ORMAN FAKÜLTESİ TALEBİ
Haber
13 Nisan 2021 - Salı 18:20 Bu haber 2242 kez okundu
 
ORMAN FAKÜLTESİ TALEBİ
Bölgede en fazla ormanlık alana sahip il olan Bingöl’de, orman fakültesi kurulması isteniyor
GÜNDEM Haberi
ORMAN FAKÜLTESİ TALEBİ

Bingöl Ülkü Ocakları Başkanı Mesut Boğatemur, Türkiye Kamu Sen, Türk-Sağlık Sen İl Başkanı Kenan Alban, Türk Tarım Orman-Sen İl Başkanı Sıddık Ağırbaş ve Bingöl Orman İşletme Müdürlüğü İş Yeri Temsilcisi Mehmet Sarıdağ, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak'ı makamında ziyaret etti.

Bingöl’de Orman Fakültesinin kurulması için 12 Mart 2021 tarihinde sundukları raporda bulunan eksiklikleri gidererek hazırladıkları ek raporu Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İbrahim Çapak’a sunduklarını belirten Bingöl Orman İşletme Müdürlüğü İş Yeri Temsilcisi Mehmet Sarıdağ, “Rektör bey, hali hazırda ilimizin kalkınması ve gelişmesi için Tıp, Hukuk ve Eczacılık fakültesi açılmasının daha elzem olduğunu belirterek, 3 fakülteden birinin açılması durumunda Orman Fakültesinin açılması için gerekli girişimlerde bulunacağını ve planladığımız çalışmalardan dolayı teşekkür edip memnun olduğunu belirtti. Sayın Rektörümüze Misafirperverliğinden dolayı teşekkür ederiz” dedi.

Rektör Çapak’a sunulan raporun özetinde, Türkiye’de bulunan orman fakülteleri, orman mühendisi ve orman muhafaza memuru alımları ile ilgili bilgilere yer verilerek, şu ifadeler kullanıldı: “Orman fakültesinin şayet açılması durumunda Doğu bölgesinin ilk orman fakültesi olma özelliği taşıyacaktır.

Tarım ve Orman Bakanlığı verilerine göre Doğu Anadolu Bölgesi’nde en fazla ormanın bulunduğu il Bingöl ilimizdir. Doğu Anadolu Bölgesi illerinde Bingöl’de 264 bin, Erzurum’da 256 bin, Tunceli’de 245 bin, Erzincan’da 212 bin, Malatya’da 189 bin, Bitlis’te 180 bin, Hakkari’de 179 bin, Elazığ’da 169 bin, Iğdır’da 161 bin, Muş’ta 78 bin, Van’da 45 bin, Kars’ta 34 bin, Ardahan’da 30 bin, Ağrı’da 6 bin, hektar ormanlık alan bulunuyor. Bingöl, 264 bin 934 hektar ormanlık alan ile Doğu Anadolu’da ilk sırada,  Türkiye genelinde 33. sırada yer alıyor. Bingöl Üniversitesi Tarım ve Havza Bazlı Kalkınmada Pilot Üniversite konumundadır. Doğu Anadolu Bölgesi ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde Orman Fakültesi bulunmadığından Bingöl Üniversitesine Orman Fakültesi açılmasını talep ediyoruz.”

Bingöl Ülkü Ocakları Başkanı Mesut Boğatemur, Türkiye Kamu Sen, Türk-Sağlık Sen İl Başkanı Kenan Alban, Türk Tarım Orman-Sen İl Başkanı Sıddık Ağırbaş ve Bingöl Orman İşletme Müdürlüğü İş Yeri Temsilcisi Mehmet Sarıdağ, Bingöl’de orman fakültesinin yanı sıra tıp, hukuk ve eczacılık fakültesi açılması için her türlü desteği vereceklerini belirttiler.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ORMAN, FAKÜLTESİ, TALEBİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı