Yazı Detayı
07 Mart 2017 - Salı 14:54 Bu yazı 938 kez okundu
 
TARİH TEKERRÜR EDİYOR. NE ZAMAN DERS ALACAĞIZ?
Mehmet YAMAN
 
 

Siyasi ve askeri tarih uluslar arası milli menfaatler açısından değerlendirildiğinde, karşımıza çok önemli ibretler çıkar. Merhum M. Akif’in de dediği gibi, millet fertleri arasına giren tefrikanın akabinde, dış güçlerin ülkemize yok etmek üzere saldırıları veya dış saldırıların yoğunlaşmaya başladığı dönemlerde de, bu dış güçlerin uzantılarının içimizde fitne fesadı ayyuka çıkardıklarını hep göre geldik, uzun tarihi sürecimizde.

                Bugünlerde gösterilen “Abdülhamit” dizisinde de bunun açıkça örneğini gördüğümüz ve tarih kitaplarıyla, bu döneme şahit olan babalarımızdan canlı olarak dinlediğimiz gibi (ki, 4 padişah görmüş ve Balkanlarla Cihan harbine katılmış bir Osmanlı müderrisi bulunan rahmetli babam da bizzat şahit olduklarıyla çok anlatmıştı bunları), kendi ömrümüz süresinde de bunlara hep tanık olageldik ve bugünlerde de çok tehlikeli bir ihanet sarmalı ile karşı karşıya bulunmaktayız.

                Referandum vesilesiyle, ayyuka çıkarılan Türkiye düşmanlığı ittifakı, çevremizdeki tüm devletlerde kendisini canlı bir biçimde göstermektedir.

                ABD’nin üst üste yaptığı ihanetler, en son Münbiç olayında kendisini gösterdi ki, biz de ta o zaman onların bizi kandırdıklarını, ilerde Münbiç’e yerleşeceklerini yazmıştık.

                Nitekim, 21.12.2011 tarihinde, “Suriye Satrancına Dikkat” adlı yazımızda, “..bölgecilik, ırkçılık ve mezhepçilik gibi, inanç sistemimize tamamen ters… bu coğrafyada sürekli birbirimizin yüzüne bakacağımızı hiç unutmadan,… düşmanın işine gelecek tarzda değil, düşman oyunlarını da bozacak tarzda telkin ve tekliflerle, etkinliğimiz hiç zafiyete uğratmadan… yanlış bakış açılarındaki çarpıklıkları tahlille, varsa mezhepsel endişelerini de giderecek tarzda ve şefkatli yaklaşımlarla,,gözünde acı günlerin dostu, çare sunabilecek bir komşu ve dindaş olarak kalabilmek…tamamen gözden çıkarmayı hatırlatacak söylemlerden şiddetle uzak durulması gerektiği… çözüm önerilerimizin, emperyalist güçlerin önerileriyle çakışır hale getirilmesi imajını hatırlatmayacak ve binbir zahmetle edindiğimiz kazanımlarımızı heder etmeyecek tarzda…” olması gerektiğini ısrarla yazmıştık.

                Yine, 30.05.2012’de “Uludere’deki İhanet ve Ulusal Aymazlık” adı altında yazdığımız önemli bir yazıda, “sivil ve askeri bürokratik yönetimde bulunan hainlerin (şimdilerde Fetöcü ismiyle müsemma) anarşik örgütler ve dış bağlantılı üst akılın işbirliğiyle bu olayın gerçekleştirildiğini..” yazmış ve “..hükümetimizin kendisinden beklenen uyanıklığı gösteremediğini ve bu olayı iyi tahlil ederek, savunma ve tedbirleri o yönde almaları gerekirken yapmadığını üzüntüyle seyrediyor ve içerdeki istihbarat kanallarında, ciddi temizlikler yapılmadığı ve bu konuda bazı aymazlıkların yaşandığı..” görgü ve endişelerimizi yazıp ilgili yerlere göndermiştik te, araştırma komisyonu başkanı şahsımı arayarak bizzat telefonda, “öyle şeyler yazmışsınız ki, bunu dikkate alırsak, yer yerinden oynayacak” demişti.

                Yine Sn. Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, çıkartılan 367 oy engeliyle ilgili yazmış ve bu yanlışlıkların, “ Anayasanın genleriyle oynandığı, ilerde çok büyük maliyetleri olacağını” ta o zaman yazmıştık.

                Yine defaatle yazdığımız yazılarda, bu konjenktürde, C.Başkanlığı seçimlerinde Ekmelettin İhsanoğlu’nun yetersizliğini, alternatif tek adaylarının kim olabileceğini delileriyle, akıllı ve projeli hareket etmeleri gerektiğini defaatle yazmış,  en sonunda da, 08.05.2016 tarihinde, “Koşar Adımlarla Yaklaşan Başkanlık Sistemi CHP’nin Hediyyesi Olacaktır” başlıklı yazımızı gazetelerde ve internette yazıp, ayrıca milletvekillerinin ulaşabildiğimiz imeillerine göndermiştik.

                “Kurt dumanlıklı havayı sever” diye Toroslar’da bir söz vardır. Suriye olayları vesilesiyle kurtlarla yaptığımız dansa ilave olarak, içinde bulunduğumuz siyasal atmosferin kırılganlığı ve parçalamaya doğru düşmanca götürülmek istendiği bu ortamda, bütün dış güçler aleyhimize birlik ihanetlerini ayyuka çıkarmakta, bir taraftan da stratejik dostluk yavelerini dilinden düşürmeyen ABD ve Rusya, puslu havanın giderek yoğunlaşmasını beklemektedirler.

                Bize tekrar Sevr’i yaşatmak isteyenlere karşı, gerek basının, gerek zinde güçlerin ve gerekse vatandaşımızın, uyanık ve her zamandan daha çok birlik ve beraberliklerini pekiştirme dönemindeyiz.

                ÖZELLİKLE İKTİDAR söylemleriyle, akıllı ve bilimsel desteklenebilir birleştirici açıklamalarıyla, gerici değil uzlaştırıcı suhuletli yaklaşımlarıyla, bu düşman oyununu bozarak referandum atmosferini başarıyla yönetmelidir. Bu herkesten çok iktidarın milli ve çok hayati bir görevidir. Nefsaniyyet, ayak oyunları, provokatörlükler, iftira ve asparagasların havada uçuştuğu sinsi oyunları, mutlaka bozmalı ve bunun için her türlü fedakarlığı göze almalıdır.

                YOKSA İZMİHLAL ÇANLARI UZAKTAN DA OLSA, KULAKLARIMIZI RAHATSIZ ETMEYE BAŞLAMIŞTIR.

                Tüm siyasi partilerimize, tüm toplumsal kuruluşlarımıza, halkımıza ve nihayet en başta iktidar temsilcilerine, bu tarihi uyarıyı tekraren yapıyor ve düşman oyunlarına gelinmemesi temennimizle, saygılarımızı iletiyoruz.

 
Etiketler: TARİH, TEKERRÜR, EDİYOR., NE, ZAMAN, DERS, ALACAĞIZ?,
Yorumlar
Diğer Yazılar
SAYIN CUMHURBAŞKANI!
MUHARREF TEVRAT, SİYONİZM VE CORONA ÜÇGENİ
DİKKAT DİKKAT!
“ İSTANBUL SÖZLEŞMESİNE BİRDE BU PENCEREDEN BAKALIM....
SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN DİKKATLERİNE! TARIM ALANINDAKİ CİNAYETLER, BİTMEK BİLMİYOR!
ETKİN BAROLAR, ŞİMDİYE KADAR HEP ANAYASA VE KANUNLARINDAKİ AMAÇLARIN DIŞINA ÇIKTILAR
TÜM DEVLET GÖREVLİLEEİMİZE VE AYDINLARIMIZA İKAZIMIZDIR!
EY CENNET KADINLARI!
SAYIN YÖNETİCİLER! SEVGİLİ HALKIM!
GÖNÜL KÖPRÜSÜNE ÇAĞRI!..
SEVGİLİ HALKIM
TÜM VATANSEVERE ÇAĞRIMIZDIR!
ÖZELLİKLE İKTİDARA EĞİTİM BE KÜLTÜT POLİTİKALARI AÇIDINDAN, ÇOK DERSLER VAR:
Musul ve Kerkük’e askeri müdahale seçeneğinin Hukuki dayanakları
TÜRKİYE-IRAK SINIRLARI DEĞİŞTİĞİ ANDA, TÜRKİYE’NİN IRAK’TA TOPRAK TALEBİ HAKKI DOĞMAKTADIR
ORTADOĞUDAKİ YENİ YAPILANMADA, ROL KAYBI
KANUN ÖNÜNDE HERKES EŞİTTİR: KILIÇTAROĞLU DA EŞİTTİR
BÜROKRASİDEKİ METAL YORGUNLUKLARI NE OLACAK?..
ADALET VE KALKINMA PARTİSİ KURULUŞ FELSEFESİNE GERİ DÖNMELİDİR.
HA ALİ-VELİ, HA VELİ-ALİ
“GUANTANAMAO KIYAFETLERİ” BAĞLAMINDA, SOSYO-PSİKOLOJİK BİR TAHLİL
SAYIN BAŞBAKAN!.. KÜLFET NİMET DENGESİNE SAYGI GÖSTERİLMELİDİR
ORTADOĞU’DA YAKLAŞAN FELAKETE DİKKAT!..
“BU SİSTEM, UĞRUNA KAN AKITILMADAN UYGULANAMAZ!..”
SURİYE’DE KAYBEDİYOR MUYUZ?
REFERANDUM TARTIŞMALARI SEVİYELİ OLMALI
MİLLİ İRADE VE DEMOKRASİ MİTİNGİNDEN ÇIKARILACAK DERSLER.
TEVHİDİ TEDRİSAT KANUNU VE HARP OKULLARI
HALK DARBESİ VE ALINACAK DERSLER
İKTİDAR İDEOLOJİSİ VE GÜÇ ZEHİRHENMESİ
İLKER BAŞBUĞ’UN VERDİGİ DIŞ POLİTİKA VE ERMENİ ZULMÜ KONFERANSI HAKKINDA
KOŞAR ADIMLARLA YAKLAŞAN BAŞKANLIK SİSTEMİ, CHP’NİN HEDİYESİ OLACAKTIR.
*CUMHURBAŞKANININ SON MUHTARLAR TOPLANTISI KONUŞMASI*
MHP YÖNETİMİ BASİRETLE VE SUHULETLE HAREKET ETMELİDİR.
ESASTA DOĞRU, USULDE YANLIŞ
BOĞAZLARLA İLGİLİ “MOTRÖ ANTLAŞMASI”NIN MUTLAKA TADİLİ YOLUNA GİDİLMELİDİR.
TÜRKMEN DAĞINI TESLİM ETMEYİN!..
ŞERİF HÜSEYİN’LE İLGİLİ TARİHİN SAYFALARINA BİR EMANET
BİNGÖL Egazete
Yazarlar
Önemli Haberler
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
6
0
0
0
2
2
2
Alanyaspor
6
0
0
0
2
2
3
Fenerbahçe
4
0
0
1
1
2
4
Hatayspor
4
0
0
1
1
2
5
Antalyaspor
4
0
0
1
1
2
6
Beşiktaş
4
0
0
1
1
2
7
Fatih Karagümrük
4
0
0
1
1
2
8
Göztepe
4
0
0
1
1
2
9
Kayserispor
3
0
1
0
1
2
10
Sivasspor
3
0
1
0
1
2
11
BB Erzurumspor
3
0
1
0
1
2
12
Kasımpaşa
3
0
1
0
1
2
13
Denizlispor
1
0
1
1
0
2
14
Yeni Malatyaspor
1
0
1
1
0
2
15
Gençlerbirliği
1
0
1
1
0
2
16
Trabzonspor
1
0
1
1
0
2
17
Gaziantep FK
1
0
1
1
0
2
18
Konyaspor
1
0
0
1
0
1
19
MKE Ankaragücü
0
0
1
0
0
1
20
Çaykur Rizespor
0
0
2
0
0
2
21
Başakşehir FK
0
0
2
0
0
2
Arşiv