Yazı Detayı
24 Şubat 2017 - Cuma 14:42 Bu yazı 1047 kez okundu
 
REFERANDUM TARTIŞMALARI SEVİYELİ OLMALI
Mehmet YAMAN
 
 

Ne sebepledir bilinmez, bizde siyaset, akıl almaz atmosferlere doğru seyrederek götürülüyor, hep. Hem de akıl almaz üsluplarla… Bizden se, göklere çıkar, karşı taraf sa, tu kaka!.. Bizim fikirlerimiz ve projelerimiz ise , aliyyül-a’la, göğe çıkartalım, karşı taraftan mı geliyor, yerin dibine batıralım.  Bu ne seviye kaybı, böyle?.. Ne açmaz?..

Oysa bilimsel bir tarifle,“milleti arzu edilen hedeflere ulaştırmanın ilim ve san’atı” olarak yorumlanan siyaset objektifliği, ülkeye hizmeti, gerçekçi olmayı, sağlam ve bilimsel verilerle desteklenmiş projelendirmeleri, ülke ve insanlarımızın, hiçbir ayrıma tabi tutulmaksızın tümüyle, huzura ve mutluluğa erdirilmesi ilkelerini içermelidir.

En iyisi biz bu yaşadıklarımıza, “politika” diyelim de, yukarda tarifini yaptığımız “siyaset” kavramına yükseltelim anlayışımızı. Çünkü politika, iki yüzlülük te değil, “çok yüzlülük” anlamına geliyor ve maalesef bize Yunan felsefesinden geçti. Her alanda, kendi kültür ve ahlaki değerlerimize sırtımızı döner de, bizden olmamakla kalmayıp, bizim ruh yapımızla çelişen yanlış değerleri alarak, bünyemizde bir mikrop yuvası gibi tutarsak, bu değerler bizi izmihlale sevk eder.

Bu yanlış gidişattan kurtularak, kendi bünyemize uygun bir siyaset kavramını, ciddi olgularla pekiştirilecek olan, yeniden değerlendirmelerle yepyeni ve çağdaş zihniyetlerin de örnek alabileceği bir seviyeye yükseltmek, bizim ellerimizdedir. Biz buna tarih olarak, kültür ve liyakat olarak herkesten çok layıkız. Yeter ki, meşhur deyimle, titreyip kendimize dönelim! Yoksa kendi ellerimizle, kendi hayatımızı bin bir tehlikeden tehlikeye atmaya devam ederiz.

Empati” denen güzel bir deyim var ve bu deyim her alanımızda, bize yol gösterici, çalışmalarımızda temel alacağımız güzel, huzur verici değerlendirmelerimizi sağlayacak, motivasyonumuzu artıracak, çok önemli bir iksirdir. Lütfen hepimiz bu empati yi içselleştirelim ve temel bir prensip haline getirelim… Sahi nedir, bu empati denen şey?.. En basit tarifiyle, kendini karşıdakinin yerine koymaktır”. İsterseniz bu güzel deyimi, inanç dünyamızdan bir referansla pekiştirelim. Hz. Muhammet (S.A.V.) şöyle buyuruyor: “ Sizden hiçbiriniz, kendiniz için sevip arzuladığınızı, diğer kardeşiniz için de sevip arzulamadıkça, mü’min olamazsınız!..” Bu hadis mütevatir (en güçlü hadislerden) bir hadistir. Bazıları tercüme ederken, “hakiki, gerçek” kelimelerini de ilave ediyorlar ki, peygamberimiz bu kelimeleri hiç kullanmadan, doğrudan yukarda yazdığımız gibi söylemiştir. Metni olduğu gibi tercüme etmek bir namus borcudur. Yorumumuzu doğru ya da yanlış yapabiliriz ama, tercümeye aslında olmayan başka kelimeler katkı yapmaya asla hakkımız olamaz. Edepsizliktir,

Mü’minsek, kendimiz için istediğimizi karşımızdaki kişi için de istemek zorundayız. Aksi halde mü’min olamayız bu hadise göre… İşte yukarda bahsettiğimiz “empati” yi, en güzel bir şekilde ifade eden bir hadis ve üstelik ağır bir müeyyide de ilave ederek… Demek oluyor ki biz, titreyip kendimize dönersek, ne kadar çağdaş gelişmeler varsa, daha güzelini kendi tarihimizde ve deyimlerimizde bulabiliyoruz. Yeter ki, tu kaka etmeden, inancımız farklı bile olsa, objektif bir biçimde, temel değerlerimize ve referanslarımıza kulak verelim… Nitekim biz de aslında, bu değerlerimizden uzak kalmakla zevale giriftar olduk. Nerden yıkılmışsak oradan aya kalkmak zorundayız.

Bu temel prensibimizi, hayatımızın her safhasında olduğu gibi, bugünlerde bizi uzunca bir müddet meşgul edecek, önemli bir program için de uygulamak zorundayız. Maalesef bugünlerde, referandumla ilgili birbirimizi yeme ve yok etme savaşı vermemiz, seviyemizin esfelleştirilmesine doğru kaydırıyor… Ne acıklı ve derhal terk edilmesi gerekli bir hal!

Bundan kurtulmanın en güzel yolu, empatik düşünmek, “yukardaki hadisi” (inançsız dahi olsak) temel esprimiz haline getirmek..

Lütfen gerçek dışı salvo atışlarını bırakıp, oylayacağımız maddelere teknik olarak yaklaşalım. Her bir maddenin eskisi ne idi, önümüze ne kondu, onaylamamız için?.. Objektif ve bilimsel bir biçimde bunları inceleyelim… Siyasilerimiz, televizyonda konuşanlarımız, meydanlarda nutuk atanlarımız artık akıllanalım lütfen… Geliniz hep beraber değişen maddelere eğilelim… Siyaset anlayışımızı akıllı ve bilimsel hale getirelim… Milletimizin faydası bundadır. Huzur bundadır… Ülke çıkarımız bundadır

Saygılarımızla!..

 
Etiketler: REFERANDUM, TARTIŞMALARI, SEVİYELİ, OLMALI,
Yorumlar
Diğer Yazılar
SAYIN CUMHURBAŞKANI!
MUHARREF TEVRAT, SİYONİZM VE CORONA ÜÇGENİ
DİKKAT DİKKAT!
“ İSTANBUL SÖZLEŞMESİNE BİRDE BU PENCEREDEN BAKALIM....
SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN DİKKATLERİNE! TARIM ALANINDAKİ CİNAYETLER, BİTMEK BİLMİYOR!
ETKİN BAROLAR, ŞİMDİYE KADAR HEP ANAYASA VE KANUNLARINDAKİ AMAÇLARIN DIŞINA ÇIKTILAR
TÜM DEVLET GÖREVLİLEEİMİZE VE AYDINLARIMIZA İKAZIMIZDIR!
EY CENNET KADINLARI!
SAYIN YÖNETİCİLER! SEVGİLİ HALKIM!
GÖNÜL KÖPRÜSÜNE ÇAĞRI!..
SEVGİLİ HALKIM
TÜM VATANSEVERE ÇAĞRIMIZDIR!
ÖZELLİKLE İKTİDARA EĞİTİM BE KÜLTÜT POLİTİKALARI AÇIDINDAN, ÇOK DERSLER VAR:
Musul ve Kerkük’e askeri müdahale seçeneğinin Hukuki dayanakları
TÜRKİYE-IRAK SINIRLARI DEĞİŞTİĞİ ANDA, TÜRKİYE’NİN IRAK’TA TOPRAK TALEBİ HAKKI DOĞMAKTADIR
ORTADOĞUDAKİ YENİ YAPILANMADA, ROL KAYBI
KANUN ÖNÜNDE HERKES EŞİTTİR: KILIÇTAROĞLU DA EŞİTTİR
BÜROKRASİDEKİ METAL YORGUNLUKLARI NE OLACAK?..
ADALET VE KALKINMA PARTİSİ KURULUŞ FELSEFESİNE GERİ DÖNMELİDİR.
HA ALİ-VELİ, HA VELİ-ALİ
“GUANTANAMAO KIYAFETLERİ” BAĞLAMINDA, SOSYO-PSİKOLOJİK BİR TAHLİL
SAYIN BAŞBAKAN!.. KÜLFET NİMET DENGESİNE SAYGI GÖSTERİLMELİDİR
ORTADOĞU’DA YAKLAŞAN FELAKETE DİKKAT!..
“BU SİSTEM, UĞRUNA KAN AKITILMADAN UYGULANAMAZ!..”
SURİYE’DE KAYBEDİYOR MUYUZ?
TARİH TEKERRÜR EDİYOR. NE ZAMAN DERS ALACAĞIZ?
MİLLİ İRADE VE DEMOKRASİ MİTİNGİNDEN ÇIKARILACAK DERSLER.
TEVHİDİ TEDRİSAT KANUNU VE HARP OKULLARI
HALK DARBESİ VE ALINACAK DERSLER
İKTİDAR İDEOLOJİSİ VE GÜÇ ZEHİRHENMESİ
İLKER BAŞBUĞ’UN VERDİGİ DIŞ POLİTİKA VE ERMENİ ZULMÜ KONFERANSI HAKKINDA
KOŞAR ADIMLARLA YAKLAŞAN BAŞKANLIK SİSTEMİ, CHP’NİN HEDİYESİ OLACAKTIR.
*CUMHURBAŞKANININ SON MUHTARLAR TOPLANTISI KONUŞMASI*
MHP YÖNETİMİ BASİRETLE VE SUHULETLE HAREKET ETMELİDİR.
ESASTA DOĞRU, USULDE YANLIŞ
BOĞAZLARLA İLGİLİ “MOTRÖ ANTLAŞMASI”NIN MUTLAKA TADİLİ YOLUNA GİDİLMELİDİR.
TÜRKMEN DAĞINI TESLİM ETMEYİN!..
ŞERİF HÜSEYİN’LE İLGİLİ TARİHİN SAYFALARINA BİR EMANET
BİNGÖL Egazete
Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Alanyaspor
6
0
0
0
2
2
2
Göztepe
4
0
0
1
1
2
3
Beşiktaş
4
0
0
1
1
2
4
Antalyaspor
4
0
0
1
1
2
5
Kayserispor
3
0
1
0
1
2
6
Fenerbahçe
3
0
0
0
1
1
7
BB Erzurumspor
3
0
0
0
1
1
8
Hatayspor
3
0
0
0
1
1
9
Galatasaray
3
0
0
0
1
1
10
Fatih Karagümrük
3
0
0
0
1
1
11
Denizlispor
1
0
1
1
0
2
12
Yeni Malatyaspor
1
0
1
1
0
2
13
Gençlerbirliği
1
0
1
1
0
2
14
Trabzonspor
1
0
1
1
0
2
15
Konyaspor
1
0
0
1
0
1
16
Çaykur Rizespor
0
0
1
0
0
1
17
MKE Ankaragücü
0
0
1
0
0
1
18
Kasımpaşa
0
0
1
0
0
1
19
Gaziantep FK
0
0
1
0
0
1
20
Başakşehir FK
0
0
1
0
0
1
21
Sivasspor
0
0
1
0
0
1
Arşiv