TOPLUM YAŞLILARA KARŞI DUYARLI OLMALI!
Haber
24 Mart 2021 - Çarşamba 09:14 Bu haber 1072 kez okundu
 
TOPLUM YAŞLILARA KARŞI DUYARLI OLMALI!
Hasta Hakları ve Yaşlı Bakım Hizmetleri Derneği, ‘Yaşlılara Saygı Haftası’ nedeniyle yaptığı açıklamada, toplumun yaşlılara saygı konuşunsa duyarlı olması gerektiğini belirtti.
- Haberi
TOPLUM YAŞLILARA KARŞI DUYARLI OLMALI!

Hasta Hakları ve Yaşlı Bakım Hizmetleri Derneğinden yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Sadece özel gün ve gecelere mahsus olmaksızın derneğimizin kuruluş amacı ve mevzuatına uygun olarak sürekli ve uygulanabilir hizmetleri esas almaktayız. Ancak farkındalık oluşturulması için her yıl 18-24 Mart tarihleri arasında ‘Yaşlılara Saygı Haftası’ olarak hatırlanmaktadır. Özellikle Covid-19 pandemisinin tüm dünyada etkisinin en çok yaşlılar üzerindeki baskısı her kesim tarafından bilinmektedir. Bu süreçte müjdeye mazhar olmuş ihtiyar peder ve valideye karşı hürmete ve şefkate evlatları davet eden İslâmiyet dini, ihtiyarlara hürmet ve merhameti emrediyor. Ayet-i Kerimede geçen “Rabbin, sadece kendisine kulluk etmenizi ve anne babanıza iyi davranmanızı emretti. Onlardan biri veya ikisi senin yanında yaşlanırsa onlara öf bile deme! Onları azarlama! İkisine de gönül alıcı güzel sözler söyle. Onlara merhametle ve alçak gönüllülükle kol kanat ger. “Rabbim! Onlar nasıl küçüklükte beni şefkatle eğitip yetiştirdilerse şimdi sen de onlara merhamet göster” diyerek dua et” emrine ve  Hadîs-i Şerifin mealindeki “Gençlerinizin en iyisi, temkinde ve sefahetlerden çekilmekte ihtiyarlara benzeyenlerdir. Ve ihtiyarlarınızın en fenası, sefahette ve başını gaflete sokmakta gençlere benzeyenlerdir” beyanına mazhar olacak şekilde evdeki ana- baba- nine ve dedelere hürmet edip değer vererek, hastalık onlara bulaşmasın diye fedakârca bir çok sosyal faaliyetlerini askıya alan ve onların ihtiyaçlarını karşılayan gençlerimizi tebrik ederiz. Yine bu süreçte yaşlılarımıza gereken tedbirleri alarak hizmetleri sunan başta sağlık kurum, kuruluş ve çalışanları olmak üzere tüm resmi kurumlara ve çalışanlarına, yine fedakârca hizmet sunan tüm sivil toplum kuruluşlarına ve bireylerine de teşekkürü ayrıca borç bilmekteyiz.

Her yılın 23 Mart’ında vefat dönemi olan ve vefatı ‘Yaşlılara Saygı Haftasına’ tevafuk eden Bediüzzaman Said Nurs-i Hazretlerinin ifadesi ile ‘Ey kardeşlerim ihtiyarlar ve hemşire ihtiyareler! Hadîs-i şerifte vardır ki: “Altmış yetmiş yaşlarında ihtiyar bir mü’min, dergâh-ı İlahiyeye elini kaldırıp dua ederken, rahmet-i İlahiye onun elini boş döndürmeye hicab ediyor.” Buyurduğu gibi maddi manevi belaların defi ve huzuru için yaşlılarımızın dualarını istirham ediyoruz. Son olarak sembolik olarak hayatı boyunca evlenmemiş, hayatını toplumun saadeti için fedakârlık ederek yaşlanmış olan Bediüzzaman Hazretlerinin yaşayan talebelerinden Molla Said Özışık’ı ziyaret ettik.

Bu vesile ile Hasta Hakları ve Yaşlı Bakım Hizmetleri Derneği olarak Covid 19 nedeni ile vefat edenlere Allah’tan rahmet diler, yaşayanlara sağlık ve afiyet dileyerek tüm yaşlılarımızın ‘Yaşlılara Saygı Haftası’nı tebrik eder hayırlara vesile olmasını temenni ederiz.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: TOPLUM, YAŞLILARA, KARŞI, DUYARLI, OLMALI!,
Yorumlar
Haber Yazılımı