‘Ermenistan Savaş Suçu İşlemeye Devam Ediyor’
Haber
13 Ekim 2020 - Salı 09:50 Bu haber 4886 kez okundu
 
‘Ermenistan Savaş Suçu İşlemeye Devam Ediyor’
AK Partİ Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, ateşkes sürecinde Ermenistan’ın savaş suçu ve insanlık suçu işlemeye devam ettiğini söyledi.
GÜNDEM Haberi
‘Ermenistan Savaş Suçu İşlemeye Devam Ediyor’

AK Partİ Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, ateşkes sürecinde Ermenistan’ın savaş suçu ve insanlık suçu işlemeye devam ettiğini söyledi.
27 Eylül’de sabaha karşı Azerbaycan ve Ermenistan başlayan gerilim dinmek bilmiyor… Haftalardır devam eden çatışmalarda yüzlerce insan yaşamını kaybederken, hafta sonu Rusya’nın arabuluculuğunda varılan ateşkes anlaşması da bozuldu. Ermenistan ordusu dün 330 binden fazla nüfusa sahip olan en büyük ikinci kenti Gence’de sivilleri hedef aldıktan sonra bugün Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan bir açıklama geldi.
Ateşkesin üzerinden 24 saat geçmeden Ermenistan ordusu Gence’de sivilleri hedef aldı. 9 insanın yaşamını yitirdiği ve 34 insanın da yaralandığı saldırı sonrasında bugün Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan bugün bir açıklama geldi. Azerbaycan Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, “11-12 Ekim gecesi, tüm cephe boyu durum gergin kaldı. İnsani ateşkese uymayan Ermenistan ordusu, kaybettikleri mevzileri geri almak için Ağdere-Ağdam ve Füzuli-Cebrayıl yönünde küçük gruplar halinde defalarca Azerbaycan birliklerine saldırı girişiminde bulundu” ifadelerine yer verdi.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, ateşkes sürecinde Ermenistan’ın savaş suçu ve insanlık suçu işlemeye devam ettiğini söyledi. Hafta sonunda yaşanan gerginliği değerlendiren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, twitter hesabı üzerinden yaptığı değerlendirmede şu ifadelere yer verdi:
“Ermenistan sivil halkı hedef alarak ateşkesi bozduğu gibi, savaş suçu ve insanlık suçu işlemeye devam ediyor. Azerbaycan’a sürekli telkinde bulunan ülkeler biraz da bu tabloyu görseler keşke. Adaletin olmadığı yerde kalıcı barış olmaz.”
“Kardeş Azerbaycan’a sürekli sabır telkin eden bazı liderler kendi toprakları otuz yıl işgal altında olsa ne yaparlardı acaba?! Yaşananlar, kırılgan statükonun sürdürülemez olduğunu gösterdi. İşgalin bitmesi ve herkesin yararına olan kalıcı barışın gelmesi dileğiyle.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘Ermenistan, Savaş, Suçu, İşlemeye, Devam, Ediyor’,
Yorumlar
Haber Yazılımı