Yazı Detayı
19 Temmuz 2017 - Çarşamba 17:43 Bu yazı 845 kez okundu
 
“GUANTANAMAO KIYAFETLERİ” BAĞLAMINDA, SOSYO-PSİKOLOJİK BİR TAHLİL
Mehmet YAMAN
 
 

 

                Bilindiği gibi ideolojik guruplar, kendi terminolojilerini oluştururlar. Kendi felsefelerini ve dünya görüşlerini, kendi terminolojileri ile izah ederlerİçinde bulundukları toplumları, kendi ideolojik düzenleri istikametinde dönüştürmek için, takip ettikleri stratejiler, kendi düzenlerinin toplum kesimlerince kabulüne yönelik, terminolojik izahlarla desteklenirÖyle olur ki bu destekler, toplum adeta, bu terminolojik deyim ve kelimeleri kabullenir hale gelir. Bu hal ise, bu ideolojik gurubun başarısına yol açar… O gurup artık kitleleşme aşamasında bir hayli mesafe kat etme dönemine girmiştir. Bu dönemde ortalık fikir karmaşası ile, propagandik faaliyetlerin de alabora tesiriyle, oradan oraya savrulan, cılız fikirlerin çürüdüğü, kararsız ya da tarafsız görünümlülerin bile, o ideolojik gurubun etrafında büyük kitleler oluşturmasına sebep olur. Bunun sonucunda, zayıf inançlı ve ürkek psikoloji sahibi kişilerde oluşan paniğin de tesiriyle (yakında yaşadığımız tünel savaşlarıyla da görüldüğü gibi), düzen allak bullak olmaya ramak kalır. Hele bu guruplar, yabancı güçlerce, yerel ve milletler arası arenada sürekli desteklenir ve adeta silahlı savaş safhasına getirilirse, o zaman, toplum düzeninin sağlanması ve ülkenin parçalanmasını önlemek için, kaçınılmaz etkin vurucu taktiklere ihtiyaç hasıl olur. Bu dönemde iktidarda bulunan yöneticilerin, sarsılmaz bir iman, engin bir hoşgörü, bilimsel ve teknolojik alanda çok ciddi bir donanım ve bitmez tükenmez bir sağlam iradeye sahip olmaları, yapılmış olan hataları süratle kritik ederek, bu hatalardan derhal geri dönmeleri, hele hele, “küfür tek millettir” vecizesinin zamansal uygulaması sonucu, yabancı kültür ve devletlerin de adeta bir kenetlenme içinde bulundukları görülerek, bu safhada yegane dayanılacak güç bulunan millet bütünlüğünü sağlayabilmek ve inandırabilmek için, çok önemli stratejileri uygulaması gereklidir.

                Geçmişte PKK, bir takım coğrafi yerlerle ilgili olarak, kendi terminolojik kelimelerini propaganda ile, halkın kabulüne ve öyle değerlendirmelerin yapılmasını temine çalıştı da, “Aynul Arab” ve zaman zaman da “Aynul Antep” denen yerin adını, “Kobani” diye yutturdu. “Kamışlı” nın adını, “Rojawa”, “Uludere” nin adını “Roboski” diye dillendire dillendire, o hale geldi ki, kendileriyle mücadele eden ülke yöneticilerimiz bile, özellikle, “Kobani” ve “Rojawa” deyimini, dillerine pelesenk ettiler de, hala aymazca kullanılmaya devam ediliyor, bazı yöneticilerce. Arkasından bir de “Kanton” deyimini çıkardılar ki, yöneticilerimiz bile kabullenir hale geldi.

Şunu, tüm yöneticiler dahil, vatansever ve inançlı tüm kesimler bilmeli ki, bu, düşman ideolojik saldırı gücü bulanan PKK=PYD’nin başarısına çanak tutmak demektir. Ve savaşta ihanetle gaflet, aynı sonucu doğurur.

Bir de bazı deyimler ve kelimeler vardır ki, bunların dile getirilmesi, hatırlatana karşı, halkımız nezdinde genel bir antipati ve olayları bu kelime ve deyimlerle izah etmek ise, çok sevimsiz bir iç reaksiyonla karşı karşıya bırakır. Bunlardan birisi de, “Guantanamao” deyimidir ki, bu isim, hain düşman birliklerince, ümmetin aciz ve zavallı insanlarının yerlerinden alınıp, yıllarca işkence üstüne işkence gördükleri, nefretengiz bir cezaevinin adıdır. Bu addan bahsedilmesi bile, bir reaksiyon oluşturur, halkımız nezdinde. Bu nedenle, “Fetö” mensuplarının, bir güç gösterisi olmak üzere, üzerlerine giydikleri “hero” yazılı tişörtler vesilesiyle, Sayın Cumhurbaşkanının söylemek istediği,  Fetöcülerin yapmak istedikleri bu propagandalarının önüne geçmek için, tek tip ve kontrolden geçirilmiş giysilerin uygulanması olup, bunun, daha kabul görür bir deyimle ifade edilmesi, daha sempatik olurdu. Bu konuda, nefreti hatırlatan, Guantanamao uygulamasının yapılacağının söylenmesi, kıyafeti değil, daha çok işkenceyi hatıra getireceği için, söylemleri zayıflatır ve hatta aleyhe kampanyaya vesile olur.

Her birinin alanlarında, engin tecrübe ve yeteneğe sahip oldukları melhuz kabul edilen sevgili danışmanlar, binlerce lira maaş alarak görev yaptığınıza göre, Sayın Cumhurbaşkanı’nın çok iyi niyetle olduğunu kabul etsek bile, söylem hatalarını asgariye indirecek ve hatta hiç olmayacak bir biçimde hazırlık yapmasına yardımcı olunuz ve bu görevinizi, bihakkın yerine getiriniz. “Padişahım senden büyük Allah var” deyiminin hikmeti ne ola acaba?.. 

Saygılar, efendim!..

 
Etiketler: “GUANTANAMAO, KIYAFETLERİ”, BAĞLAMINDA,, SOSYO-PSİKOLOJİK, BİR, TAHLİL,
Yorumlar
Diğer Yazılar
SAYIN CUMHURBAŞKANI!
MUHARREF TEVRAT, SİYONİZM VE CORONA ÜÇGENİ
DİKKAT DİKKAT!
“ İSTANBUL SÖZLEŞMESİNE BİRDE BU PENCEREDEN BAKALIM....
SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN DİKKATLERİNE! TARIM ALANINDAKİ CİNAYETLER, BİTMEK BİLMİYOR!
ETKİN BAROLAR, ŞİMDİYE KADAR HEP ANAYASA VE KANUNLARINDAKİ AMAÇLARIN DIŞINA ÇIKTILAR
TÜM DEVLET GÖREVLİLEEİMİZE VE AYDINLARIMIZA İKAZIMIZDIR!
EY CENNET KADINLARI!
SAYIN YÖNETİCİLER! SEVGİLİ HALKIM!
GÖNÜL KÖPRÜSÜNE ÇAĞRI!..
SEVGİLİ HALKIM
TÜM VATANSEVERE ÇAĞRIMIZDIR!
ÖZELLİKLE İKTİDARA EĞİTİM BE KÜLTÜT POLİTİKALARI AÇIDINDAN, ÇOK DERSLER VAR:
Musul ve Kerkük’e askeri müdahale seçeneğinin Hukuki dayanakları
TÜRKİYE-IRAK SINIRLARI DEĞİŞTİĞİ ANDA, TÜRKİYE’NİN IRAK’TA TOPRAK TALEBİ HAKKI DOĞMAKTADIR
ORTADOĞUDAKİ YENİ YAPILANMADA, ROL KAYBI
KANUN ÖNÜNDE HERKES EŞİTTİR: KILIÇTAROĞLU DA EŞİTTİR
BÜROKRASİDEKİ METAL YORGUNLUKLARI NE OLACAK?..
ADALET VE KALKINMA PARTİSİ KURULUŞ FELSEFESİNE GERİ DÖNMELİDİR.
HA ALİ-VELİ, HA VELİ-ALİ
SAYIN BAŞBAKAN!.. KÜLFET NİMET DENGESİNE SAYGI GÖSTERİLMELİDİR
ORTADOĞU’DA YAKLAŞAN FELAKETE DİKKAT!..
“BU SİSTEM, UĞRUNA KAN AKITILMADAN UYGULANAMAZ!..”
SURİYE’DE KAYBEDİYOR MUYUZ?
TARİH TEKERRÜR EDİYOR. NE ZAMAN DERS ALACAĞIZ?
REFERANDUM TARTIŞMALARI SEVİYELİ OLMALI
MİLLİ İRADE VE DEMOKRASİ MİTİNGİNDEN ÇIKARILACAK DERSLER.
TEVHİDİ TEDRİSAT KANUNU VE HARP OKULLARI
HALK DARBESİ VE ALINACAK DERSLER
İKTİDAR İDEOLOJİSİ VE GÜÇ ZEHİRHENMESİ
İLKER BAŞBUĞ’UN VERDİGİ DIŞ POLİTİKA VE ERMENİ ZULMÜ KONFERANSI HAKKINDA
KOŞAR ADIMLARLA YAKLAŞAN BAŞKANLIK SİSTEMİ, CHP’NİN HEDİYESİ OLACAKTIR.
*CUMHURBAŞKANININ SON MUHTARLAR TOPLANTISI KONUŞMASI*
MHP YÖNETİMİ BASİRETLE VE SUHULETLE HAREKET ETMELİDİR.
ESASTA DOĞRU, USULDE YANLIŞ
BOĞAZLARLA İLGİLİ “MOTRÖ ANTLAŞMASI”NIN MUTLAKA TADİLİ YOLUNA GİDİLMELİDİR.
TÜRKMEN DAĞINI TESLİM ETMEYİN!..
ŞERİF HÜSEYİN’LE İLGİLİ TARİHİN SAYFALARINA BİR EMANET
BİNGÖL Egazete
Yazarlar
Önemli Haberler
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
6
0
0
0
2
2
2
Alanyaspor
6
0
0
0
2
2
3
Fenerbahçe
4
0
0
1
1
2
4
Hatayspor
4
0
0
1
1
2
5
Antalyaspor
4
0
0
1
1
2
6
Beşiktaş
4
0
0
1
1
2
7
Fatih Karagümrük
4
0
0
1
1
2
8
Göztepe
4
0
0
1
1
2
9
Kayserispor
3
0
1
0
1
2
10
Sivasspor
3
0
1
0
1
2
11
BB Erzurumspor
3
0
1
0
1
2
12
Kasımpaşa
3
0
1
0
1
2
13
Denizlispor
1
0
1
1
0
2
14
Yeni Malatyaspor
1
0
1
1
0
2
15
Gençlerbirliği
1
0
1
1
0
2
16
Trabzonspor
1
0
1
1
0
2
17
Gaziantep FK
1
0
1
1
0
2
18
Konyaspor
1
0
0
1
0
1
19
MKE Ankaragücü
0
0
1
0
0
1
20
Çaykur Rizespor
0
0
2
0
0
2
21
Başakşehir FK
0
0
2
0
0
2
Arşiv