BİNGÖL BALI İÇİN TESCİL BAŞVURUSU
Haber
29 Aralık 2020 - Salı 11:41 Bu haber 2798 kez okundu
 
BİNGÖL BALI İÇİN TESCİL BAŞVURUSU
“Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Programı” kapsamında “Tarım ve Havza Bazlı Kalkınma” alanında “Arı ve arı ürünleri ile ekonomik değeri yüksek bitkilerin tespiti ve değerlendirilmesi” konularında 2016 yılında pilot üniversite seçilen Bingöl Üniversitesi, “Bingöl Balı’nın Coğrafi İşaret” alması için Türk Patent Kurumu’na başvuruda bulundu.
EĞİTİM Haberi
BİNGÖL BALI İÇİN TESCİL BAŞVURUSU

Bingöl Balı’nın coğrafi işaret alması için, Pilot Üniversite Koordinasyon Merkez Birimi (PİKOM) tarafından hazırlanan rapor 16 Aralık 2020 tarihinde Türk Patent Kurumu’na sunuldu. Raporda, Bingöl Balı’nın tanımı ve ayırt edici özellikleri, balın fizikokimyasal ve palinolojik özellikleri, üretim metodu, bal hasat zamanı, arıcılık yapılan alanların dağılışı, arının bakım ve beslenmesi, arıların kışlatılması, balın üretim aşamaları, balın denetlenmesi gibi konu başlıkları yer aldı.

Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, başvuru sonrası şu açıklamalarda bulundu:  “Bingöl Balı, geçmişten günümüze ve son olarak PİKOM kapsamında yürütülen projelerle hak ettiği değeri elde edebileceği sonuçlara ulaşmıştır. Bingöl, ülkemizdeki önemli arıcılık merkezlerinden biri konumundadır. Arıcılık yörede birçok insan için önemli bir gelir kaynağı durumundadır. Floradaki zenginlik, topografik yapı ve iklim Bingöl balının ün kazanmasındaki başlıca faktörlerdir. Bingöl ilinde, bir taraftan yıllık yağış miktarı Karadeniz illerine yaklaşan değerlerde iken, diğer taraftan temmuz ve ağustos ayları sıcaklık değerleri güney illerine benzemektedir. Hem yıllık yağış miktarı hem de güneşli geçen gün sayısının fazla olması yöre florasını zengin kılmaktadır. Ayrıca Evliya Çelebi, seyahatnamesinin otuzdan fazla yerinde Bingöl yaylalarının güzelliğine vurgu yapıyor ve Bingöl yaylalarından “yaylalar güzidesi” olarak bahsediyor.”  

“BİNGÖL BALI, 1550 TARİHLİ ‘TAHRİR DEFTERİ’NDE GEÇİYOR”

Prof. Dr. Çapak, Bingöl Balı’nın tarihi kaynaklarda yer aldığına dikkat çekerek, “Bingöl balıyla ilgili dikkat çeken bir başka önemli kaynak; Osmanlı döneminde hazırlanan 1550 tarihli Tahrir Defteri’dir. Bu kaynakta, yörede arıcılık önemli bir faaliyet olarak görülmekte ve kovan (kevare) başına iki akçe iki öşür vergisi alındığı görülmektedir. Çapakçur (Bingöl’ün eski adı) Liva Kanunnamesine göre, yörede bulunan kovanlardan toplam 1305 akçe öşür vergisi alındığı ve bu meblağın 653 adet kovana tekabül ettiği görülmektedir. O dönemde baldan alınan vergi, Çapakçur’da toplam vergi içerisinde önemli bir orana tekabül etmekte ve arıcılık faaliyetlerinin Bingöl’de ne kadar köklü bir geçmişe sahip olduğunu göstermektedir” şeklinde konuştu.

Çapak, şunları söyledi: “Bingöl Üniversitesi Pilot Üniversite Koordinasyon Merkez Birimi’nce (PİKOM) çıkılan çağrılarda kabul edilen projelerde, Bingöl ilinin farklı bölgelerine ait bal numuneleri analiz edilmiş ve analiz sonuçlarına göre Bingöl Balı’nın fizikokimyasal ve palinolojik özellikleri coğrafi işaret almak için gerekli şartları fazlasıyla taşımaktadır. Coğrafi işaret alan balların denetlenmesi ve değerlendirilmesi üniversitemiz koordinatörlüğünde ilgili kurumlarca yürütülecektir.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: BİNGÖL, BALI, İÇİN, TESCİL, BAŞVURUSU,
Yorumlar
Haber Yazılımı