAR, , HEP, ANAYASA, VE, KANUNLARINDAKİ, AMAÇLARIN, DIŞINA, ÇIKTILAR,
Yorumlar
Diğer Yazılar
“ İSTANBUL SÖZLEŞMESİNE BİRDE BU PENCEREDEN BAKALIM....
SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN DİKKATLERİNE! TARIM ALANINDAKİ CİNAYETLER, BİTMEK BİLMİYOR!
TÜM DEVLET GÖREVLİLEEİMİZE VE AYDINLARIMIZA İKAZIMIZDIR!
EY CENNET KADINLARI!
SAYIN YÖNETİCİLER! SEVGİLİ HALKIM!
GÖNÜL KÖPRÜSÜNE ÇAĞRI!..
SEVGİLİ HALKIM
TÜM VATANSEVERE ÇAĞRIMIZDIR!
ÖZELLİKLE İKTİDARA EĞİTİM BE KÜLTÜT POLİTİKALARI AÇIDINDAN, ÇOK DERSLER VAR:
Musul ve Kerkük’e askeri müdahale seçeneğinin Hukuki dayanakları
TÜRKİYE-IRAK SINIRLARI DEĞİŞTİĞİ ANDA, TÜRKİYE’NİN IRAK’TA TOPRAK TALEBİ HAKKI DOĞMAKTADIR
ORTADOĞUDAKİ YENİ YAPILANMADA, ROL KAYBI
KANUN ÖNÜNDE HERKES EŞİTTİR: KILIÇTAROĞLU DA EŞİTTİR
BÜROKRASİDEKİ METAL YORGUNLUKLARI NE OLACAK?..
ADALET VE KALKINMA PARTİSİ KURULUŞ FELSEFESİNE GERİ DÖNMELİDİR.
HA ALİ-VELİ, HA VELİ-ALİ
“GUANTANAMAO KIYAFETLERİ” BAĞLAMINDA, SOSYO-PSİKOLOJİK BİR TAHLİL
SAYIN BAŞBAKAN!.. KÜLFET NİMET DENGESİNE SAYGI GÖSTERİLMELİDİR
ORTADOĞU’DA YAKLAŞAN FELAKETE DİKKAT!..
“BU SİSTEM, UĞRUNA KAN AKITILMADAN UYGULANAMAZ!..”
SURİYE’DE KAYBEDİYOR MUYUZ?
TARİH TEKERRÜR EDİYOR. NE ZAMAN DERS ALACAĞIZ?
REFERANDUM TARTIŞMALARI SEVİYELİ OLMALI
MİLLİ İRADE VE DEMOKRASİ MİTİNGİNDEN ÇIKARILACAK DERSLER.
TEVHİDİ TEDRİSAT KANUNU VE HARP OKULLARI
HALK DARBESİ VE ALINACAK DERSLER
İKTİDAR İDEOLOJİSİ VE GÜÇ ZEHİRHENMESİ
İLKER BAŞBUĞ’UN VERDİGİ DIŞ POLİTİKA VE ERMENİ ZULMÜ KONFERANSI HAKKINDA
KOŞAR ADIMLARLA YAKLAŞAN BAŞKANLIK SİSTEMİ, CHP’NİN HEDİYESİ OLACAKTIR.
*CUMHURBAŞKANININ SON MUHTARLAR TOPLANTISI KONUŞMASI*
MHP YÖNETİMİ BASİRETLE VE SUHULETLE HAREKET ETMELİDİR.
ESASTA DOĞRU, USULDE YANLIŞ
BOĞAZLARLA İLGİLİ “MOTRÖ ANTLAŞMASI”NIN MUTLAKA TADİLİ YOLUNA GİDİLMELİDİR.
TÜRKMEN DAĞINI TESLİM ETMEYİN!..
ŞERİF HÜSEYİN’LE İLGİLİ TARİHİN SAYFALARINA BİR EMANET
BİNGÖL Egazete
Yazarlar
Önemli Haberler
Anketler
Belediye'ye devredilen askeri alana ne yapılsın ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
69
0
5
9
20
34
2
Trabzonspor
65
0
5
11
18
34
3
Beşiktaş
62
0
10
5
19
34
4
Sivasspor
60
0
8
9
17
34
5
Alanyaspor
57
0
9
9
16
34
6
Galatasaray
56
0
8
11
15
34
7
Fenerbahçe
53
0
11
8
15
34
8
Gaziantep FK
46
0
10
13
11
34
9
Antalyaspor
45
0
11
12
11
34
10
Kasımpaşa
43
0
15
7
12
34
11
Göztepe
42
0
14
9
11
34
12
Gençlerbirliği
36
0
16
9
9
34
13
Konyaspor
36
0
14
12
8
34
14
Denizlispor
35
0
17
8
9
34
15
Çaykur Rizespor
35
0
19
5
10
34
16
Yeni Malatyaspor
32
0
18
8
8
34
17
Kayserispor
32
0
18
8
8
34
18
MKE Ankaragücü
32
0
16
11
7
34
Arşiv