HAKLARINI MAHKEME KARARIYLA ALDILAR
Haber
16 Kasım 2021 - Salı 11:27 Bu haber 3260 kez okundu
 
HAKLARINI MAHKEME KARARIYLA ALDILAR
Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında hak sahiplerine ödenmesi gereken kira yıllarca eksik yatırıldı. Mahkemeye başvuran hak sahipleri haklı bulundu ve eksik kiraları yatırıldı.
EKONOMİ Haberi
HAKLARINI MAHKEME KARARIYLA ALDILAR

Kentsel dönüşüm projesi kapsamında evleri yıkılarak kiracı konumuna düşürülen hak sahiplerine, 2017 yılından itibaren her ay için 535 TL ödenmeye başlandı.

2018 yılına gelindiğinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kira bedellerini güncelledi ve Bingöl’de ödenmesi gereken kira miktarını 595 TL olarak belirledi.

2019 yılında yine TÜFE fiyatlarına göre kiralar güncellenerek Bingöl’de kentsel dönüşüm kapsamında hak sahiplerine ödenmesi gereken kira miktarı 715 TL olarak açıklandı. 2020 ve 2021 yılları için ise bakanlık tarafından kira güncellemesi yapılmadı.

Ancak Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında hak sahibi olan vatandaşlara hem 2018 yılında hem de sonraki yıllarda 2017 yılı fiyatı olan 535 TL ödenmeye devam edildi.

Böylece 2018 yılında hak sahiplerine her ay için 60 TL, 2019, 2020 ve 2021 yıllarında ise 180 TL eksik yatırıldı.

BAKAN SÖZ VERMİŞTİ

2019 Ekim ayında Bingöl’e gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, hak sahipleri ile bir araya geldiği toplantıda, kiraların güncelleneceğini ve kentsel dönüşüm alanında 2 veya daha fazla evi bulunanlara da kira verileceğini söyledi.

Bakan Kurum söz vermesine rağmen kiralar güncel fiyatlarıyla yatırılmadı, iki evi olana ikinci kira verilmedi. Bunun üzerine hak sahipleri, kiralarının eksik yatırıldığını belirterek avukat aracılığıyla dava açtı.

HAK SAHİPLERİ HAKLI BULUNDU

Kiraların eksik yatırılması nedeniyle Bingöl Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aleyhine açılan davada hak sahipleri haklı bulundu. Erzurum İdare Mahkemesi, kiraların eksik yatırılan kısımlarının hak sahiplerine ödenmesine hükmetti.

PARALAR ÖDENMEYE BAŞLANDI

Kiraların eksik yatırılması nedeniyle açtıkları davalarda olumlu sonuçlar alan hak sahipleri ödemelerini almaya başladı.

Açılan tüm davalar olumlu sonuçlanınca Bingöl Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı dava açılmasına sebebiyet vermemek amacıyla dava açmayan hak sahiplerinin de parasını yatırdı ancak dava süreci devam eden ve henüz davası sonuçlanmayan hak sahiplerinin bazılarının ücretlerinin halen ödenmemesi nedeniyle hak sahiplerinden bazıları mağduriyeti devam ediyor.

Bu konuya açıklık getiren ve hukuki süreci başlatıp devam ettiren avukat, şunları söyledi: “Açılan tüm davalar olumlu neticelenince Bingöl Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı daha çok dava açılmaması nedeniyle dava açmayan hak sahiplerinin ödemesini gerçekleştirdi. Bunun yanı sıra davası sonuçlananların da parası ödendi ancak yargılama sürecinin uzun olmasından kaynaklı olarak henüz davası sonuçlanmayan hak sahiplerinin ödemeleri Bingöl Belediyesi tarafından halen ödenmemiştir. Bu durum da ayrı bir mağduriyete neden olmaktadır.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: HAKLARINI, MAHKEME, KARARIYLA, ALDILAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı