Vehbi KORKUTATA SAHİ KIRMIZI NEFTE’Lİ SEN NE AYAKSIN!
Yazı Detayı
08 Ocak 2021 - Cuma 15:54 Bu yazı 183 kez okundu
 
SAHİ KIRMIZI NEFTE’Lİ SEN NE AYAKSIN!
Vehbi KORKUTATA
 
 

Eski Genelkurmay başkanı İlker Başbuğ’un 27 Mayıs’la ilgili konuşması ve Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşananlar bizlere ne anlatıyor hafızalarımızı kurcalayalım.

İlker Başbuğ, Genel Kurmay Başkanlığı yani Peygamber Ocağının başında görev yapmış birisi olarak erken seçim ve 27 Mayıs darbesine ilişkin sözleri gafletten başka bir şey değildir.

İlker Başbuğ’un sözleri gündeme bomba gibi düştükten sonra Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşananlar– Türkiye’yi çok tehlikeli bir tartışma ve kamplaşma girdabına sürüklemek karanlık çevreler tahrik kampanyasıyla hareketlerine hız verdiklerinin göstergesidir.

Boğaziçi Üniversitesi’ne Rektör yasal olarak atanmasına rağmen protesto yapanlar kahraman Türk polisine katil diye bağırmaları onların öğrenci olmadıklarını göstermektedir. Kaldı ki; gözaltına alınan 17 kişi arasında sadece 2 kişinin buranın öğrencisi olması Türkiye’nin boğazını sıkmak isteyenlerin piyonu öğrenci kılıklı bölücülerdir.

Ülkemizin sinir uçlarıyla oynayarak, bir zamanlar önemli makamlarda olanların bu gibi ortamlarda ortaya çıkıp kaos yaratmaya çalışmaları müsait ortam yoklayan mihrakların iç barış ve toplumsal huzurumuza kastetmenin yanı sıra emperyalizmin kurşun askerliğine soyunmalarından başka bir şey değildir.

Gelelim sakıncalı kırmızı nefte’li İlker beyin açıklamalarını irdelemeye.

Çıkmış ortaya “hol yok yumurta yok” 27 Mayıs darbesini erken seçime bağlıyorsun. Birde, Askerin memnun olmadığı demokrasilerde darbesiz tek çıkış yolunun erken seçim olduğu imasında bulunarak skandal bir ifade kullandı. Neymiş, Adnan Menderes erken seçime gitseydi, darbe asla olmazmış diye demokrasiyi unutmuş darbe özlemiyle karanlık çevrelerin ağzıyla konuşuyor.

Ülkeyi kalkındıran hamleleriyle bilinmesine rağmen DP iktidarını ekonomiyi batırmakla suçlayan Başbuğ konuşmasına “27 Mayıs darbesi, toplumun bugün de şahit olduğumuz kesin çizgilerle bölünmüş bir yapıya dönüşmesinin başlangıcı olmuştur. Osmanlı İmparatorluğu’nu çöküşe getiren ana neden ekonominin iflas etmesiydi. Demokrat Parti döneminde 1958 yılı ekonomik çöküşün başlangıcıdır” sözleriyle başlayan Başbuğ; garabet olarak nitelendirilecek şu sözlerle konuşması etrafı allak bullak etti. Kim veya kimler bu kırmızı nefte’liyi konuşturuyor.

“23 Mayıs 1960 günü DP Genel İdare Kurulu toplantısında Sıtkı Yırcalı, “Derhal seçimleri yapacağımızı açıklayayım” deyince, Adnan Menderes’in cevabı hemen ve daha ne duruyorsunuz sözlerini sarf etmişti. Eğer Menderes, 25 Mayıs 1960 günü Eskişehir’de erken seçim tarihini açıklasaydı, 27 Mayıs askeri darbesi büyük bir olasılıkla önlenebilirdi. Çünkü erken seçim kararı almış bir hükümete karşı bir askeri darbenin gerçekleştirilmesi, açıkça milletin siyasi iradesine de vurulacak bir darbe olurdu, aslında bu milletin iradesine vurulan bir plandan ibaretti.

Başbuğ’un çıkışına İletişim Başkanı Fahrettin Altun’dan tepki geldi. Altun açıklamasında “Muhalefetin sözcülüğünü yapanlar haftaya darbe söylemleri ile başlamışlar. Biri “Darbe yapabilecek kabiliyetimiz maalesef yok” derken, bir diğeri “Menderes erken seçim yapsaydı 27 Mayıs olmazdı” diyor. Darbe özlemi içerisinde olanların bu eşgüdümlü söylemleri hiç sürpriz değil. Milletin demokratik, sivil hak ve kazanımlarını bir türlü hazmedemeyen, seçilmiş hükümeti kendilerinden olmadıkça meşru görmeyen darbeci zihniyet, 27 Mayıs’tan bu yana hep aynı. Bu millet, seçtiği lideriyle birlikte 15 Temmuz destanını yazan millettir. Kimse aklından çıkarmamalı. Seçimleri sadece kendileri kazanacaksa meşru gören, Menderes’ten Erdoğan’a milletin adamlarını hiçbir zaman hazmedemeyen bu zihniyete karşı milletimiz elbette uyanıktır. Darbeyi savunanların, meşru görenlerin, darbeyle tehdit edenlerin demokrasi söylemi ise sadece trajikomiktir” dedi.

Bu ülkenin aziz insanları ve demokrasiyle ilgisi olmayan bu çıkışların cevabını yine ülkenin aziz insanları  sandıklarda, demokrasi meydanlarında vermiştir vereceği de muhakaktır.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Yıldırım da konuyla ilgili olarak, “Nerede bir darbeci, nerede bir darbe tehdidi varsa milletimiz ve bizler de onun karşısındayız. Türkiye’de iktidara gelmenin yolu demokratik seçimlerdir. Başka hayaller kuranlar bedelini hukuk içerisinde öder. Millete hesap verir” dedi.

Merhum Adnan Menderes’ i gündeme getiren, halkın iradesini hiçe sayan ve bir zamanın genel kurmay başkanlığı görevini yürüten İlker Başbuğ, bugün kalkmış ve erken seçimden söz ediyor. Paşa; sen kimlerin maşasısın, bu irade 15 Temmuzda canı pahasına ülkesini Fetö terör örgütüne bırakmadı ve bırakmayacakta! Bütün siyasi partiler bir olmuş ve AK Parti yönetimini erken seçime götüreceklermiş, haydi oradan; Bu irade, asla ve asla iktidarını boş bırakmayacak ve her zaman yanında olacağı muhakkaktır.

 

Sevgi ve Saygılarımla

Araştırmacı Gazeteci Yazar

Vehbi Korkutata

 
Etiketler: SAHİ, KIRMIZI, NEFTE’Lİ, SEN, NE, AYAKSIN!,
Yorumlar
Haber Yazılımı