7.5 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM ÜRETEBİLİR
Haber
26 Kasım 2021 - Cuma 11:40 Bu haber 2172 kez okundu
 
7.5 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM ÜRETEBİLİR
Doğu Anadolu Fayı ve Kuzey Anadolu Fayının kesişim noktasında yer alan Bingöl için 7.5 büyüklüğünde deprem uyarısı yapıldı.
GÜNDEM Haberi
7.5 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM ÜRETEBİLİR

Birinci derecede deprem bölgesinde yer alan ve deprem konusunda en tehlikeli iller arasında yer alan Bingöl, sık sık depremlerle gündeme geliyor.

Yedisu İlçesinde dün öğle saatlerinde 2.0 büyüklüğünde deprem meydana gelirken, uzmanlar 7 üzerindeki deprem için sık sık uyarıyor. Deprem saat 12.48’de yerin 5 metre derinliğinde meydana geldi.

Prof. Dr. Naci Görür’ün sık sık uyardığı Yedisu için bir uyarı da TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Aysun Aykan’dan geldi.

Deprem açısından; Bingöl, Kocaeli, Bursa, Balıkesir, Bolu, Sakarya, Manisa, İzmir, Aydın, Muğla, Denizli, Burdur, Kütahya, Eskişehir, Konya, Aksaray, Tokat, Kayseri, Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş, Erzurum, Erzincan, Hakkari illerinin riskli iller olduğunu belirten Aykan, bölgenin risk durumuna dikkat çekti, Yedisu Fayı’nın 7.5 büyüklüğe kadar deprem üretme potansiyeline sahip olduğunu belirtti.

Aykan, Doğu Anadolu Fayının da, yakın zamanda deprem üretme olasılığının olduğunu kaydetti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 7.5, BÜYÜKLÜĞÜNDE, DEPREM, ÜRETEBİLİR,
Yorumlar
Haber Yazılımı