ÖDÜLLERİ VERİLDİ
Haber
31 Aralık 2020 - Perşembe 12:24 Bu haber 2040 kez okundu
 
ÖDÜLLERİ VERİLDİ
Bingöl Üniversitesi, Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Bingöl İli Arı Yetiştiricileri Birliği ve Kalium AVM işbirliğiyle düzenlenen “Çocukların Gözünden Bal Arıları” konulu resim yarışmasında dereceye giren çocuklara ödülleri verildi
EĞİTİM Haberi
ÖDÜLLERİ VERİLDİ

Ödül takdimi Bingöl Üniversitesi PİKOM Biriminde pandemi kurallarına uyularak gerçekleştirildi. Arıların doğadaki önemine dair farkındalık yaratılmasının ve dünyanın geleceğinde önemli role sahip arılar ve çocuklar arasında bağ kurulmasının amaçlandığı yarışmaya çocuklar büyük ilgi gösterdi.

Toplamda 140 başvurunun olduğu yarışmada ilk üçe giren eserler ile  kompozisyon ve tema açısından öne çıkan dört eser yarışma komisyonunca belirlendi. Yapılan değerlendirme sonucunda; Bingöl Bilim ve Sanat Merkezi öğrencisi Halim Efe Tekvaran birinci, Turgut Özal İlköğretim Okulu öğrencisi Kerem Tan ikinci, Adaklı İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Hümeyra Çetindağ üçüncü oldu.

Kompozisyon ve tema açısından ise, Elif Poçan, Beren Erkuş, Rana Kaya, Sudenur Barbak’a ait resimler ödüle layık görüldü.

“ARILAR VE ÇOCUKLAR DÜNYANIN GELECEĞİ İÇİN VAZGEÇİLMEZLERDİR”

Arıların ve çocukların dünyanın geleceğinin vazgeçilmezleri olduğunu vurgulayan PİKOM Koordinatörü Doç. Dr. Nevzat Esim, yarışma süreci ve değerlendirme kriterleri hakkında bilgi verdi.

Esim, “Hepimizin bildiği gibi arılar ve çocuklar dünyanın geleceği için vazgeçilmezlerdir. Bu noktadan yola çıkarak “Çocukların Gözünden Bal Arıları” resim yarışması ile dünyanın geleceğinde çok önemli bir rol oynayan bal arıları ve yine geleceğimizin vazgeçilmezleri olan çocuklarımız arasında bir köprü kurmayı amaçladık ve çocuklarımızdan bal arılarını kendi bakış açılarıyla resmetmesini istedik. Bunun sonucunda 23.11.2020 tarihinde başlayan ve 11.12.2020 tarihinde sona eren yarışmamıza birbirinden yetenekli 140 çocuğumuz bal arıları ile ilgili kendi hayal dünyalarını ve bakış açılarını yansıtan eserlerle katılım sağladılar.

Sonrasında 10 -12 yaş aralığındaki çocuklarımız tarafından yapılan bu kıymetli eserler resim öğretmenleri Beyhan Korkulutaş ve Abdurrahman Çelikkaya ile Öğr. Gör. Zeynep Sultan Gün, Öğr. Gör. Mahmut Erzincan  ve Öğr. Gör. Müge Yurtcan’dan oluşan 5 kişilik yarışma komisyonunca değerlendirildi. Yapılan değerlendirmede, tema (40), özgünlük (30), kompozisyon (15) boyama (15) kriterleri esas alınarak yarışmada ilk üçe giren eserler, mansiyon alan dört eser ve KALIUM AVM’de sergilenecek 20 adet eser belirlendi” dedi.

Doç Dr. Nevzat Esim, yarışma süreci boyunca yaptıkları katkılarından ötürü Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğüne, Bingöl İli Arı Yetiştiricileri Birliğine ve KALIUM AVM yönetim kurulu başkanı Ahmet Kalkan’a teşekkür etti.

DERECEYE GİREN YARIŞMACILARA ÖDÜLLERİ VERİLDİ

Yarışmada dereceye giren çocuklara hediye çekleri, bal sepetleri, madalyaları ve sürpriz hediyeleri takdim edildi. Birinci olan eser sahibinin  ödülünü, Bingöl Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof Dr. Ramazan Solmaz, ikinci olan eser sahibinin ödülünü, Bingöl Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Yasin Erdoğan, Üçüncü olan eser sahibinin ödülünü Bingöl İl Milli Eğitim Müdürü Rahmi Güney tarafından takdim edildi. Mansiyon alan eser sahiplerinin ödülleri ise, PİKOM Koordinatörü Doç.  Dr. Nevzat Esim, Bingöl İli Arıcılar Birliği Başkanı Mehmet Can Üzer ve KALIUM AVM yönetim kurulu başkanı Ahmet Kalkan tarafından takdim edildi.

“ASIL KAHRAMANLAR ARILAR”

Yarışmada birinci olan BİLSEM öğrencisi Halim Efe Tekvaran eserinde arıların dünyadaki yaşamın sürdürülebilmesinde oynadıkları önemli role dikkat çekerek, “Ben resmimde asıl kahramanın kraliçe arı olduğunu anlatmak istedim. Çünkü normalde birine en sevdiği kahramanı sorarsanız büyük ihtimalle bir süper kahraman söyleyecektir. Ama iş dünyayı kurtarmaya geldiğinde asıl iş kraliçe arıya düşüyor ve diğer süper kahramanlar boynunu büküyor. Çünkü, besin zincirine göre arılar polenleme yapmazsa çiçekler ve bitkiler üreyemez onlar üreyemezse hayvanlar beslenemez ve onlar beslenemez ölürlerse insanlar da yaşayamazlar. Ben eserimde Einstein’ın bir sözünden ilham aldım. Demişti ki arılar olmazsa insanlık ancak dört yıl yaşayabilir. Resmimde bir küçük prens var. Küçük prensin tilkisi ölmüş durumda, tek umudu bir gül kalmış. O yüzden arılardan yardım istiyor. Arılar gelip o gülle polenleme yapıp dünyayı kurtaracaklar” dedi.

Toplamda 140 başvurunun olduğu yarışmada, yarışma komisyonunca belirlenen yirmi eser 4 Ocak 2021 tarihinde KALIUM AVM’de sergilenecek.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÖDÜLLERİ, VERİLDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı