2021 KARDREŞLİK YILI KONFERANSI
Haber
01 Şubat 2021 - Pazartesi 09:15 Bu haber 1675 kez okundu
 
2021 KARDREŞLİK YILI KONFERANSI
2021 Kardeşlik Yılı kapsamında düzenlenen konferansa katılan Diyanet İşleri Eski Başkanı Mehmet Görmez, “Birbirimize haksızlık yapmamız gerekiyor. Zulmederseniz, haksızlık yaparsanız, ırkından, renginden, soyundan dolayı eğer onu küçük görürseniz, kardeşlik hukukunu çiğnemiş olursunuz. Gıybet yaparsanız, dedikodusunu yaparsanız, kardeşlik ahlakını çiğnemiş olursunuz” dedi.
- Haberi
2021 KARDREŞLİK YILI KONFERANSI

Bingöl Valiliği tarafından 2021 yılının ‘Kardeşlik Yılı’ ilan edilmesinin ardından, belirlenen program çerçevesinde etkinlikler düzenlenmeye başlandı. Bu kapsamda Bingöl Üniversitesi tarafından ‘Kardeşlik Ahlakı ve Kardeşlik Hukuku’ konulu konferans düzenlendi.

Pandemi süreci nedeniyle online olarak düzenlenen ve moderatörlüğünü Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak’ın yaptığı konferansa, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz, Vali Kadir Ekinci, Belediye Başkanı Erdal Arıkan ve 17.Diyanet İleri Başkanı Mehmet Görmez katıldı.

‘Kardeşlik Ahlakı ve Kardeşlik Hukuku’ konulu konferans veren Görmez, insanlar arasındaki kardeşlik hukukuna vurgu yaptı.

Kardeşliğin bir ahlakının, bir hukukunun olduğunu ifade eden Görmez, “İnsanların birbirine zulmetmemesi gerekiyor, birbirlerini renginden ve ırkından dolayı aşağı görmemesi gerekiyor. İnsanın, insanın onuruna değer vermesi gerekiyor. Birbirimizin onurunu korumamız gerekiyor. Kardeşlik bir edebiyat değil, bir hukuktur, bir ahlaktır. Birbirimize haksızlık yapmamız gerekiyor. Zulmederseniz, haksızlık yaparsanız, ırkından, renginden, soyundan dolayı eğer onu küçük görürseniz, kardeşlik hukukunu çiğnemiş olursunuz. Gıybet yaparsanız, dedikodusunu yaparsanız, kardeşlik ahlakını çiğnemiş olursunuz” diye konuştu.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz, kardeşliğin bütün kimliklerin üstünde, bütün farklılıkların üstünde bir anlan ifade ettiğini söyledi. Yılmaz, “Sadece maddi anlamda değil, gönüller arası dayanışmaya ihtiyaç duyduğumuz bu dönemde, bu projenin çok anlamlı olduğuna inanıyorum” dedi.

Vali Kadir Ekinci ise, 2021 Kardeşlik Yılı Projesinin amacı ve hedefleri hakkında bilgi verdi. Vali Ekinci, “Projemizin amacı; inancımız ve kültürümüzün temel düsturu olan ‘Müminler kardeştir’ ilkesinden yola çıkarak, unuttuklarımızı ve ne yazık ki terk ettiklerimizi yeniden hatırlayıp kardeşlik bağını güçlendirmek, toplumsal barışı ve huzuru tesis etmek, bireylerin toplumdaki yerini, ödev ve sorumluluklarını hatırlatmak, insanlar arasında yaygın olan kötü hasetlerden sakınılmasını sağlamak ve toplumsal sorunlara topyekun bir bakış açısıyla çözümler üretmektir” dedi.

2021 Kardeşlik Yılı Projesinin yıl boyunca devam edeceğini belirten Vali Ekinci, her ay farklı bir konuda çalışma yürüteceklerini söyledi.

Belediye Başkanı Erdal Arıkan’da, başlatılan kardeşlik projesinin önemine değinerek, belediye olarak üzerlerine düşeni yapacaklarını söyledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 2021, KARDREŞLİK, YILI, KONFERANSI,
Yorumlar
Haber Yazılımı