BİNGÖL ÜNİVERSİTESİ SENATOSUNA TANITILDI
Haber
18 Şubat 2021 - Perşembe 11:10 Bu haber 2079 kez okundu
 
BİNGÖL ÜNİVERSİTESİ SENATOSUNA TANITILDI
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi tarafından geliştirilen Ahi Yeterliğe Dayalı Eğitim Yönetim Sistemi (AYDEP), Bingöl Üniversitesi Senatosuna tanıtıldı.
EĞİTİM Haberi
BİNGÖL ÜNİVERSİTESİ SENATOSUNA TANITILDI

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi tarafından geliştirilen “Ahi Yeterliliğe Dayalı Eğitim Projesi (AYDEP)” bilgilendirme toplantısı 16 Şubat 2021 tarihinde online olarak gerçekleştirildi.

Toplantıya Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya ve Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektör Danışmanı Prof. Dr. Hüseyin Şimşek ve Bingöl Üniversitesi senato üyeleri katıldı.

“MÜKEMMELİ YAKALAMAK HER ZAMAN HEDEFİMİZDİR”

Projenin tanıtım konuşmasını yapan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, AYDEP’in yükseköğretim sistemine kalite getirmek için ortaya çıkan bir yazılım oluğunu kaydetti. Uzaktan eğitimde hedeflerle ölçmelerin birbirini teyit etmesinin zor olduğunu belirten Karakaya, doğru müfredat, doğru kazanım ve doğru ölçme yapıldığında sistemin doğru işlediğini vurguladı. Tüm bunların bir araya gelmesiyle de doğru yeterliliğin kazanıldığının altını çizen Karakaya,  AYDEP’in standartlara ve düzeye göre soru sorulabildiğine ve aynı düzeyde ölçme yapılabildiğine dikkat çekti ve mükemmeli yakalamak her zaman hedefleri olduğunu belirtti.

AYDEP’in akreditasyon için öngörülen tüm standartları karşılayan bir altyapıya sahip olduğunu ifade eden Rektör Karakaya sözlerine şu şekilde devam etti: “Bu proje bizler için çok önemliydi ve bugün bu projenin hayata geçmiş olması bizleri çok mutlu ediyor. Çözüm odaklı ve işlevsel bir yapıda, düzenli ve sağlıklı işleyen bir sistemle öğrencilerimizin emeklerini koruyoruz. Onların tüm bilgilerini ve emeklerini güvenle saklayan bu sistemle öğrencilerimizin uzaktan eğitimde yeterliğini ölçebiliyoruz.”

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektör Danışmanı Prof. Dr. Hüseyin Şimşek de, “AYDEP ve Eğitimde Kalite Güvence Sistemi” başlıklı sunumu gerçekleştirdi. Eğitimde Kalite Güvence Sisteminin üç sacayağı olduğunu belirten Şimşek, bunların ‘Tasarım Kalitesi’ (program, insan kaynağı, fiziksel ortamlar), ‘Uygulama Kalitesi’ (amaçlara uygun etkinlikler, standartlara uygun süreçler), ‘Kullanım Kalitesi’ (mezunların sektördeki karşılığı, istihdam kurumlarından alınan geri dönütler) olduğunu söyledi. Prof. Dr. Şimşek, program sonunda Bingöl Üniversitesi senato üyelerinin AYDEP Öğrenim Sistemi ile ilgili sorularını cevapladı.

Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak ise; “Ahi Yeterliliğe Dayalı Eğitim Projesi (AYDEP) sistemini gerçekleştirdiklerinden dolayı başta Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya olmak üzere projede emeği geçen herkesi tebrik ederim. Verilen bilgilerden dolayı teşekkür ederim” dedi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: BİNGÖL, ÜNİVERSİTESİ, SENATOSUNA, TANITILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı