Yazı Detayı
21 Temmuz 2016 - Perşembe 16:08 Bu yazı 1267 kez okundu
 
HALK DARBESİ VE ALINACAK DERSLER
Mehmet YAMAN
 
 

Hep beraber canlı yayınlarla ve fesbuk kanalıyla anında gönderdiğimiz ve aldığımız haberlerle  gördük ki, halkımız ve demokrasimiz üzerinde çok hayati ve tehlikeli oyunlar oynanmış ve su uyur, düşman uyumaz” misali, oynanmaya da devam etmekte olup, bu defa da farklı bir mizansene şahit olduk.

   Daha önceki yazılarımızda ve zaman zaman yaptığımız konuşmalarda da belirttiğimiz gibi, Dünya coğrafyasının, günün deyimiyle karargahında (merkezinde) bulunmamızın oluşturduğu bazı tehlikeler ve getirdiği çok ciddi sorumluluklarımız bulunmaktadır. Nesep itibariyle tüm Türksoylu; inanç ve kültür itibariyle de, tüm inanç ve kültür hinterlandımızdaki devletlerin mihverinde bulunmamızın bize yüklediği, tarihi ve sosyal veballeri taşımaktayız. Coğrafyanın bu tehlikeli topraklarında bulunan insanlarımızın üzerinde, tarihimiz boyunca sürekli oynanan bu oyunlara karşı, daima uyanık, bilinçli , milli birlik ve bütünlüğümüzü korumaktan yana tavır almak, ülkemize ve insanlarımıza karşı girişilen her türlü sabotaj ve yok etme faaliyetleri karşısında, güç ve dayanışma birliği içinde bulunmak, bu vatana bağlı her insanımızın asgari sorumluluğudur.

   İşte bunlardan birisini de, 15 temmuz gecesi yaşadıkBu olay, iktidarıyla muhalefetiyle, siyasetimizin ve bürokratik yapımızın içinde bulunduğu bazı çelişkili ve zaaflarla muallel yapısının henüz giderilememesi durumu karşısında, uzunca yıllardır faaliyetlerini sürdüren uluslar arası ihanet odaklarıyla, başlangıçta iyiniyetli ve vatansever, inançlı bir tablo sergilemekle beraber, sonradan ihanet şebekelerinin kucağında gördüğümüz istismar odaklarının devletimizi ele geçirmelerinin, acı bir senaryosudur.

   Bu sıralarda tv.lerde sıkça izlediğimiz ve darbe teşebbüsünün (iktidar temsilcilerince kullanılan “kalkışma” deyimi de terminolojik olarak hatalıdır) başlangıç noktasında halkın arasında bulunan ve meclis, İçişleri ile Genelkurmay Kavşağında, ilk saatlerden itibaren sabahın kör değil, aydınlık veren ışıklarına kadar, yağdırılan mermi ve bombalar arasında zikzaklar çizerek kucağında, parçalanan bedenleri ve yaşatılma umudu olan yaralıları hastanelere kendi arabasıyla ve çocuklarıyla birlikte taşıyan bir “gazi” olarak, “şehit”lerimize rahmet dilerken, meydanları dolduran ve beyinleri mankurtlaştırılarak düşmanlaştırılmış veya kandırılmış yavrularımızın eline verilen bu ateş makinalarına karşı, sadece “Allahuekber” nidalarından başka ellerinde hiçbir savunma aleti bulunmayan- ki, halkın da bu tip olaylar karşısında kendisini savunması için, makul ölçülerde silahlara kavuşturulması ihtiyacını, o an orada çok yakın htimbu halk, sadece AKP’lilerden oluşmuyorda.

   ORADA BÜYÜK ORANDA BBP, MHP VE BAZI CHP’LİLERİN DE BULUNDUĞUNU, CANLI OLARAK MÜŞAHEDE ETTİK. YANİ BU OLAY ORGANİZESİZ BİR “VATANI VE DEMOKRASİYİ KORUMAYA YÖNELİK, İNSİYAKİ HALK HAREKETİ” İDİ. HİÇ KİMSE VE ÖZELLİKLE İKTİDAR PARTİSİ DAHİL, HİÇ BİR PARTİNİN BU HALK HAREKETİNİ İSTİSMAR ETMESİNE DE MÜSAADE ETMEYECEĞİMİZİ, GÖZLERİMİZİN ÖNÜNDE VE KUCAKLARIMIZDA VERDİĞİMİZ ŞEHİTLERİMİZ ADINA, BURADAN ALENEN DEKLARE EDİYORUZ.

   Suriye’deki insanlarımızın başına gelen olayları, o an orada çok iyi yaşadık ve gördük. Bir farkla ki, Suriye’dekiler bu saldırılar karşısında kaçacak delik arıyorlar, ama bizler bu saldırılara rağmen, tankların üzerine koşuyor, Genel Kurmay bahçesine atlayarak genelkurmayı ablukaya alıyorduk.Bu, inanılmaz bir inanç ve milli şuur yüksekliği idi. Yanımdaki şehitlerle beraber ben de düştüm, saliselik ve santimlik mesafelerle, gözlerimin önüne şehadet mertebesi gelen birisi olarak, inanın dünyaya ait hiçbir enstantane gözümün önüne gelmeksizin, sadece şehadet aşkıyla koşarak, sevgili yavrum Av. Fatih Yaman ile beraber, Genelkurmay çevresinden yaralıları arabamızla hastanelere taşıma heyecanını yaşadım. Babam Galiçya’da Ruslarla savaşıp yendikten sonra, Tuna nehri üzerinde Köstence limanından kömürlü bir gemiye binerek Batum’a, oradan da, Derbent Nuha, Gence şehirlerimizde Ermeni ve Rus askerlerinden oluşan düşmanlarla savaşa savaşa - ki buralara ilişkin anlattığı pek çok cengaverlik hatıraları halen kulaklarımdadır - “Laleler” ile, “Bakıp Türk’ün Bayrağına” şarkılarının yazarı Ahmet Cavat’ın – ki, bazı bilgisiz aydınlarımız, “Bakıp Türk’ün Bayrağına” şarkısını, o sırada şarkı sözlerine tamamen ters bir biçim sergileyip bizimle savaşan Ermeniye ait ve adının da “Çırpınırdı Karadeniz” olduğu yanlışlığını yazıyorlar - bu şarkılarda Türk Ordusunu hasretle beklediğini ifade ettiği Baku’ya, Türk bayrağını diken kahraman Osmanlı Kafkas Ordusunun – ki kumandanı Nuri Paşa en büyük rahmetli abimin adı idişanlı bir neferi idi, 4 padişah görmüş eski bir müderris olarak. Böyle bir babanın oğlu ve 27 mayıs darbesini çok canlı olarak yaşayan birisi olan benim de, bu vatanın emanetçisi ve 49.5 yıl kamu görevi yapan, eğitimin en üst maddi ve manevi seviyesini tatmış, bir ilkokul öğretmeni, bir hakim, bir noter ve bir avukat olarak, ilk saatlerden itibaren bu halk savunmasının içinde, en önde bulunmamız gerekli idi. Şükür ki biz de bu şerefe nail olduk ve ülkemizin karşılaşacağı her türlü iç ve dış tehditlere karşı, tüm gücümüzle, ailevi bir bütünlük içinde, mücadeleye azimli ve kararlı olduğumuzu da, burada ifade etmek istiyoruz.

   Toroslar’ da, Kurt dumanlıklı havayı sever diye bir söz vardır. İhanet şebekesi hainlere karşı, ülke havamızı dumandan kurtarmalıyız. Burada başta iktidar olmak üzere, ülke birliği ve bütünlüğünü esas almış tüm partilerimize ve halkımıza önemli dersler vardır. Bu dersleri hepimiz, olayları analiz ederek sorumlulukla çıkarmalı ve mutlaka uygulamalıyızBu halk hareketi, siyasi rantlara dönüştürülmemeli, gece nöbetlerinde, muhalefet parti temsilcileri de huzura çıkarılmalıdır.

   Sayın Erdoğan başta olmak üzere, iktidarın tüm mensupları ile, muhalefet liderleri, hepiniz sorumlusunuz. Birbirinize karşı tutum ve tavrınızı tekrar gözden geçirmenizi İKAZEN bildiriyoruz. İktidar ülkeye hizmet peşinde, güzel projelerle ülkenin geliştirilmesi asli görevlerini icra ederken bilinçli, sorumlu ve tarafgirlik yapmadan hareket etmelidir. Muhalefet te tenkitlerini, basit istismarcı sloganlardan arındırmalı, tutarlı ve belgeli tenkitler yaparak, bunların yerine elle tutulur, bilimsel verilerle desteklenebilir alternatif projeler sunmalıdır.

   Şimdiye kadar yapılmış olan yanlış söylemler, artık terk edilmelerek, nezaket ve bilimsellik üslubu kazanılmalıdır. Bu halkın tümü, buna hasrettir. Lafta ve söz düellosunda yarışma yerine, faaliyetlerde ve alternatif projelerde yarışılmalıdır.

   Bu arada, darbe gecesinde görevi başında bulunan ve bomba üstüne bomba yiyen gazi Meclisimize de, geçmiş olsun der, ortak bildirileri için teşekkürlerimizi sunarken, bu birlikteliklerinin sürekli olması dileklerimizi iletiriz.

   EYYY İKTİDAR VE EYYY MUHALEFET, ARTIK YETER!.. BU BİR MİLAT OLSUN. Halk sizden ülkeyi yönetmenin ilim ve san’atı” olarak tarif edilen siyasette, ilim ve san’ata yönelmenizi, birbirinizle, daha güzel hangi projeleri uygulayabilir ve tekliflerle alternatifler üretebiliriz” yarışına geçmenizi bekliyor. Bakınız, o zaman ülkemiz nasıl huzura kavuşacak, rahatlayacak, halk içindeki muhalifler birbiriyle kucaklaşacak ve kendine gelecektir. Hepiniz bu sorumlulukla görevlerinizi yerine getiriniz!..

   Saygılarımızla!...

                                                                                                                19.7.2016

                                                                                                         Mehmet Yaman

                                                                                                    Araştırmacı-Hukukçu

 
Etiketler: HALK, DARBESİ, VE, ALINACAK, DERSLER,
Yorumlar
Diğer Yazılar
SAYIN CUMHURBAŞKANI!
MUHARREF TEVRAT, SİYONİZM VE CORONA ÜÇGENİ
DİKKAT DİKKAT!
“ İSTANBUL SÖZLEŞMESİNE BİRDE BU PENCEREDEN BAKALIM....
SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN DİKKATLERİNE! TARIM ALANINDAKİ CİNAYETLER, BİTMEK BİLMİYOR!
ETKİN BAROLAR, ŞİMDİYE KADAR HEP ANAYASA VE KANUNLARINDAKİ AMAÇLARIN DIŞINA ÇIKTILAR
TÜM DEVLET GÖREVLİLEEİMİZE VE AYDINLARIMIZA İKAZIMIZDIR!
EY CENNET KADINLARI!
SAYIN YÖNETİCİLER! SEVGİLİ HALKIM!
GÖNÜL KÖPRÜSÜNE ÇAĞRI!..
SEVGİLİ HALKIM
TÜM VATANSEVERE ÇAĞRIMIZDIR!
ÖZELLİKLE İKTİDARA EĞİTİM BE KÜLTÜT POLİTİKALARI AÇIDINDAN, ÇOK DERSLER VAR:
Musul ve Kerkük’e askeri müdahale seçeneğinin Hukuki dayanakları
TÜRKİYE-IRAK SINIRLARI DEĞİŞTİĞİ ANDA, TÜRKİYE’NİN IRAK’TA TOPRAK TALEBİ HAKKI DOĞMAKTADIR
ORTADOĞUDAKİ YENİ YAPILANMADA, ROL KAYBI
KANUN ÖNÜNDE HERKES EŞİTTİR: KILIÇTAROĞLU DA EŞİTTİR
BÜROKRASİDEKİ METAL YORGUNLUKLARI NE OLACAK?..
ADALET VE KALKINMA PARTİSİ KURULUŞ FELSEFESİNE GERİ DÖNMELİDİR.
HA ALİ-VELİ, HA VELİ-ALİ
“GUANTANAMAO KIYAFETLERİ” BAĞLAMINDA, SOSYO-PSİKOLOJİK BİR TAHLİL
SAYIN BAŞBAKAN!.. KÜLFET NİMET DENGESİNE SAYGI GÖSTERİLMELİDİR
ORTADOĞU’DA YAKLAŞAN FELAKETE DİKKAT!..
“BU SİSTEM, UĞRUNA KAN AKITILMADAN UYGULANAMAZ!..”
SURİYE’DE KAYBEDİYOR MUYUZ?
TARİH TEKERRÜR EDİYOR. NE ZAMAN DERS ALACAĞIZ?
REFERANDUM TARTIŞMALARI SEVİYELİ OLMALI
MİLLİ İRADE VE DEMOKRASİ MİTİNGİNDEN ÇIKARILACAK DERSLER.
TEVHİDİ TEDRİSAT KANUNU VE HARP OKULLARI
İKTİDAR İDEOLOJİSİ VE GÜÇ ZEHİRHENMESİ
İLKER BAŞBUĞ’UN VERDİGİ DIŞ POLİTİKA VE ERMENİ ZULMÜ KONFERANSI HAKKINDA
KOŞAR ADIMLARLA YAKLAŞAN BAŞKANLIK SİSTEMİ, CHP’NİN HEDİYESİ OLACAKTIR.
*CUMHURBAŞKANININ SON MUHTARLAR TOPLANTISI KONUŞMASI*
MHP YÖNETİMİ BASİRETLE VE SUHULETLE HAREKET ETMELİDİR.
ESASTA DOĞRU, USULDE YANLIŞ
BOĞAZLARLA İLGİLİ “MOTRÖ ANTLAŞMASI”NIN MUTLAKA TADİLİ YOLUNA GİDİLMELİDİR.
TÜRKMEN DAĞINI TESLİM ETMEYİN!..
ŞERİF HÜSEYİN’LE İLGİLİ TARİHİN SAYFALARINA BİR EMANET
BİNGÖL Egazete
Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Alanyaspor
6
0
0
0
2
2
2
Göztepe
4
0
0
1
1
2
3
Beşiktaş
4
0
0
1
1
2
4
Antalyaspor
4
0
0
1
1
2
5
Kayserispor
3
0
1
0
1
2
6
Fenerbahçe
3
0
0
0
1
1
7
BB Erzurumspor
3
0
0
0
1
1
8
Hatayspor
3
0
0
0
1
1
9
Galatasaray
3
0
0
0
1
1
10
Fatih Karagümrük
3
0
0
0
1
1
11
Denizlispor
1
0
1
1
0
2
12
Yeni Malatyaspor
1
0
1
1
0
2
13
Gençlerbirliği
1
0
1
1
0
2
14
Trabzonspor
1
0
1
1
0
2
15
Konyaspor
1
0
0
1
0
1
16
Çaykur Rizespor
0
0
1
0
0
1
17
MKE Ankaragücü
0
0
1
0
0
1
18
Kasımpaşa
0
0
1
0
0
1
19
Gaziantep FK
0
0
1
0
0
1
20
Başakşehir FK
0
0
1
0
0
1
21
Sivasspor
0
0
1
0
0
1
Arşiv