Vehbi KORKUTATA SONUNDA YÜZ YÜZE EĞİTİM DURDURULDU!
Yazı Detayı
20 Kasım 2020 - Cuma 17:36 Bu yazı 81 kez okundu
 
SONUNDA YÜZ YÜZE EĞİTİM DURDURULDU!
Vehbi KORKUTATA
 
 

Salgın hastalığın ülkemizde yaygınlaştığı Mart 2020 tarihinden bu yana Ülke genelinde oluşan tablo ile ilgili araştırmalarımı siz okuyucularıma fikrimi beyan edip; “COVİD-19” illetinin seyrinin uyarılara dikkat edilmemesi takdirinde vahim olabileceğini söylemiştim.

Hatta; pandemi sürecinde sokağa çıkma kısıtlamaları kaldırıldığında dillendirilen konular arasında bulunan, Turizm sektörü ve eğitim öğretim konusunda önlemlerin önemine de değinmiştim.

İlk olarak Turizm konusunda Antalya’da Rus Turistlerin “COVİD 19” salgın hastalık yokmuş gibi hareketlerini başlarında bulunan Rehber’e söylediğimde onun “ne yapalım ekmek parası” demesinden dolayı hayretler içerisinde kalmıştım.

Aslında benim için hepsinden önemlisi eğitim ve öğretim konusuydu.

Eğitim ve öğretimin fasılalı olarak eğitime başlayacağı açıklandığında Öğretmen ve öğrencilerimizin sağlığı açısından yüz yüze eğitimin sakıncalarından bahsetmiştim.

Bu konuda öğretmenlerin uzaktan eğitimde kullanacakları gerekli doküman ve diğer materyaller konusunda hiç kimsenin bilgisi olmadığı gibi müfredat acilen gözden geçirilip her öğrencinin internet, bilgisayar, tablet gibi uzaktan eğitme ulaşacağı materyallerin karşılanması da gerekir demiştim.

Bu konuda uyarılarımın temelinde Mart 2020 den beri; halk ile yaptığım röportajlarda, çoğunluk “Eğitimde yüz yüze” karşı olduklarını duyuyordum.

Zaten gerçek habercilik bu!

Covid-19 salgınıyla birlikte sağlık ve ekonomi gündeminden sonra en çok tartışılan konu eğitim oldu. “Okullar açılmalı mı, açılmamalı mı?” salgının görüldüğü mart ayından bu yana ebeveynler, eğitimciler ve hekimler tarafından tartışılıyor. Eğitim öğretim yılı başında bakanlığın açıklamaları vardı. A, B ve C planları olduğunu söylemişlerdi. Bu çerçevede ilçe Milli eğitim müdürleriyle temasa geçtim ve onlarla eğitim ve öğretim için görüşmeler yaptım. Görebildiğimiz bakanlığın açıklamış olduğu A, B, C planlarının hiçbirisi sahada uygulanmıyor ve “Coronavirüs COVID 19” durdurulamaz noktada olduğunu duyurmaktan başka çaremiz kalmamıştı. Asıl bu bizim görevimiz, bundan dolayı ilgililere duyurumuzu yapmak zorundayız.

Sonuç itibarıyla yüz yüze eğitim başladı ve uzun zamandır eğitim ve öğretime ara veren ve bir araya gelen öğrenciler birbirlerine sarılmamaları mümkün mü?

Bu şartların hiçbiri gerçekleşmeden seyreltilmiş ve devirli olarak önce ilkokul 1. sınıflar ve lise 12. sınıflar eğitim öğretime geçti. Daha sonra kapsam genişletilerek ilkokul 2, 3, 4. sınıflar ile 9. Sınıflar yüz yüze eğitime geçtiler. Kırsal kesim okulları ise bütün öğrencileri ile birlikte tam gün eğitim-öğretime geçmişlerdir. İlk vakalarla da kırsal kesimde tam gün eğitime geçen okullarda karşılaştık. Daha sonra şehir merkezindeki okullara yayılarak Covid-19 vakaları sıklaşmaya başladı.

Bu Süreçte Eğitim kurumlarından aldığımız Covid-19 pozitif ve temaslı sayısına bakarak diyebiliriz ki; toplum sağlığı ciddi bir tehditle karşı karşıya bırakılmaktadır.

Burada acizane fikrim, “Semptom göstermeyen ancak virüsü taşıyan gençlerin, evlerine, yaşlılara, toplumun değişik kademelerindeki insanlara bulaştırma riskini arttırıyor.” Ben diyorum ki, yüz yüze eğitim gören bütün öğrencilerimize vakit kaybetmeden Coronavirüs COVID 19 testini yapılmasına yanayım, yoksa yarın geç olabilir!

 
Etiketler: SONUNDA, YÜZ, YÜZE, EĞİTİM, DURDURULDU!,
Yorumlar
Haber Yazılımı