Yazı Detayı
17 Mart 2016 - Perşembe 14:14 Bu yazı 2263 kez okundu
 
İSLAMİYET ÖNCESİ CAHİLİYESİNDEN GÜNÜMÜZ CAHİLİYESİNE
Zeynep GÜRSAÇTI
 
 

Bu yazımızda İslamiyet öncesi dönemde var olan cahiliye anlayışı ve kölelik müessesesinden bahsedip, günümüz cahiliye anlayışı ve yaşam tarzına değinerek iki dönem arasındaki ilişkiyi ele almaya çalışacağız.

Cahiliye döneminden bahsetmemiz için öncelikle ‘’cahil’’ kelimesini biraz incelememiz gerekir. Belki de ‘’cahil nedir?’’ bilmeyen mi var diyeceksiniz, lakin cahilin manalarına baktığımızda kültürlü, asil insanların bu kavrama nasıl muhatap olduğunu göreceğiz. ‘’Cahil kimdir?’’ diye sorulunca, hepimiz ilmi ve bilgisi olmayan kişiye denildiğini söyleriz. Fakat vermiş olduğumuz bu anlam doğru olmakla beraber eksiktir. Rabbimizin muazzam kelamında çokça zengin bir anlam hazinesine sahip olan bu kavram sadece bu mana ile sınırlı kalmamıştır.

Cahiliye devri, peygamberlerin bildirdiği doğru yolun unutulduğu devirdir. Bu dönemdeki Araplar da Allah’ı hakkıyla bilmedikleri, tanımadıklar, ona şeksiz ve şüphesiz iman etmedikleri için, ayrıca soylarına aşırı düşkün olup onları her halleriyle haklı buldukları ve adaletten yoksun bir yaşam tarzına sahip oldukları için ‘’cahiliye’’ kavramı ile anılmışlardır. Cenâb-ı hak  Maide suresi 50. Ayet-i kerimesinde şöyle buyurmaktadır: ‘’Yoksa cahiliye hükmünü mü istiyorlar, yakinen iman eden bir kavim için Allahtan daha güzel kim hüküm verebilir.’’ Ayet-i kerimeden de anlaşılacağı gibi, Allah’ın hükümlerini yok sayıp insanların koyduğu emir ve yasaklara, siyasi sistem ve düşüncelere inanan kimseler bu kavramla nitelendirilmiştir. Aynı zamanda kuran-ı kerim de Allah’ın emirlerini tanımayıp, Resullah’ın mesajlarına kulak vermeyenlerle beraber; boş, faydasız iş ve davranışlar ile meşgul olan kimselerde bu kavrama müdahil olmuştur. Bu manalardan yola çıkarak, Mekke’nin en ileri gelenlerinden olan Amr b. Hişam’ın soylu, zengin, asil bir kişiliğe sahip olmasına rağmen Rahmanı ve Resulunu tasdik etmemesi sebebiyle Ebu Cehil/ cehaletin babası olarak nitelendirilmesi anlıyoruzdur değil mi?

Efendimiz (s.a.s) ; soyla övünmek, başkalarının soyuna dil uzatmak, yıldızları vesile edinerek yağmur beklemek ve ölünün arkasından yüksek sesle ağlamak gibi kötü adetleri cahiliye olarak ifade etmiştir. Özellikle soy ile övünmeyi ve başkalarının soyuna sövmeyi İslam dini yasaklamıştır. Hz. Ebuzer’in kızgınlıkla hz. Bilal’i renginden dolayı kınamasına; ‘’Onu annesinin renginden dolayı mı ayıplıyorsun, hâla cahiliye ahlakını üzerinden atamamışsın diye uyarması Resullah’ın bu konu hakkında ne kadar hassas olduğunu göstermektedir.

İslamiyet öncesi dönemde önemli olan bir mesele de köleliktir. Köleler insanların en çok ezilen, eşya olarak kabul edilen sınıfıydı. Çok köle sahibi olmak zenginlik alâmeti sayıldığından evin en büyüğü öldüğünde tıpkı diğer eşyalar gibi kölelerde geri kalanlara miras olarak kalırdı. Kadın kölelere gelince, efendileri isterse kadının herhangi bir seçim hakkı olmaksızın istediği erkeğe takdim edebilirdi. Yani cahiliye döneminde kadın köleler, efendilerinin tasarrufu altında hebâ oluyorlardı.

İslamiyette ise kölelik yasaklanmamıştır. Fakat köle edinmek zorlaştırılmış ve kölelerin azad edilmesi teşvik edilmiştir. İslam her açıdan bir aydınlanma çağı olmuştur. Bu mevzuya burada detaylı olarak değinemediğimiz için İslami dönemde köle yaşantılarına bakabilir ve Efendimiz (s.a.s) in bu konu hakkındaki hadislerini inceleyebilirsiniz.

Cahiliye devri dediğimiz dönem sadece gelmiş geçmiş tarihi bir dönem değildir. Belirli bir zaman aralığını kapsamaz. Çünkü zulmün, sömürünün, ırkçılığın yaygın olduğu her zaman ve mekanda cahiliyenin varlığından söz etmek mümkündür. İslamiyet öncesi cahiliyede mevcut olan fiil ve davranışlar günümüzde de mevcuttur. İçki içen, puta tapan, kumar oynayan, tefecilik yapan, faiz yiyen, fuhuşta sınırları aşan, kızlarını diri diri toprağa gömen bir millet vardı cahiliye döneminde. Günümüz cahiliyesinde de bunları bulmak mümkün. İsimleri köle ve cariye değil ama yüzbinlerce kadın çağdaş tabirlerle birilerinin sermayesi durumundadır. Şuan çocuklarımız, genç kuşaklarımız gayrı meşru işlere zorlanmıyor, toprağa gömülmüyor belki ama kendi istekleri ile medyaya gömülüyor. Medya ile, teknoloji ile neslimiz arasında modern manada bir kölelik mevcuttur. Bir toplum bu tip araçlarla kendi özünden çıkabilir. Ancak yine en önemli husus bireylerdir. Elbette ki bunları ifade ediyor olmamız  bu tür iletişim araçlarını kullanmamız manasına gelmemektedir. Fakat kullandığımız araçların islama, toplum ahlakına, değer ve yargılarımıza yarar mı sağladığını yoksa bunları çöküntüye mi uğrattığını bir vazife olarak düşünmemiz gerekmektedir. Genç kuşaklarımızın hedef sahibi bir nesil olması toplumu ayakta tutacaktır. Bu sebeple bizim, dişiliğini kullanarak kıymetli olan benliğini ayaklar altına alan kızlara, göz kapaklarına bir perde çekmeyi bilmeyen erkeklere, bir koltuğa uzanıp hedefsiz, gafilce gözleri magazin programları, dizi ve filmlerden başka bir şey görmezcesine keyif çatabilen aşırı bencil ve zevk perest gençliğe değil, her an her şeyin farkında olan, batı medeniyetine maruz kalmayan, cahili düşüncelerden sıyrılmış, sürekli var olan düşünceleri eleştirmek yerine yeni düşünceler üreten, bir gâye uğruna yaşayan, toplumun ihtiyaçlarını bilen ve ahlaki değerlerimize sahip çıkan bir nesle ihtiyacımız vardır.

Konumuzu toparlayacak olursak cahiliye toplumu, İslam esaslarına ters düşen iş ve eylemlerde bulunan toplumun ta kendisidir. Ahlak ve değerlerden, bilimden, yeni fikir ve düşüncelerden uzak bir toplum günümüzde de olsa cahiliye toplumudur.

Cahiliye zihniyetinden kurtulan bir nesil olmak ve bu zihniyetten kurtaran bir nesil yetiştirmek dileğiyle..

 
Etiketler: İSLAMİYET, ÖNCESİ, CAHİLİYESİNDEN, GÜNÜMÜZ, CAHİLİYESİNE,
Yorumlar
BİNGÖL Egazete
Yazarlar
Önemli Haberler
Anketler
Belediye'ye devredilen askeri alana ne yapılsın ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
38
0
2
5
11
18
2
Galatasaray
32
0
4
5
9
18
3
Yeni Malatyaspor
32
0
4
5
9
18
4
Kasımpaşa
29
0
6
2
9
17
5
Trabzonspor
29
0
5
5
8
18
6
Beşiktaş
29
0
5
5
8
18
7
Atiker Konyaspor
28
0
4
7
7
18
8
Antalyaspor
28
0
6
4
8
18
9
Sivasspor
24
0
6
6
6
18
10
Göztepe
22
0
10
1
7
18
11
Bursaspor
21
0
4
9
4
17
12
Alanyaspor
21
0
9
3
6
18
13
Kayserispor
20
0
8
5
5
18
14
MKE Ankaragücü
20
0
10
2
6
18
15
Akhisarspor
17
0
9
5
4
18
16
BB Erzurumspor
16
0
8
7
3
18
17
Fenerbahçe
16
0
7
7
3
17
18
Çaykur Rizespor
12
0
7
9
1
17
Arşiv