Şehre özel meslek liseleri geliyor
Haber
27 Ekim 2020 - Salı 09:34 Bu haber 4021 kez okundu
 
Şehre özel meslek liseleri geliyor
Milli Eğitim Bakanlığı, sektörlerin ihtiyacı olan personeli yetiştirmek için her şehrin yoğunlaştığı üretim alanına özel meslek liseleri kuracak. Fabrikalarda da sınıflar kurulacak, öğrencilere mesleki eğitimleri ustabaşıları verecek
EĞİTİM Haberi
Şehre özel meslek liseleri geliyor

Hizmet ve sanayi sektörünün en büyük sorunlarından biri olan ara eleman için çözüm formülü bulundu. Milli Eğitim Bakanlığı, sektörlerin ihtiyacı olan personeli yetiştirmek amacıyla her şehrin yoğunlaştığı üretim alanına özel meslek liseleri kuracak. Örneğin tarım sanayisiyle öne çıkan Konya’da tarım meslek lisesi, Kayseri’de mobilya meslek lisesi, Bursa’da tekstil meslek liseleri olacak. Çıkardığı özel bir yasayla fabrikalarda da sınıflar kurmaya hazırlanan bakanlık, öğrencilere de mesleki eğitimlerini ustabaşılarından aldıracak.
50 SEKTÖRLE TOPLANTI
Giresun’da bir araya geldiğimiz Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Meslek lisesindeki beceri setleriyle sanayinin ve hizmet sektörünün ihtiyacı olan beceri setlerinin örtüşmesini hedef alıyoruz. Bu kapsamda 50’nin üstündeki sektörle toplantılar yaptık. Onlara, ‘Sanayi ve hizmet sektöründe becerilerin yenilenmesine ilişkin olarak neye ihtiyacınız varsa bizim müfredatımız odur. Öğretim programlarımız buna uyum sağlar. Çünkü bizim mezunlarımızın sizin üretimde beklediğiniz niteliklerle yüzde 100 örtüşmesi ana hedefimiz’ dedik. Sektörler taleplerini ortaya koydu” diye konuştu.
USTABAŞI DERSE GİRECEK
Öğrencinin sadece teorik çerçevede değil, uygulayarak ve üreterek öğrenmesini hedeflediklerini aktaran Selçuk, şöyle devam etti: “Biz sanayicilere ‘Bir fabrikada 6-7 odayı meslek merkezi yapalım, öğretmen bizden olsun, siz öğretmen ücreti vermeyin’ dedik. Sadece ustabaşılarının derse girmesini talep ettik. Bir fabrikanın içinde eğitim kurumu olmaz biçiminde bir sınırlama vardı. 8 ay önce çıkardığımız yasayla onu da kaldırdık. Çünkü sanayi sektöründe makine parkı, dijital altyapı, iletişim altyapısı dijitalleşti. Fakat okullardaki makine parkı, okullardaki araç-gereçler, öğretmen nitelikleri, müfredat içerikleri ve benzeri birçok hususun mevcut gelişmelere paralel yenilenme ihtiyacı vardı. Hazır fabrikada imkân varken okul orası olsun dedik. Ustabaşıları da derse girsin, çocuk görerek işi öğrensin istedik. Bunun yasal ve uygulama altyapısı hazır.” Hizmet sektöründe de benzer bir uygulamayı hayata geçirdiklerini aktaran Bakan Selçuk, “Turizm Bakanlığı ile 250 otelde okul açma projesi başlattık. 50’sini açtık” dedi. Savunma sanayisinin öncü noktada olduğunu aktaran Selçuk, “Aselsan’ın içine lise açtık. Gebze’de Organize Sanayi Bölgesine ve İstanbul Teknik Üniversitesi Teknoparkı’nın içine lise açtık. Bunlar Türkiye’de ilk kez yüzde 1’lik dilimden öğrenci alıyorlar; bu meslek liselerinde hiç olmadı” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Şehre, özel, meslek, liseleri, geliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı