‘DARBELER VE 15 TEMMUZ DARBESİ’ PANELİ
Haber
16 Temmuz 2021 - Cuma 11:30 Bu haber 3542 kez okundu
 
‘DARBELER VE 15 TEMMUZ DARBESİ’ PANELİ
‘15 Temmuz Milli Birlik ve Beraberlik Günü’ yıl dönümü nedeniyle Bingöl Üniversitesi tarafından ‘Darbeler ve 15 Temmuz Darbesi’ paneli gerçekleştirildi.
GÜNDEM Haberi
‘DARBELER VE 15 TEMMUZ DARBESİ’ PANELİ

Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sıtkı Uluerler’in moderatörlüğünde yapılan program çevrimiçi olarak gerçekleştirildi.  Programa konuşmacı olarak Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Göktaş ve Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Behçet Kaldık katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Doç. Dr. Uluerler, “15 Temmuz darbe girişiminde milletimizin demokrasi mücadelesini bir kez daha saygı ve gururla hatırlamak yerinde olacaktır. Ülkemize, milletimize, birliğimize, bütünlüğümüze ve demokrasimize karşı yapılmış bu darbe girişiminin karşısında, vatanımıza ve bayrağımıza canı pahasına sahip çıkan vatandaşlarımıza saygıyla anıyoruz” dedi.

“BU MİLLET ÖLMEYİ EN İYİ ŞEKİLDE YAPAN BİR MİLLETTİR”

Konuşmacılardan Doç. Dr. Mehmet Göktaş ‘Çanakkale’den 15 Temmuz’a’ başlıklı konuşmasında; “Bu ihanet kalkışması bir takım refleksleri ortaya çıkardı. Böyle bir ihanetin meydana gelmesi milletimize bir güç verdi. Gördük ki bir ihanet kalkışması olduğunda milletçe nasıl bir tavır koyacağımız ortaya çıkmıştır.  Kurtuluş Savaşında Nene Hatunlar’ı nasıl meydanda gördüysek, 15 Temmuz’da da Nene Hatunlar’ın izdüşümü olan annelerimizi, bacılarımızı meydanda gördük. Bu millet ölmeyi en iyi şekilde yapan bir millettir. Yani yeri geldiği zaman sevdiklerimiz uğruna can vermeyi, cana minnet sayan bir milletin evladı olmak ta bir bahtiyarlıktır” dedi.

“DEMOKRASİNİN OLDUĞU YERDE DARBE OLMAZ”

Demokrasi olgusu ile darbe olgusu arasında bir tezatlığın olduğuna dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Behçet Kaldık, ‘15 Temmuz Darbesi ve Toplumsal Karşı Duruş’ başlıklı konuşmasında şu açıklamalarda bulundu: “Demokrasinin olduğu yerde darbe olmaz. Demokrasilerde egemenlik halka aittir. Oysaki askeri darbelerde, sadece sivil iktidarın devrilmesi hedeflenmiyor. Aynı zamanda halk iradesinin ve demokrasinin sekteye uğraması, sivil toplumun bireysel özgürlüklerinin de rafa kaldırılması hedefleniyor. Darbeler, ülkelere ciddi derecede ekonomik, siyasal ve sosyal zararlar veriyor.  Darbeler,  demokrasiyi, anayasayı ve insan haklarını askıya alıyor.” (HABER MERKEZİ)

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘DARBELER, VE, 15, TEMMUZ, DARBESİ’, PANELİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı