Cumhuriyet’in kuruluşu kutlanıyor
Haber
28 Ekim 2020 - Çarşamba 18:08 Bu haber 2973 kez okundu
 
Cumhuriyet’in kuruluşu kutlanıyor
Cumhuriyet’in kuruluşu kutlanıyor
GÜNDEM Haberi
Cumhuriyet’in kuruluşu kutlanıyor

‘Cumhurİyet’in Kuruluşunun 97. Yıldönümü Kutlama Programı’ çerçevesinde Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıta çelenk sunma töreni düzenlendi. Çelenk sunma törenine Vali, Belediye Başkanı, Garnizon Komutanı, Rektör ve siyasi parti il başkanları ile sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı.

Vali Ekinci'den kutlama mesajı

 Vali Kadir Ekinci 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda, "Kıymetli Bingöllü Hemşehrilerim

Milletçe bir ‘29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’ daha idrak etmenin sevinç ve coşkusunu yaşıyoruz. Sizleri bu duygu yoğunluğu içinde, Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 97. yıldönümünde en içten, en samimi duygularla selamlıyorum.

Bayram sevincimize ve heyecanımıza ortak olan tüm hemşehrilerimin, Türkiye’nin dört bir yanındaki ve yurt dışındaki tüm vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramını tebrik ediyorum.

Cumhuriyet’imizin ilanının 97. Yıldönümünde Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, İstiklâl mücadelemizin zafere ulaşmasında ve devletlerimizin kuruluşunda vazife üstlenen kahramanlarımızı, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi saygıyla, rahmetle yâd ediyorum.

Hamdolsun dün olduğu gibi bugün de ülkemizin bölünmez bütünlüğü, milletimizin istiklal ve istikbali, din, ezan, bayrak gibi kutsallarımız için gözünü kırpmadan şehadete yürümeye hazır 83 milyon gönüllü vatandaşımız var.

Milletimizin bu konudaki hassasiyeti ve tavizsiz duruşu, yakın geçmişte yaşadığımız 15 Temmuz darbe girişiminde kendisini en asil ve en kararlı şekilde göstermiştir. İçeride ve dışarıda devam eden fitne ve kaos planlarına rağmen bu ülkede milletin iradesi hala kayıtsız şartsız egemen ise bu, sarsılmaz inançlarımıza ve medeniyet bilincimize dayanan dirayetli duruşumuz sayesindedir.

Milli güvenliğimiz ve tarihi sorumluluklarımız söz konusu olduğunda kimin ne düşüneceğine ve ne diyeceğine bakmadan ve hiç kimseden icazet almadan sadece kendi kararı ve imkânlarıyla istediğini yapabilen aziz milletimiz bu kararlılığını ilelebet sürdürecek, mazlum milletlere de har daim ilham kaynağı olmaya devam edecektir inşallah.

Kıymetli Hemşehrilerim

29 Ekim, aziz milletimizin kendi kaderini yine kendi iradesi ile belirlemek için giriştiği istiklal mücadelesinin hakimiyet-i millet ile taçlandığı müstesna bir gündür.

Milletimizin birliğini, özgüvenini ve güçlü yarınlar kurma iradesini yansıtan Cumhuriyet, hem kadim tarihimiz ile irtibatımızı devam ettiren güçlü bir teminat hem de çağın ruhunu yakalama ve muasır medeniyetler seviyesine ulaşma konusunda önemli bir kazanımdır.

İnşallah bizler de, yeniden dirilişin ve tarihte özne olmanın simgesi olarak Cumhuriyeti, şanlı tarihimizden ve her biri göğümüzün yıldızı olan ecdadımızdan aldığımız güçle, sorumluluk bilinci, haklı övünç ve kesintisiz bir çaba ve gayret ile yarınlara taşıyacağız.

Kıymetli hemşehrilerim

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından tehdit oluşturan Koronavirüs salgını ile mücadelenin önemli bir gündem olduğu günler yaşıyoruz.

Tüm Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de bu konuda tedbirler almaya ve Kovid-19 ile mücadeleye kesintisiz devam ediyoruz. Bu konuda önemli mesafeler aldık. Her geçen gün kontrol imkanlarımız daha da artıyor. Virüsle mücadele sürecinde hemşehrilerimiz üst düzeyde hassasiyet gösteriyor. Bundan dolayı tüm hemşehrilerime teşekkür ediyorum.

Okulların kademeli olarak da olsa açıldığı, eğitim ve öğretimde yeni bir dönem yaşadığımız kontrollü sosyal hayat döneminde tüm velilerimizden ve öğrencilerimizden maske, mesafe ve temizlik konusunda hassasiyetlerini devam ettirmelerini rica ediyorum.

İlk günden itibaren söylediğimiz gibi, ‘virüs alacağımız tedbirlerden daha güçlü değildir’. İnşallah el birliği ile bu olağanüstü dönemi en az hasarla atlatacağız.

Kıymetli hemşehrilerim

Bizler, gücünü insani ve ahlaki değerlerden alan bir milletiz. Birlik ve beraberliğimiz, dostluk ve kardeşliğimiz, yardımlaşma ve dayanışma örnekliklerimiz bize kimlik kazandıran değerlerimizdir.

İnşallah insan olmanın gereklerini daima üstün değerler olarak sürdürecek ve yaşatacağız. Ecdadımızdan devraldığımız hakikat, adalet, vicdan, merhamet gibi değerleri daima toplum ve devlet hayatının merkezine yerleştirerek kutlu yürüyüşe devam edeceğiz.

Bizler kadim kültürümüz ve engin irfanımız ile hürriyetimize ve geleceğimize yönelik her türlü tehdit karşısında tek yürek, tek yumruk olmasını bilen bir milletiz. Malazgirt’te, Kut’ul Amare’de, Dumlupınar’da, Çanakkale’de, 15 Temmuz’da ortaya koyduğumuz mücadele bilinci ve azmi artık bizim karakterimizdir.

Cumhuriyet’imizin 100. Yıldönümüne güçlü ve kararlı adımlarla yürüyoruz. İnşallah idrak edeceğimiz her bayram, yüce milletimizin bağımsızlık bilincine, milli birlik ve beraberliğimizin ve milli dayanışmamızın güçlenmesine vesile olacaktır.

Bu duygularla; Hep birlikte nice ‘Cumhuriyet Bayram’larında buluşmak üzere siz değerli Bingöllü hemşehrilerimi bir kez daha sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Cumhuriyet’in, kuruluşu, kutlanıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı