EVİNİZİN SAĞLAMLIĞINDAN EMİN OLUN!
Haber
04 Mart 2021 - Perşembe 08:57 Bu haber 1614 kez okundu
 
EVİNİZİN SAĞLAMLIĞINDAN EMİN OLUN!
AFAD: Vatandaşlar, oturdukları evlerin sağlamlığından emin olmalı. Binanın taşıyıcı kolon ve duvarlarına etki edebilecek bir değişiklik yapılıp yapılmadığını soruşturmalı.
GÜNDEM Haberi
EVİNİZİN SAĞLAMLIĞINDAN EMİN OLUN!

Birinci derecede deprem bölgesinde yer alan Bingöl, Doğu Anadolu Fayı ve Kuzey Anadolu Fayı’nın kesişim noktasında yer alıyor.

1971 ve 2003 yıllarında büyük depremler yaşayan Bingöl, 2005, 2015 ve 2020 yıllarında da yıkıcı depremlere maruz kaldı. Uzmanların özellikle Yedisu Fayı’na dikkat çektiği son dönemlerde, bu fayın 7’in üzerinde deprem oluşturabileceği sık sık dile getiriliyor.

Geçtiğimiz günlerde Jeoloji Mühendisleri Odası’nın açıkladığı deprem raporunda, Bingöl Merkez başta olmak üzere, Karlıova ve Yedisu ilçe merkezleri ve 30 köyün fay hatları üzerinde yer aldığı belirtilerek, yapılaşma konusuna dikkat çekilmişti.

AFAD Başkanlığı da, ‘1-7 Mart Deprem Haftası’ nedeniyle yaptığı açıklamada, vatandaşların dikkat etmesi gereken konulara değindi.

Depremlerde kayıpların bir daha yaşanmamasında, kamu kurumlarının aldığı önlemlerin yanı sıra vatandaşların alacağı tedbirlerin de büyük önem taşıdığı ifade edilen açıklamada, vatandaşların kendi hazırlıklarını yapmaları çağrısında bulunuldu.

“AFET BİLİNCİ EĞİTİMİ ALIN VE AFAD GÖNÜLLÜSÜ OLUN”

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Öncelikle kendilerini ve ailelerini korumak isteyen vatandaşların, depreme hazırlık yapmaları, deprem sırası ve sonrasındaki doğru davranış şekillerini kazanmaları önem taşıyor. Vatandaşlar, bu bilgileri AFAD’ın internet sayfalarından (www.hazirol.gov.tr ) ve sosyal medya hesaplarından ulaşabildikleri gibi AFAD İl Müdürlüklerinin düzenlediği ‘temel afet bilinci eğitimlerine’ de katılarak elde edebilirler. Afetlerde, kendilerine ve sevdiklerine yardım edecek önemli bilgi ve becerilere sahip olmak için ise e-Devlet üzerinden AFAD Gönüllüsü başvurusu yapabiliyor. AFAD Gönüllüsü eğitimleri, internet ortamında uzaktan eğitimlerle başlayıp seviyelere göre yüz yüze ve saha eğitimleriyle devam ediyor.

-EVİNİZİN SAĞLAMLIĞINDAN EMİN OLUN-

Alınacak hayati önlemlerin başında, vatandaşların oturduğu evin depreme dirençli olması bulunuyor. Vatandaşlar, evlerinin yer aldığı binanın yapı ruhsatının ve Yapı Kullanma İzin Belgesi’nin (iskân ruhsatı) bulunduğunu teyit etmeliler. Binanın taşıyıcı kolon ve duvarlarına etki edebilecek bir değişiklik yapılıp yapılmadığını soruşturmalı, mümkünse binanın çevresinde kaçak yapılar bulunup bulunmadığını öğrenmeliler. Evlerinin bulunduğu binanın depreme dirençli olup olmadığından emin değillerse yetkin ve yetkili kuruluşlara ölçüm ve test yaptırmalılar. Testler sonucunda, binanın depreme dayanıksız olduğu anlaşılırsa bir an önce binalarını depreme karşı güçlendirmeli yahut kentsel dönüşüm ile yenilemeliler.

-DEPREM İÇİN ALABİLECEĞİNİZ BASİT AMA HAYATİ ÖNLEMLER VAR-

Deprem Öncesinde:

-Binanızın bulunduğu noktanın deprem tehlikesini “https://tdth.afad.gov.tr” adresinden öğrenin.

-Afet ve acil durum çantanızı hazırlayın.

-Evinizde tehlike avı yapın.

-Aile afet ve acil durum planınızı yapın, güncelleyin, uygulayın ve tekrar edin.

-Tüm aile, Çök-Kapan-Tutun hareketini öğrenin ve uygulayın.

-Deprem sonrası buluşma yerinizi belirleyin.

-Size en yakın acil toplanma alanlarının yerini, e-Devlet’ten kolayca öğrenin.

-Su ısıtıcınızı (kombi/termosifon/şofben), buzdolabınızı, fırın ve gaz tertibatını uygun malzemelerle duvara ve/veya yere sabitleyin.

-Deprem öncesi, olası can ve mal kayıplarını önlemek için binanızın yapısında değişiklik yapmayın, yaptırmayın.

-Binanızın yük taşıyan kolon ve duvarlarına müdahale edilmesine izin vermeyin.

-DASK, TARSİM ve özel sigortalar ile evinizi, aracınızı, işyerinizi, tarım arazinizi, büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarınızı afetlere karşı sigortalatın.

Deprem Sırasında:

-Cam, pencere, dışarıya bakan duvar ve kapılardan, aydınlatma tesisatı veya armatürü gibi üzerinize düşecek her tür eşyadan uzak durun.

-Güvenli bir yer bulup, diz üstü ÇÖKün, başınızı ve ensenizi koruyacak şekilde KAPANın, düşmemek için sabit bir yere TUTUNun.

-Merdivenlere, asansörlere ya da balkonlara doğru koşmayın.

-Bina dışında açık alanda iseniz enerji hatlarından, diğer binalardan, direklerden, ağaçlardan ve duvar diplerinden uzaklaşın.

-Karayolunda seyir halinde iseniz (bina, ağaç, direklerin yanında, üstgeçit altlarında durmaktan sakınarak) güvenli bir yerde yolu kapatmadan, sağa yanaşıp durun.

Deprem Sonrasında:

-Sarsıntı durduğunda, etrafınıza bakarak çevreniz ve kendi emniyetinizden emin olduktan sonra binayı terk edin.

-Kibrit ya da çakmak yakmayın, elektrik düğmelerine dokunmayın.

-Gaz ve su vanalarını, gaz kokusu yoksa elektrik vanasını kapatın; soba ve ısıtıcıları söndürün.

-Afet ve acil durum çantanızı yanınıza alarak toplanma alanına gidin.

-Deprem sonrası yardıma ihtiyaç duyabilecek bebek, çocuk, yaşlı, engelli ve hamilelere destek olun.

-Radyo ve TV gibi kitle iletişim araçları ile sosyal medyadan yetkili kurumların size yapacağı uyarıları dinleyin.

-Cadde ve sokakları acil yardım araçları için boş bırakın.

-2021 AFET EĞİTİM YILI-

Toplumda afet farkındalığının geliştirilmesi, afet risk azaltma ve önlem alma konusunda davranış değişikliği oluşturulması amacıyla 2021 yılı Türkiye Afet Eğitim Yılı ilan edildi. Bu özel yıl, AfetBilgisi HayatBilgisi şiarıyla toplumun tüm kesimlerinin afet farkındalık eğitimleri almasını hedefliyor.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: EVİNİZİN, SAĞLAMLIĞINDAN, EMİN, OLUN!,
Yorumlar
Haber Yazılımı