TARIM ARAZİLERİNİN SUYUN ALTINDA KALACAĞI DOĞRU DEĞİL
Haber
05 Mart 2021 - Cuma 08:19 Bu haber 1967 kez okundu
 
TARIM ARAZİLERİNİN SUYUN ALTINDA KALACAĞI DOĞRU DEĞİL
AK Parti Bingöl İl Başkanlığı, Gözeler HES ile tarım arazilerinin yok olacağı iddialarının asılsız olduğunu vurguladı.
- Haberi
TARIM ARAZİLERİNİN SUYUN ALTINDA KALACAĞI DOĞRU DEĞİL

 

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir’in, Gözeler HES ile bölgedeki 450 hektarlık alanın suya gömüleceği açıklamasına AK Parti’den cevap geldi.

AK Parti Bingöl İl Başkanlığından yapılan açıklamada, tarım arazilerinin suyun altında kalacağı söylemlerinin doğru olmadığı belirtildi.

Tarım arazilerinin yok olacağı iddialarının tamamen asılsız olduğu vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Özel teşebbüs ile çiftçilerin geçim kaynağının ellerinden alındığı söylemi asılsızdır. Aksine bu barajlar sayesinde ilimizde atıl bulunan tarım arazileri sulamaya açılacaktır. Örneğin bu yıl Gözeler ve Ova Köylerimizi kapsayan 16 bin dönümlük arazi Gülbahar Barajı’ndan kapalı sistemle alınan su ile sulanmaya başlayacaktır. Bingöl Genç Sulaması, Yedisu Regülatörü, Genç Servi Göleti Sulaması, Solhan Şimşirpınar Sulaması, Yamaç Göleti, Ilıcalar Göleti, Karlıova Kale Göleti, Göltepesi Göleti, mikrohavza ve birçok taşkın koruma projesi son dönemde AK Parti tarafından ilimize kazandırılan başlıca sulama yatırımlarıdır. Tarım arazilerinin sulamasına dönük önümüzdeki günlerde ilimizde birçok sulama projenin gerçekleşeceği de bilinmektedir. Yedisu’da cazibeli borularla yapılacak sulama projesi yatırımı geçtiğimiz günlerde başladı ve yıl içerisinde bitirilmesi hedefleniyor. Yine çiftçilerimizin büyük bir talebi olan Genç Vahkin Mikrohavzası; Bayırlı, Binekli, Çanakçı, Çaytepe, Dilektaşı, Doğanevler, Elmagünü, Gözütok, Kepçeli, Koçsırtı, Meşedalı, Pınaraltı, Sarmakaya, Yağızca, Yenisu, Garip köylerini kapsayacak olan sulama inşaatı ihalesi 10 Mart’ta yapılacak. Bütün bu yatırımlar tarımda verimliği arttırma, çiftçilerimizin çalışma şartlarını iyileştirme ve geliştirme projeleridir.”

Sütaş’ın Bingöl’deki çiftçilerde yarattığı heyecanın yok olduğu söyleminin büyük yatırıma gölge düşürmek, küçümsemek, toplumda ümitsizlik oluşturmak olduğu ifade edilen açıklamada, “Bingöl Merkezli Sütaş Kalkınma Projesi’nin yıllık oluşturacağı ekonomik etki 3 milyar liradır. Sütaş yatırımı ile ilimizde yıllar içerisinde kişi başı gelirde yüzde 40 artış olacağı tahmin edilmektedir. Bu özel sektör yatırımının ilimize kazandırılmasında Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan Liderlik yapmıştır. İzmir Tire Sütaş açılışında yatırım sözü alınmıştır. TBMM Plan ve Bütçe Komisyon Başkanımız Cevdet Yılmaz Sütaş’ın Bingöl’e yapılma fikrinin öncülüğünü, savunuculuğunu yapmış ve Milletvekilimiz Feyzi Berdibek ile birlikte ortaya koyduğu çabalarla Bingöl’ümüz bu yatırımı kazanmıştır. Hükümet temsilcilerinin ilimize yaptığı ziyaretlerde Sütaş yatırımı her zaman öncelenmiş, sağlanan teşvik ve destekler ile ilimizi ve vatandaşlarımızı Sütaş yatırımına hazırlamak için altyapıyı güçlendirme faaliyetlerine büyük önem verilmiştir. Özel sektör yatırımları ve sermayenin bölgemize gelmemesinin asıl nedeni terördür. Hükümetimizin bölgemize ve Bingöl’ümüze yaptığı en büyük yatırım terörün bitirilmesidir. Hükümetimizin kararlı ve güçlü duruşuyla ülkemizde meydana gelen terörist faaliyetler bitirilme aşamasına gelmiş olup, huzur ve güven ortamının tesisi ile yatırımcıların bölgemize olan ilgisi artmaya başlamıştır” denildi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: TARIM, ARAZİLERİNİN, SUYUN, ALTINDA, KALACAĞI, DOĞRU, DEĞİL,
Yorumlar
Haber Yazılımı