BİNGÖL’DE İLK KEZ ASPİR EKİMİ YAPILDI
Haber
22 Ağustos 2021 - Pazar 15:07 Bu haber 4339 kez okundu
 
BİNGÖL’DE İLK KEZ ASPİR EKİMİ YAPILDI
Merkeze bağlı Gümüşlü Köyünde 100 dekar alanda ekilen İspir bitkisinde, dekar başına 150 kilogram verim elde edilmesi bekleniyor.
EKONOMİ Haberi
BİNGÖL’DE İLK KEZ ASPİR EKİMİ YAPILDI

İl Tarım ve Orman Müdürü Burhan Bahadır, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Veysel Kıtay ve Tarım Kredi Kooperatifi Bingöl Müdürü Suphi Çetkin, demonstrasyon çalışması yapılan aspir tarlalarında incelemede bulundu.

Bingöl’ün tarımsal üretiminin çeşitlendirilmesi, çiftçinin gelir seviyesinin yükseltilmesinin öncelikli hedefleri olduğunu belirten İl Tarım ve Orman Müdürü Burhan Bahadır, bitkisel üretimde her geçen gün yeni bitkilerin deneme çalışmalarını yürüttüklerini söyledi.

Bahadır, şunları söyledi: “Bu yıl ilk defa ilimiz merkeze bağlı Gümüşlü Köyünde 100 dekar alanda demonstrasyon çalışmasını gerçekleştirdiğimiz aspir bitkisinden dekara 150 kg verim beklemekteyiz.  Aspir bitkisi yazlık karakterde ve ortalama 110-140 gün arasında yetişen,  genellikle 80-100 cm arasında boylanabilen ve kuraklığa dayanıklı, tek yıllık bir uzun gün yağ bitkisidir. En önemli avantajlarından bir diğeri ise buğday-arpa tarımında, toprak hazırlığından ürünün depoya alınmasına kadar geçen sürede kullanılan bütün alet-ekipmanların bu bitkinin tarımında da kullanılabilmesidir. Bu da çiftçilerimize ekstre bir maliyet oluşturmamaktadır. Ayrıca aspir bitkisi ilimizde ‘Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli Kapsamında Desteklenen Ürünler’ arasında olup, dekar alanda 25 TL mazot gübre desteği, 5 TL sertifikalı tohum desteği ve kilogram başına 55 krş. pirim fark ödemesi desteği verilmektedir.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: BİNGÖL’DE, İLK, KEZ, ASPİR, EKİMİ, YAPILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı