BİNGÖL'DEN SİLAJLIK YEM SATIŞI
Haber
09 Ekim 2020 - Cuma 11:01 Bu haber 5570 kez okundu
 
BİNGÖL'DEN SİLAJLIK YEM SATIŞI
Bingöl’den çevre illere silajlık yem satışı başladı
EKONOMİ Haberi
BİNGÖL'DEN SİLAJLIK YEM SATIŞI

İl Tarım ve Orman Müdürü Burhan Bahadır, Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Suphi ÇETKİN, Ziraat Odası Başkanı Mustafa Karaslan, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Doğan Koç ve beraberindeki teknik ekip, ilimiz merkeze bağlı Garip Köyü Rebet Bölgesindeki silajlık mısır üretim sahasını ziyaret ederek silajlık mısır hasadını yerinde inceledi. Çiftçilerle görüşme yaparak açıklamalarda bulunan İl Müdürü BAHADIR;
“İlimizde SÜTAŞ Entegre Tesisleri gibi son yılların devlet destekli en büyük özel sektör yatırımının faaliyete geçecek olmasıyla birlikte Bingöl olarak bizimde bu yatırım öncesinde gerekli altyapıyı hazırlamamız gerekiyordu. Bu doğrultuda 2018-2019 yıllarında çiftçi eğitimlerine büyük önem vererek, hayvan besleme, yem bitkisi üretimi, süt hijyeni gibi konularda İlimiz Merkez başta olmak üzere tüm ilçelerimizde yoğun bir eğitim seferberliği başlattık. Bunun sonucunda 2 yılda silajlık mısır üretimimiz 16.313 tondan 56.593 tona çıkarak 246 artış göstermiştir.
 Bunun yanında 2018 -2019 yıllarında Bingöl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığına sunduğumuz projelerin kabulü ile başlayan süreçte silajlık yem bitkisi ekim makineleri, silaj biçme makineleri, traktör, römork, hayvan gübresi dağıtım makinası, taş toplama makinası, silaj paketleme ve balyalama makineleri gibi makinelerin alımını yapılarak Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği bünyesinde silaj üretim ve paketleme tesisi kurduk.  Tesis kısa sürede İlimiz çiftçileri tarafından büyük ilgi gördü. İhtiyaçlara yetişmekte zorlandığımız tesisimizde üretilen silajlara sadece ilimiz çiftçileri tarafından değil çevre illerdeki çiftçiler tarafından da yoğun ilgi gösteriliyor.
Bu çalışmalarımızla Bingöl’de bir ilki gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz Bingöl’ümüz yakın bir zaman kadar çevre illerden yem tedariki yaparken ilk kez 2020 yılında Elazığ, Artvin ve Diyarbakır illerine silaj satışı gerçekleştirerek tarımsal üretime katkı sunmaya devam ediyoruz. Bunun yanında süt sığırı işletmelerimize süt sağım makineleri dağıtımı gerçekleştirdik. Yine son iki yıldır ilimiz çiftçisinin yem bitkisi tohumu ihtiyacının büyük bir kısmını İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak bizler karşılıyoruz. Tabi bu bizim için yeterli bir seviye değil. İlimizde gelişmekte olan hayvancılık ekseninde yem bitkisi üretimini, ikinci ürün silajlık yem bitkisi yetiştiriciliğini yaygınlaştırarak ilimizde yetiştirilen hayvanların yem ihtiyacının karşılanabilmesi için çalışmalarımız hız kesmeden devam edecek. İlimiz süt sığırı işletmelerinin modernizasyonu ve ekonomik yeterlilik seviyesine ulaşmaları, sürdürülebilirliklerinin sağlanması için de durmadan çalışmaya devam ediyoruz. Çiftçilerimize 2020-2021 üretim sezonunun bereketli, bol kazançlı geçmesini diliyorum. Bu vesile ile tüm yatırımlarda desteklerini esirgemeyen Sayın Valimiz Kadir EKİNCİ’ye ve Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir PAKDEMİRLİ’ye Bingöl adına, Bingöllü çiftçilerimiz adına, kurumuz adına teşekkür ediyorum.” Dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: BİNGÖL'DEN, SİLAJLIK, YEM, SATIŞI,
Yorumlar
Haber Yazılımı