MURAT NEHRİ TEHDİT ALTINDA!
Haber
23 Kasım 2021 - Salı 13:40 Bu haber 2734 kez okundu
 
MURAT NEHRİ TEHDİT ALTINDA!
Bingöl’ün en önemli akarsularından biri olan Murat Nehri, kirli atıklar ve kum ocakları nedeniyle tahrip ediliyor.
- Haberi
MURAT NEHRİ TEHDİT ALTINDA!

Bingöl’ün önemli akarsularından olan Murat Nehri, yıllardır çöp doldurma alanları, tehlikeli atık işleme, taş, kum, çakıl, mıcır gibi yapı malzemesi çıkarma, kontrolsüz çöp döküm alanları nedeniyle tehdit altında bulunuyor.

Murat Nehri’nin tehdit altında olduğu, TEMA Vakfı tarafından 2016 yılında hazırlanan ‘Türkiye Su Varlıklarına Yönelik Tehditler Haritası’nda yerini almıştı.

TEMA raporunda, Murat Nehri’nin tehdit altında gösterilmesinde en önemli nedenleri, nehrin kontrolsüz çöp dökme alanı olarak kullanılması ve yapı malzemesi çıkarımı (taş, kum, çakıl, mıcır) gösterildi.

Murat Nehri’nde 1980 yılından itibaren tehdidin başladığı vurgulanan raporda, şu ifadelere yer verilmişti: “Murat nehri, Bingöl ili içindeki uzunluğu 96 km (Toplam uzunluğu 722 km) olup Bingöl ilinin en önemli su kaynağından biridir. Murat nehrinin çevresinde tarım yapılan alanlar ve yerleşim yerleri yoğun bir şekilde artmaktadır. Tarım arazilerinde kullanılan insektisit, herbisit ve yapay gübreler ile yerleşim yerlerinden akan kanalizasyon atıkları nehre karışmakta ve nehri kirletmektedir. Bingöl ve bağlı ilçelerin tüm katı ve sıvı atıklarının kontrolsüzlüğü nedeni ile çöplüğe dönmüştür Bu alanda engebeli arazilerde tarımsal alanda kullanılan aşırı su tüketimi sonucu erozyon ile toprak ve tarımsal ilaç taşınarak nehri tehdit etmektedir.”

Murat Nehri’nin tehlike altında olduğu raporlarla da ortaya koyulurken, gerekli önlemler alınmıyor. Atıkların gelişi güzel nehre bırakılması, kum-çakıl ocaklarının varlığı nehrin akışını bozuyor, kirli görüntü oluşturuyor.

Yetkililerin, nehrin kirletilmesi ve tahrip edilmesine karşı gerekli önlemleri alması gerekiyor.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: MURAT, NEHRİ, TEHDİT, ALTINDA!,
Yorumlar
Haber Yazılımı