Depremzedeler ilgi bekliyor
Haber
09 Kasım 2020 - Pazartesi 08:34 Bu haber 2809 kez okundu
 
Depremzedeler ilgi bekliyor
Karlıova depreminde mağdur olanlar hayvanlarına barınak istiyor
- Haberi
Depremzedeler ilgi bekliyor

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir Karlıova’da meydana gelen depremde mağdur olan vatandaşların sıkıntılarını gündeme getirdi: Zorlu kış koşulları geldi, kar yağacak, hayvanların tümünün telef olması söz konusu.
HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir Karlıova’da meydana gelen depremde mağdur olan vatandaşların sıkıntılarını gündeme getirdi: Zorlu kış koşulları geldi, kar yağacak, hayvanların tümünün telef olması söz konusu. Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda konuşan HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, 24 Haziran’da Karlıova’da meydana gelen depremde mağdur olan vatandaşların sıkıntılarını gündeme getirdi. İzmir’de meydana gelen depremde hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet dileyerek konuşmasına başlayan Aydemir, Karlıova depremi sonrasında yaşanan mağduriyetleri dile getirdi. Karlıova depreminde en fazla hasarın Karlıova’nın Kaynarpınar ve Yedisu’nun Dinarbey ve Elmalı köylerinde meydana geldiğini belirten Aydemir, “Bu köyler depremde ciddi hasar gördü, evler yıkıldı, hayvan barınakları yerle bir oldu. 10 gün önce ben bu köyleri yine ziyaret ettim. Kaynarpınar, Dinarbey ve Elmalı köylerinde yaşayan depremzedelerin şöyle bir talebi var: ahır yapımı. Özellikle kendileriyle ilgili barınma sorunlarını kendi imkânlarıyla çözmüş durumdalar.  Ancak bu bölgede yaşayan insanlarımızın geçimi hayvancılık üzerine olduğu için de hayvan barınaklarına acil, öncelikli ve ivedi bir şekilde ihtiyaçları söz konusu. Bunu hem bize hem de AKP milletvekillerine defaten ilettiler ve ben bir hafta önce oradayken bunu mutlak suretle mecliste gündeme getireceğimi kendilerine ifade ettim. Karlıova-Yedisu depremi olduğu zaman başta Fuat Oktay olmak üzere özel bir uçakla, farklı; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu farklı özel bir uçakla ve Murat Kurum, Çevre Bakanı olmak sıfatıyla farklı bir şekilde deprem mahallini ziyaretlerde bulundular. Keşke bulunmasalardı. Niye? Sorunun cevabı şu: Bu uçaklara harcadıkları para her uçak başına Ankara’dan Bingöl’e kalkıp inmesi ortalama 100 bin liraya mal oldu. Toplamda 3 bakan ziyaret etti ve bunların toplamı 300 bin liraydı. Bu 300 bin lirayı o köyleri ziyaret edene kadar o köylerin ihtiyacının bulunduğu hayvan barınaklarına ayırmış olsalardı. Şu anda çok zorlu kış koşulları geldi, kar yağacak, hayvanların tümünün telef olması söz konusu” diye konuştu.
“ÜLKE EKONOMİK KRİZ İÇERİSİNDE”
Elinde Anayasa kitapçığı ve poşetle kürsüye çıkan Aydemir, ülkenin muazzam bir ekonomik kriz içerisinde olduğunu belirterek, “AKP hükûmeti on sekiz yıldan beridir bu ülkeyi yönetiyor. Sayın AKP Grubu, Sayın AKP Grup Başkan Vekilleri; bakın, bu, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası. Siz ne yaptınız? Bu Anayasa’yı bu poşete koydunuz, ne yaptınız? Dediniz ki “Biz bu Anayasa’yı askıya aldık.” Astınız değil mi? Bakın, bu Anayasa’yı askıya almakla şunu da yaptınız: Ne yaptınız, Anayasa Mahkemesini, en yüksek mahkemeyi askıya aldınız. Nasıl bir askıydı bu? Anayasa Mahkemesinin verdiği kararlara yerel mahkemeler uymayarak… Dolayısıyla yerel mahkemeleri, yargıyı askıya aldınız. Yargıyı askıya alınca ne oldu, adalet askıya alındı. Adalet askıya alınınca o ülkede ekonomi düzelebilir mi arkadaşlar? Soruyorum sizlere, hepinize. Ekonomi düzelemez, mümkün değil. Hükûmetin başı, yürütmenin başı Recep Tayyip Erdoğan her konuşmasında şunu derdi: “Bizden önceki hükûmetler bu ülkeyi, bu halkı, bu milleti 70 sente muhtaç ettiler.” Öyle mi, öyle! On sekiz yıl sonunda siz bu ülke halkını, bu ülke halklarını, bu ülke milletini 17 sente muhtaç ettiniz, 17 sent.
Bu kadın ne arıyor çöpte? Grup Başkan Vekilleri lütfen bakın, ekmek arıyor, ekmek, ekmek arıyor. Bir ekmek 1,5 TL, bir ekmek 1,5 TL. Bir ekmeğin dolar karşılığı 17 sent, 17 sent. AKP-MHP iktidarı, Tayyip Erdoğan-Bahçeli ittifakı, siz, ülkeyi 17 sente muhtaç ettiniz. Buyurun belgeleri, bu kadınlar çöpte ekmek arıyor. Çocuğuna, çocuklarına, evine ekmek götürüyor arkadaşlar. Bundan ötesi var mı? Bundan ötesi var mı, varsa söyleyin. Bakın, ekonomiyi bu duruma getirdiniz on sekiz yılın sonunda.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Depremzedeler, ilgi, bekliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı