6 AYDA 51 MİLYON LİRALIK DESTEK VERİLDİ
Haber
12 Temmuz 2021 - Pazartesi 11:40 Bu haber 8660 kez okundu
 
6 AYDA 51 MİLYON LİRALIK DESTEK VERİLDİ
İl Tarım ve Orman Müdürü Burhan Bahadır, tarım desteklemeleriyle ilgili açıklama yaptı.
EKONOMİ Haberi
6 AYDA 51 MİLYON LİRALIK DESTEK VERİLDİ

Bakanlık tarafından tarımsal üretimin güvence altına alınması, üretimin devamlılığının sağlanması amacıyla tarımsal üretimin hemen hemen tüm aşamalarına verilen desteklerin her geçen yıl daha da arttığını belirten Bahadır, 2021 yılının ilk yarısında 51 milyonun üzerinde destek verildiğini söyledi.

Bahadır, “2021 yılı pandemi süreci ve yaşanan kuraklık nedeniyle kötü seyreden bir yıl olsa da Bingöl için fırsatlar yılı olmaktadır.  Bakanlığımız tarafından tarıma verilen destek ve hibelerde son yıllarda ciddi artışlar yaşanmaktadır. Destekleme birim ödemelerindeki artışların yanında yeni destekleme kalemleriyle de bakanlığımız her daim çiftçimizin yanında olduğunu, üretimin devamlılığının sağlanması için de destek olmaya devam edeceğini göstermektedir. Hayvancılık desteklemeleri olarak, küçükbaş yetiştiriciliğinde son yıllarda, anaç koyun-keçi desteği, çoban desteği ve halk elinde küçükbaş hayvan ıslahı desteğine ilave olarak sürü büyütme desteği, yem desteği, göçer desteği gibi yeni desteklemeler verilmeye başlanmıştır. Bunun yanında büyükbaş hayvancılık destekleri olarak buzağı desteği, çiğ süt desteği, hastalıktan ari işletme desteği, anaç manda ve malak desteği, kırmızı et desteği, yem desteği, tazminatlı hayvan hastalıkları ve atık desteği gibi desteklemeler devam etmektedir. Arıcılıkta da yine arılı kovan desteği, organik arıcılık desteği ve damızlık ana arı ve damızlık arı desteklemelerimiz devam etmektedir. Bitkisel üretimde de ilimizde mazot ve gübre desteği, yem bitkisi desteği, katı organomineral gübre desteği, sertifikalı fidan ve tohum kullanım desteği, fark/prim desteği ve küçük işletme desteği gibi birçok destekleme kalemi ile çiftçimizin üretimine destek olmaya devam ediyoruz” dedi.

Daha önce Bingöl’de üretimi yapılmayan ipek böceği ve alabalık gibi ürünlerin üretiminin ilk kez gerçekleştirildiğini belirten Bahadır, şunları söyledi: “İlimizin yem bitkisi ekiliş oranını ciddi oranda artırdık. 2019 yılında toplamda ilimizde tarıma 41 Milyon 326 Bin 498 TL destekleme yapılmışken, 2021 yılının sadece ilk yarısında bu rakamın üzerine çıkılarak 51 milyon 42 bin 67 TL destekleme verilmiştir. İnşallah 2021 yılsonunda verilen toplam destek miktarı 100 Milyon TL’nin üzerine çıkacaktır.”

Bahadır, bu destekte emeği bulunanlara teşekkür etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 6, AYDA, 51, MİLYON, LİRALIK, DESTEK, VERİLDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı