Yazı Detayı
11 Mayıs 2016 - Çarşamba 12:30 Bu yazı 1731 kez okundu
 
KOŞAR ADIMLARLA YAKLAŞAN BAŞKANLIK SİSTEMİ, CHP’NİN HEDİYESİ OLACAKTIR.
Mehmet YAMAN
 
 

Dile getireceğimiz önemli bir konuya, siyaset tarihine hediye etmek istediğimiz, şu söylemle başlamak istiyoruz : “Siyasetlerini, günlük ve duygusal pirensiplere göre oluşturanlar, kısa süre sonra, izmihlale mahkum olurlar.”  

   Hani “hafıza-i beşer, nisyan ile ma’laldur” derle ya, bizler tarihimizi olduğu kadar, yakın geçmişimizde vuku bulan olayları da hemen unutuveriyoruz. Bu nedenle, yakın geçmişimizde yaşadığımız siyasal olaylardan bazılarını, tekrar hafızalarınızın ekranına getirmek istiyoruz:

   Bilindiği gibi, sevgili Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı olabilmek için aldığı oy sayısı, mevcut Anayasa’daki nisaba göre yeterli iken, Anayasa maddeleri ile hiç ilgisi olmayan ve o zamana kadar da hiç akla gelmeyen bir senaryoyu uygulayarak, CHP tüm basın, yargısal ve siyasal yandaşlarıyla birlikte, 367 oy oranı gibi saçma ve Anayasal olmayan bir uygulamayı gündeme getirmiş, güya iktidarın önünü kesmeye çalıştılar. Karşılaşılan bu defakto rest karşısında da, iktidar partisi olan AKP, hiç gerekmediği halde, zorunlu olarak, Cumhurbaşkanını halka seçtirecek bir Anayasal değişikliği referanduma götürmek suretiyle, ta o zaman, ilerde CHP fikriyatı açısından, Anayasal düzenle ilgili ciddi kaosların oluşabileceği bir ortama girilmiş oldu. Sonra da, seçim sistemi ve misyonu değişen Cumhurbaşkanlığı makamı, o makamı işgal eden mevcut kişinin aktif eylemsel katkılarıyla da, ülke gündemini sürekli meşgul etti. Bundan şikayeti olanlar, baş sorumlu olarak haksız, yeteneksiz ve sorumsuz uygulamalarıyla, CHP’yi görmek ve önce ona hesap sormak zorundadırlar. Bu ucube sistemin temelleri, işte o zaman atılmış oldu. Şimdilerde bazı akl-ı evvel mensupları da, “tekrar geri dönelim” tekerlemelerine sarıldılar, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde. Köprünün altından akan suları tekrar geri getirme şansımız bulunmadığını da sanırım idrak edemiyor, bunlar. K.K. ile, kanadı kırık bir araya gelip, yeni senaryolar üretebilme potansiyelini de kendilerinde göremiyorlar, maalesef.

   Bu tehlikeli gelişmeyle ilgili ta o zaman, uyarıcı yazılarımızı yazmış ve “Anayasanın kodlarını değiştirmeyin, yeni problemlere yol açarsınız” uyarılarında bulunmuştuk. Ama sağır ve körler diyaloğu içinde bulunan yukardaki güruh, bunları hiç duymamış ve görmemişlerdi.

   Sevgili Abdullah Gül Beyefendi, güzel bir biçimde, Cumhurbaşkanlığını sürdürmüş ve süre dolunca da, yine aynı güruh ve yanında, diğer muhalefet partileri, hep beraber Abdullah Gül aleyhine konuşmalar yaparak, tekrar Cumhurbaşkanı seçtirmemek için ellerinden geleni yapacaklarını beyan etmişlerdi. O zaman da, çok açık olarak birkaç kez yazdık.  “R. Tayyip Erdoğan’ın karşısında, en makul aday Abdullah Gül’dür. O’nun dışında göstereceğiniz hiçbir adayın kazanma şansı yoktur, hepiniz tek adayda birleşseniz dahi. Her ne kadar Sayın Gül tekrar olmayacağını beyan etmiş olsa da, siz O’nun aleyhinde konuşmayı bırakın, aklınızı kullanın, muvafakatı olmasa bile, 20 kişilik milletvekilinizle aday gösterip emri vaki ile aday yapabilirsiniz. Gelin ufkunuzu genişletin. Siz muhalefet Partileri olarak, iyi kötü O’nunla anlaşıp uzlaşabiliyorsunuz. O olmazsa mutlaka Erdoğan gelecek, O’nunla da anlaşıp uzlaşamayacaksınız, kaos yaşayacaksınız, ileriyi görün ve duygusallığı bırakın, soy ismini dahi telaffuz edemediğiniz sevgili Ekmelettin beyi bırakın, hiç mi hiç şansı yok. Sayın Gül’ün aleyhine konuşmadan, istemeseniz, sevmeseniz bile, size daha çok zarar verebilecek kişinin önünü kesebilmek için, tek şansınız olan Gül’ü aday gösterin” diye, kendilerini uyarmıştık.

   Sayın Erdoğan’a da, “ Başkanlık sisteminin yasal altyapısını hazırlamadan görevden ayrılmayın.  Sayın Gül size hep paratonerlik yapıyor. O’nu da ikna ile, ülkemize özgü bir başkanlık sistemine geçiş yapın. Başbakanlık zamanınızda, bunun tüm yasal alt yapısını hazırlayın. İşte o zaman gönül rahatlığı ile ve ülke fazla tahribata uğratılmadan, siyasal kaoslara giriftar edilmeden, Başkan adayı olun. Yaşınız genç, ömrünüz vefa edecek, inşallah…” diye ikazi yazılar yazdık, ülkenin gerilmemesi, kaosa itilmemesi arzusunda bulunan bir sorumlu vatandaş olarak. Ve bu yazıları, iktidarıyla muhalefetiyle, kendilerine ve tüm vekillerine, imeil adreslerinden gönderdik.

  Adayları kesinleştirdikten sonra da, bu aymazlıkları ve siyasal körlükleri karşısında, “Sayın Erdoğan, sayın muhalefet liderlerini nasıl ikna etti, acaba?..” başlıklı yazımızda,  sitemimizle birlikte bugünleri hep işaret ettik. Bunlar sihir-keramet değil, uzağı gören ve siyaset ilmini bilen insanların, ufukta seyrettiği gerçeklerdi.

   Geçmişte yazdığımız bu yazılarımızı hatırlattıktan sonra, muhalefete diyoruz ki: “Başkanlık sistemi sizin hediyenizdir, bununla ne kadar övünebilirseniz, bu sizin hakkınızdır.” Sayın Erdoğan’a da diyoruz ki: “Ülkemiz ve insanlarımızı geleceklerinde çok başarılı kılabilecek inançsal, ahlaki ve geleneksel değerlerimizin de refüze edilmeyeceği, tarihiyle ve haliyle, tüm dünya örneklerini de gözden geçirerek, duygusallıktan uzak, bilimsel ve teknik ağırlıkla, basiretle ve suhuletle ve tüm bu aşamalarda sabırlı davranışlarla, gergef gergef işlenmiş, toplumun tüm fertlerini kapsayıcı, diğer devletler tarafından da örnek alınabilecek, nev-i şahsımıza münhasır bir güzel Başkanlık sistemini oluşturmak için, tüm imkanlarınızı kullanınız. Bu gayretlerinizde size başarılar diliyoruz.”

Saygılarımızla!..

 
Etiketler: KOŞAR, ADIMLARLA, YAKLAŞAN, BAŞKANLIK, SİSTEMİ,, CHP’NİN, HEDİYESİ, OLACAKTIR.,
Yorumlar
Diğer Yazılar
SAYIN CUMHURBAŞKANI!
MUHARREF TEVRAT, SİYONİZM VE CORONA ÜÇGENİ
DİKKAT DİKKAT!
“ İSTANBUL SÖZLEŞMESİNE BİRDE BU PENCEREDEN BAKALIM....
SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN DİKKATLERİNE! TARIM ALANINDAKİ CİNAYETLER, BİTMEK BİLMİYOR!
ETKİN BAROLAR, ŞİMDİYE KADAR HEP ANAYASA VE KANUNLARINDAKİ AMAÇLARIN DIŞINA ÇIKTILAR
TÜM DEVLET GÖREVLİLEEİMİZE VE AYDINLARIMIZA İKAZIMIZDIR!
EY CENNET KADINLARI!
SAYIN YÖNETİCİLER! SEVGİLİ HALKIM!
GÖNÜL KÖPRÜSÜNE ÇAĞRI!..
SEVGİLİ HALKIM
TÜM VATANSEVERE ÇAĞRIMIZDIR!
ÖZELLİKLE İKTİDARA EĞİTİM BE KÜLTÜT POLİTİKALARI AÇIDINDAN, ÇOK DERSLER VAR:
Musul ve Kerkük’e askeri müdahale seçeneğinin Hukuki dayanakları
TÜRKİYE-IRAK SINIRLARI DEĞİŞTİĞİ ANDA, TÜRKİYE’NİN IRAK’TA TOPRAK TALEBİ HAKKI DOĞMAKTADIR
ORTADOĞUDAKİ YENİ YAPILANMADA, ROL KAYBI
KANUN ÖNÜNDE HERKES EŞİTTİR: KILIÇTAROĞLU DA EŞİTTİR
BÜROKRASİDEKİ METAL YORGUNLUKLARI NE OLACAK?..
ADALET VE KALKINMA PARTİSİ KURULUŞ FELSEFESİNE GERİ DÖNMELİDİR.
HA ALİ-VELİ, HA VELİ-ALİ
“GUANTANAMAO KIYAFETLERİ” BAĞLAMINDA, SOSYO-PSİKOLOJİK BİR TAHLİL
SAYIN BAŞBAKAN!.. KÜLFET NİMET DENGESİNE SAYGI GÖSTERİLMELİDİR
ORTADOĞU’DA YAKLAŞAN FELAKETE DİKKAT!..
“BU SİSTEM, UĞRUNA KAN AKITILMADAN UYGULANAMAZ!..”
SURİYE’DE KAYBEDİYOR MUYUZ?
TARİH TEKERRÜR EDİYOR. NE ZAMAN DERS ALACAĞIZ?
REFERANDUM TARTIŞMALARI SEVİYELİ OLMALI
MİLLİ İRADE VE DEMOKRASİ MİTİNGİNDEN ÇIKARILACAK DERSLER.
TEVHİDİ TEDRİSAT KANUNU VE HARP OKULLARI
HALK DARBESİ VE ALINACAK DERSLER
İKTİDAR İDEOLOJİSİ VE GÜÇ ZEHİRHENMESİ
İLKER BAŞBUĞ’UN VERDİGİ DIŞ POLİTİKA VE ERMENİ ZULMÜ KONFERANSI HAKKINDA
*CUMHURBAŞKANININ SON MUHTARLAR TOPLANTISI KONUŞMASI*
MHP YÖNETİMİ BASİRETLE VE SUHULETLE HAREKET ETMELİDİR.
ESASTA DOĞRU, USULDE YANLIŞ
BOĞAZLARLA İLGİLİ “MOTRÖ ANTLAŞMASI”NIN MUTLAKA TADİLİ YOLUNA GİDİLMELİDİR.
TÜRKMEN DAĞINI TESLİM ETMEYİN!..
ŞERİF HÜSEYİN’LE İLGİLİ TARİHİN SAYFALARINA BİR EMANET
BİNGÖL Egazete
Yazarlar
Önemli Haberler
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
6
0
0
0
2
2
2
Alanyaspor
6
0
0
0
2
2
3
Fenerbahçe
4
0
0
1
1
2
4
Hatayspor
4
0
0
1
1
2
5
Antalyaspor
4
0
0
1
1
2
6
Beşiktaş
4
0
0
1
1
2
7
Fatih Karagümrük
4
0
0
1
1
2
8
Göztepe
4
0
0
1
1
2
9
Kayserispor
3
0
1
0
1
2
10
Sivasspor
3
0
1
0
1
2
11
BB Erzurumspor
3
0
1
0
1
2
12
Kasımpaşa
3
0
1
0
1
2
13
Denizlispor
1
0
1
1
0
2
14
Yeni Malatyaspor
1
0
1
1
0
2
15
Gençlerbirliği
1
0
1
1
0
2
16
Trabzonspor
1
0
1
1
0
2
17
Gaziantep FK
1
0
1
1
0
2
18
Konyaspor
1
0
0
1
0
1
19
MKE Ankaragücü
0
0
1
0
0
1
20
Çaykur Rizespor
0
0
2
0
0
2
21
Başakşehir FK
0
0
2
0
0
2
Arşiv