SÜTAŞ’IN GES PROJESİNE ‘ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR’ KARARI
Haber
05 Kasım 2021 - Cuma 11:40 Bu haber 4082 kez okundu
 
SÜTAŞ’IN GES PROJESİNE ‘ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR’ KARARI
SÜTAŞ tarafından kurulması planlanan güneş enerjisi santrali için Bingöl Valiliği tarafından ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verildi.
EKONOMİ Haberi
SÜTAŞ’IN GES PROJESİNE ‘ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR’ KARARI

Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğünden yapılan duyuruda, “SÜTAŞ tarafından yapılması planlanan Sütaş Doğu Güney Doğu Anadolu Sütçülük Projesi Bingöl Entegre Tesisleri - Hibrit Tesis (Güneş Enerji Santrali (9,8 Mwe)) projesi ile ilgili olarak Bakanlığımıza sunulan PTD Dosyası incelenmiş ve değerlendirilmiştir. ÇED Yönetmeliği'nin 17. maddesi gereğince Güneş Enerji Santrali (9,8 Mwe) projesine valiliğimizce 'Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir' kararı verilmiştir” denildi.

GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ KURULACAK

Sütaş Doğu Güney Doğu Anadolu Sütçülük Projesi Bingöl Entegre Tesisleri alanında 9,8 Mwe kapasiteli Hibrit Tesis (Güneş Enerji Santrali) kurulacak.

Bingöl’de kurduğu tesisle hem istihdam hem de bölge ekonomisine katkı sağlayan SÜTAŞ, enerji alanında da yatırımlarını sürdürüyor. SÜTAŞ, Biyogaz tesisine yardımcı kaynak olarak güneş enerji santrali kuracak.

Proje ile ilgili Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü tarafından ÇED sürecinin başlatıldığı bildirildi.

6 milyon 860 bin dolar proje bedeli olan Güneş Enerji Santralinin; Biyogaz Tesisi ile birlikte “Birden Çok Kaynaklı Elektrik Üretim Tesisi (Hibrit Tesis)” olarak faaliyet göstermesi planlanıyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: SÜTAŞ’IN, GES, PROJESİNE, ‘ÇED, GEREKLİ, DEĞİLDİR’, KARARI,
Yorumlar
Haber Yazılımı