65 YAŞ ÜSTÜ 10 KİŞİDEN BİRİNDE GÖRÜLÜYOR
Haber
09 Eylül 2021 - Perşembe 08:25 Bu haber 1241 kez okundu
 
65 YAŞ ÜSTÜ 10 KİŞİDEN BİRİNDE GÖRÜLÜYOR
Alzheimer hastalığının 65 yaşın üzerindeki 10 kişiden birinde, 85 yaşın üzerindeki iki kişiden birinde görüldüğü belirtildi.
GÜNDEM Haberi
65 YAŞ ÜSTÜ 10 KİŞİDEN BİRİNDE GÖRÜLÜYOR

Bingöl Sağlık Müdürlüğü ‘1-30 Eylül Dünya Alzheimer Ayı’ dolayısıyla açıklama yaptı.

Alzheimer’ın; yaşlılıkla beraber ortaya çıkan ve başta unutkanlık olmak üzere; çeşitli zihinsel ve davranışsal bozukluklara yol açan, günlük yaşam aktivitelerini etkileyen ilerleyici bir beyin hastalığı olduğu ifade edilen açıklamada, ileri yaş, ailede Alzheimer hastası olması, bazı yatkınlık genlerine sahip olma, düşük eğitim seviyesi, hipertansiyon, ciddi kafa travması geçirmiş olmanın Alzheimer’ın risk faktörleri arasında yer aldığı ifade edildi.

65 YAŞ ÜSTÜ 10 KİŞİDEN BİRİNDE GÖRÜLÜYOR

Alzheimer hastalığının genellikle yaşlılıkta ortaya çıkan ve 65 yaşın üzerindeki 10 kişiden birinde, 85 yaşın üzerindeki iki kişiden birinde görüldüğü belirtilen açıklamada, “Tüm dünyada 20 milyona yakın Alzheimer hastası bulunmaktadır. Kadınlarda ve erkeklerde hemen hemen aynı oranda görülür. Alzheimer hastalığı bulaşıcı ve kalıtsal bir hastalık değildir. Ancak düşük oranda ailesel bir yatkınlık olabileceği düşünülmektedir” denildi.

 ALZHEİMER HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Alzheimer’ın belirtileri şöyle sıralandı:

“Zihinsel bozukluklar, öğrenme güçlüğü, konuşma bozukluğu, yolunu kaybetme, kişileri tanıyamama, karar verme güçlüğü, davranışsal bozukluklar, huzursuzluk, ilgisizlik, saldırganlık, uyku bozukluğu, amaçsız dolaşma, hayaller görme, depresyon.”

ALZHEİMER TEDAVİSİ

Alzheimer hastalığını işaret eden belirtileri yaşayan kişilerin vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurması gerektiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Hekim tarafından yapılacak değerlendirmeler sonucunda Alzheimer teşhisi alan hastalarda tedavi süreci hastanın yaşı, hastalığın ilerlemişlik düzeyi ve eşlik eden diğer hastalıklar da göz önünde bulundurularak kişiye özgü olarak planlanır. Alzheimer hastalığının bilinen kesin bir tedavi yöntemi yoktur. Fakat bazı uygulamalar ile hastalığın hastada oluşturduğu semptomların azaltılması veya ortadan kaldırılması ve hastalığın ilerleyişinin yavaşlatılması mümkündür.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: 65, YAŞ, ÜSTÜ, 10, KİŞİDEN, BİRİNDE, GÖRÜLÜYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı