Yazı Detayı
19 Temmuz 2017 - Çarşamba 17:43 Bu yazı 307 kez okundu
 
“GUANTANAMAO KIYAFETLERİ” BAĞLAMINDA, SOSYO-PSİKOLOJİK BİR TAHLİL
Mehmet YAMAN
 
 

 

                Bilindiği gibi ideolojik guruplar, kendi terminolojilerini oluştururlar. Kendi felsefelerini ve dünya görüşlerini, kendi terminolojileri ile izah ederlerİçinde bulundukları toplumları, kendi ideolojik düzenleri istikametinde dönüştürmek için, takip ettikleri stratejiler, kendi düzenlerinin toplum kesimlerince kabulüne yönelik, terminolojik izahlarla desteklenirÖyle olur ki bu destekler, toplum adeta, bu terminolojik deyim ve kelimeleri kabullenir hale gelir. Bu hal ise, bu ideolojik gurubun başarısına yol açar… O gurup artık kitleleşme aşamasında bir hayli mesafe kat etme dönemine girmiştir. Bu dönemde ortalık fikir karmaşası ile, propagandik faaliyetlerin de alabora tesiriyle, oradan oraya savrulan, cılız fikirlerin çürüdüğü, kararsız ya da tarafsız görünümlülerin bile, o ideolojik gurubun etrafında büyük kitleler oluşturmasına sebep olur. Bunun sonucunda, zayıf inançlı ve ürkek psikoloji sahibi kişilerde oluşan paniğin de tesiriyle (yakında yaşadığımız tünel savaşlarıyla da görüldüğü gibi), düzen allak bullak olmaya ramak kalır. Hele bu guruplar, yabancı güçlerce, yerel ve milletler arası arenada sürekli desteklenir ve adeta silahlı savaş safhasına getirilirse, o zaman, toplum düzeninin sağlanması ve ülkenin parçalanmasını önlemek için, kaçınılmaz etkin vurucu taktiklere ihtiyaç hasıl olur. Bu dönemde iktidarda bulunan yöneticilerin, sarsılmaz bir iman, engin bir hoşgörü, bilimsel ve teknolojik alanda çok ciddi bir donanım ve bitmez tükenmez bir sağlam iradeye sahip olmaları, yapılmış olan hataları süratle kritik ederek, bu hatalardan derhal geri dönmeleri, hele hele, “küfür tek millettir” vecizesinin zamansal uygulaması sonucu, yabancı kültür ve devletlerin de adeta bir kenetlenme içinde bulundukları görülerek, bu safhada yegane dayanılacak güç bulunan millet bütünlüğünü sağlayabilmek ve inandırabilmek için, çok önemli stratejileri uygulaması gereklidir.

                Geçmişte PKK, bir takım coğrafi yerlerle ilgili olarak, kendi terminolojik kelimelerini propaganda ile, halkın kabulüne ve öyle değerlendirmelerin yapılmasını temine çalıştı da, “Aynul Arab” ve zaman zaman da “Aynul Antep” denen yerin adını, “Kobani” diye yutturdu. “Kamışlı” nın adını, “Rojawa”, “Uludere” nin adını “Roboski” diye dillendire dillendire, o hale geldi ki, kendileriyle mücadele eden ülke yöneticilerimiz bile, özellikle, “Kobani” ve “Rojawa” deyimini, dillerine pelesenk ettiler de, hala aymazca kullanılmaya devam ediliyor, bazı yöneticilerce. Arkasından bir de “Kanton” deyimini çıkardılar ki, yöneticilerimiz bile kabullenir hale geldi.

Şunu, tüm yöneticiler dahil, vatansever ve inançlı tüm kesimler bilmeli ki, bu, düşman ideolojik saldırı gücü bulanan PKK=PYD’nin başarısına çanak tutmak demektir. Ve savaşta ihanetle gaflet, aynı sonucu doğurur.

Bir de bazı deyimler ve kelimeler vardır ki, bunların dile getirilmesi, hatırlatana karşı, halkımız nezdinde genel bir antipati ve olayları bu kelime ve deyimlerle izah etmek ise, çok sevimsiz bir iç reaksiyonla karşı karşıya bırakır. Bunlardan birisi de, “Guantanamao” deyimidir ki, bu isim, hain düşman birliklerince, ümmetin aciz ve zavallı insanlarının yerlerinden alınıp, yıllarca işkence üstüne işkence gördükleri, nefretengiz bir cezaevinin adıdır. Bu addan bahsedilmesi bile, bir reaksiyon oluşturur, halkımız nezdinde. Bu nedenle, “Fetö” mensuplarının, bir güç gösterisi olmak üzere, üzerlerine giydikleri “hero” yazılı tişörtler vesilesiyle, Sayın Cumhurbaşkanının söylemek istediği,  Fetöcülerin yapmak istedikleri bu propagandalarının önüne geçmek için, tek tip ve kontrolden geçirilmiş giysilerin uygulanması olup, bunun, daha kabul görür bir deyimle ifade edilmesi, daha sempatik olurdu. Bu konuda, nefreti hatırlatan, Guantanamao uygulamasının yapılacağının söylenmesi, kıyafeti değil, daha çok işkenceyi hatıra getireceği için, söylemleri zayıflatır ve hatta aleyhe kampanyaya vesile olur.

Her birinin alanlarında, engin tecrübe ve yeteneğe sahip oldukları melhuz kabul edilen sevgili danışmanlar, binlerce lira maaş alarak görev yaptığınıza göre, Sayın Cumhurbaşkanı’nın çok iyi niyetle olduğunu kabul etsek bile, söylem hatalarını asgariye indirecek ve hatta hiç olmayacak bir biçimde hazırlık yapmasına yardımcı olunuz ve bu görevinizi, bihakkın yerine getiriniz. “Padişahım senden büyük Allah var” deyiminin hikmeti ne ola acaba?.. 

Saygılar, efendim!..

 
Etiketler: “GUANTANAMAO, KIYAFETLERİ”, BAĞLAMINDA,, SOSYO-PSİKOLOJİK, BİR, TAHLİL,
Yorumlar
BİNGÖL Egazete
Yazarlar
Önemli Haberler
Anketler
Belediye'ye devredilen askeri alana ne yapılsın ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
34
0
2
4
10
16
2
Yeni Malatyaspor
28
0
4
4
8
16
3
Antalyaspor
26
0
6
2
8
16
4
Kasımpaşa
26
0
6
2
8
16
5
Galatasaray
26
0
4
5
7
16
6
Trabzonspor
26
0
4
5
7
16
7
Beşiktaş
26
0
4
5
7
16
8
Atiker Konyaspor
24
0
4
6
6
16
9
Sivasspor
24
0
4
6
6
16
10
MKE Ankaragücü
20
0
8
2
6
16
11
Bursaspor
20
0
4
8
4
16
12
Göztepe
19
0
9
1
6
16
13
Kayserispor
18
0
8
3
5
16
14
Alanyaspor
17
0
9
2
5
16
15
Akhisarspor
16
0
8
4
4
16
16
BB Erzurumspor
15
0
7
6
3
16
17
Fenerbahçe
15
0
7
6
3
16
18
Çaykur Rizespor
12
0
6
9
1
16
Arşiv