AYDEMİR, DEPREMDE YIKILAN KÖYLERİ ZİYARET ETTİ
Haber
16 Haziran 2021 - Çarşamba 10:25 Bu haber 1655 kez okundu
 
AYDEMİR, DEPREMDE YIKILAN KÖYLERİ ZİYARET ETTİ
HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, 2020 Karlıova depreminden etkilenen köyleri ziyaret etti
SİYASET Haberi
AYDEMİR, DEPREMDE YIKILAN KÖYLERİ ZİYARET ETTİ

14 Haziran 2020 tarihinde meydana gelen 5,7 büyüklüğündeki depremden etkilenen köyleri ziyaret eden HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, depremde yıkılan yapıların hala yapılmadığını söyledi.

Aydemir, “Yedisu-Karlıova'da gerçekleşen depremin yıldönümünde Kaynarpınar, Dinarbey ve Elmalı köylerimizi ziyaret ettik. Deprem sonrası yıkılan evleri, hayvan barınaklarının halen yapılmadığını gördük. Yeniden halkımıza geçmiş olsun diyor, sorunlarının takipçisi olacağımızı belirtiyoruz” dedi.

108 yerleşim yerinde 31 bin 487 vatandaşın etkilendiği depremde, Karlıova, Adaklı ve Yedisu ilçelerinde toplam 2271 yapı ağar hasar gördü.

Depremden sonra yürütülen hasar tespit çalışmalarında 1068 kişi konuttan, 632 kişi ahırdan, 2 kişi de işyerinden hak sahibi oldu.

3 ilçemizdeki 1068 konut hak sahibinden 917’unun konut yer seçim çalışmaları tamamlanırken, diğerleri için yer seçim çalışmalarının devam ettiği belirtildi. Ahırdan hak sahibi olan 632 kişiden 140’nın yer seçimi tamamlandı.

 

 

Yenibaşlar’ın yol sorununu meclise taşıdı

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Yenibaşlar Köyü’nün yol sorununu soru önergesi ile meclise taşıdı.

Ilıcalar Beldesi Yenibaşlar Köyü’nün içinden Bingöl-Erzurum karayolunun geçmesi nedeniyle köylüler, yolda tünel yapılmasını istiyor. Köylülerin tünel talebi olumsuz karşılanırken, geçtiğimiz günlerde yolun karşısına geçmeye çalışan bir kadına aracın çarpması sonucu kadın hayatını kaybetti. Köylüler yolu trafiğe kapatarak tünel taleplerinin yerine getirilmesini isterken, HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir de, konu ile ilgili meclise soru önergesi verdi.

Aydemir, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından cevaplandırılması istemiyle sunduğu önergede, “Bingöl-Erzurum karayolu üzerinde bulunan ve Yenibaşlar Köyünü ikiye ayıran yol, köy halkının çilesi haline gelmiş durumda. Ölümle sonuçlanan birçok trafik kazasının yaşandığı yolun, köyün girişinden başlayıp Ilıcalar YBO (Yatılı Bölge Okulu) sınırları sonuna kadar alt geçitle güvenli hale getirilmesi elzem bir hal almıştır. Genel olarak yük araçlarının geçiş noktası olan yolun öğrenciler tarafından da kullanılıyor olması ve güvenli yaya yolunun olmaması yurttaşlarımızın tedirginliklerini her geçen gün arttırmaktadır.

Söz konusu güzergahta hali hazırda yol genişletme çalışması yapılmakta fakat bunun bir çözüm olamayacağı alt geçit dışında tehlikenin devam edeceği bariz ortadadır. Ayrıca yol kenarlarına kalıp şeklinde döşenmiş betonlarda köyün fiziki yapısını ve görüntüsünü fazlasıyla bozmuştur” dedi.

Aydemir, Bakan Karaismailoğlu’na şu soruları yöneltti: “

-Yenibaşlar Köyünde sık sık yaşanan trafik kazalarına sebep olan yol ile ilgili bir alt geçit çalışmanız olacak mı?

-Özellikle okul yolu üzerinde olan ve can güvenliğini tehdit eden yolda, yayalar ve öğrenciler için güvenli yaya yolu yapılacak mı?

-Köyün yola açılan evlerinin önlerine örülen betonların kaldırılması için talimatınız olacak mı?

Kaynak: Editör:
Etiketler: AYDEMİR,, DEPREMDE, YIKILAN, KÖYLERİ, ZİYARET, ETTİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı