ÇAKAR’DAN BORÇ YAPILANDIRMA UYARISI
Haber
08 Temmuz 2021 - Perşembe 11:03 Bu haber 9260 kez okundu
 
ÇAKAR’DAN BORÇ YAPILANDIRMA UYARISI
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Muzaffer Çakar, borç yapılandırmalarıyla ilgili açıklama yaptı.
EKONOMİ Haberi
ÇAKAR’DAN BORÇ YAPILANDIRMA UYARISI

7326 Sayılı “Bazı Alacakların Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun” 09/06/2021 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlatan Çakar, “Bu kanun uyarınca 30 Nisan ve öncesi kamuya olan borçlarla birlikte Sosyal Güvenlik Kurumuna olan borçların da yapılandırılması imkânı sağlanmıştır” dedi. Yapılandırmadan yararlanmak isteyenlerin 31 Ağustos 2021 tarihi bitimine kadar kuruma başvuruda bulunmaları gerektiğini belirten Çakar, ilk taksit ödemelerinin 1 Kasım 2021 tarihi bitimine kadar yapılacağını ifade etti.

Çakar, “2020 Nisan ayı ve öncesi dönemlere ait olan; sigorta primleri, genel sağlık sigortası primleri, işsizlik sigortası primleri, idari para cezaları, iş kazası veya meslek hastalığı sonucunda doğan rücu alacakları, yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacaklar, 4/b (Bağ-Kur) sigortalılarının daha önce durdurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğacak alacaklar yeniden yapılandırma kapsamındadır.

-Yapılandırma kapsamında; anapara borçları için gecikme cezası ve gecikme zammı ile faiz uygulanmayacak, bunların yerine borç tutarları Yİ-ÜFE (yurt içi üretici fiyatları endeksi) ile güncellenecektir.

-Güncellenmiş borçları, ilk taksit ödeme süresi sonu olan 01.11.2021 tarihine kadar peşin ödenmesi halinde Yİ-ÜFE tutarının 90’ı, iki taksitle 31.12.2021 tarihine kadar ödenmesi halinde ise Yİ-ÜFE tutarının 50’si silinecektir.

-İdari para cezalarında ise; anapara borcunun 50’si silinecek, kalanı Yİ-ÜFE ile güncellenecektir.

-5510/60-g kapsamında genel sağlık sigortalısı olanlardan daha önce hiç gelir testi yaptırmamış olanların 30.11.2021’e kadar gelir testine başvurması halinde, GSS prim borcu, gelir testi sonucuna göre ilk tescil başlangıç tarihine göre güncellenecektir.

-Gelir testi sonucunda hane içindeki geliri asgari ücretin 1/3’den az olduğu tespit edilenlerin borçları silinecek ve primleri devlet tarafından ödenecektir.

-60-g sigortalılarının 30.04.2021 ve öncesine ait GSS prim borçlarının anaparasını 31.12.2021 tarihine kadar ödemesi halinde, gecikme cezası ve gecikme zammı silinecektir.

-Yapılandırılan borçlar, ikişer aylık dönemlerde 6, 9, 12 veya 18 taksit ile ödenebilmektedir.

-Belediyeler ve bunlara bağlı müstakil bütçeli ve kamu tüzel kişiliğini haiz kuruluşlarca yapılandırılan borçlar aylık dönemler halinde azami 120 eşit taksitte ödenebilecektir.

-İl özel idareleri ve spor kulüplerince yapılandırılan borçlar ikişer aylık dönemler halinde azami 36 eşit taksitte ödenebilecektir.

Yapılandırma başvuruları, Kanunun yayımı tarihi olan 09.06.2021 tarihinden itibaren 31.08.2021 (dahil) tarihine kadar yapılabilecektir.

Başvurularınızı e-Sigorta / e-devlet kanalıyla, şahsen veya posta yoluyla ilgili Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne veya Sosyal Güvenlik Merkezine yapabilecek, yapılandırmaya başvurulmaması halinde yasal takip süreci başlatılacaktır.”

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÇAKAR’DAN, BORÇ, YAPILANDIRMA, UYARISI,
Yorumlar
Haber Yazılımı