OKTAY, TARIM VE ORMAN BAKANLIĞINI ADRES GÖSTERDİ
Haber
23 Kasım 2021 - Salı 13:39 Bu haber 1005 kez okundu
 
OKTAY, TARIM VE ORMAN BAKANLIĞINI ADRES GÖSTERDİ
Karlıova İlçesi Karacehennem ormanları bölgesinde yapılan ağaç kesimleri ile ilgili önergeye cevap veren Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Tarım ve Orman Bakanlığını adres gösterdi.
- Haberi
OKTAY, TARIM VE ORMAN BAKANLIĞINI ADRES GÖSTERDİ

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Karacehennem ormanarı bölgesinde yapılan ağaç kesimleri ile ilgili meclise soru önergesi vererek, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından cevaplandırılmasını istedi. Ancak Oktay, önergede yer alan konuların bakanlığını yetki alanına girdiğini belirterek, Tarım ve Orman Bakanlığını adres gösterdi.

Aydemir’in önergesine yanıt veren Oktay, “1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 4 sayılı Bakanlıklara Bağlı, İlgili, İlişkili Kurum ve Kuruluşlar ile Diğer Kurum ve Kuruluşların Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanı Kararnamesi uyarınca bakanlıkların görev ve yetki alanına giren önergeler bakanlıklar tarafından cevaplandırılmaktadır. Yazılı soru önergesinde bahsi geçen hususlar Tarım ve Orman Bakanlığının görev ve yetki alanına girmektedir” dedi.

SORU ÖNERGESİ

Aydemir’in soru önergesi şöyle: “Daha önce ilgili Bakanlığa taşıdığımız, Bingöl ili Karlıova İlçesinde bulunan, Kızılağaç Köyü ve Meşeli Mezrasının da içinde bulunduğu Karacehennem Ormanlarının kesimine başlanmış olup, tüm çağrılara ve uyarılara rağmen durdurulması hususunda herhangi bir adım atılmadığı görülmüştür. Başta Bingöl halkı ve köy sakinleri olmak üzere birçok STK'nın gündeminde olan ve yine STK'ların cevaplanması için muhatap aradıkları sorulara cevap bulamamaları, doğaya yapılan bu kıyımın manevi tahribatını gün geçtikçe daha fazla arttırmaktadır. Tüm kamuoyu orman kesimlerinin bir an önce durdurulmasını ve merak edilen hususların cevaplandırılmasını beklemektedir.

Bu bağlamda; Bahse konu orman, güvenlik gerekçesi ile mi kesilecektir? Kesimler 35 hektar ile sınırlı mı kalacak? Kesim yapılacak saha, maden arama sahası için bir ön çalışma mıdır? Kesimler için hangi Bakanlıktan talimat gelmiştir?”

Kaynak: Editör:
Etiketler: OKTAY,, TARIM, VE, ORMAN, BAKANLIĞINI, ADRES, GÖSTERDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı